Reklama

Niedziela Częstochowska

Przyjaciel „Niedzieli” uhonorowany

Bożena Sztajner/Niedziela

2 grudnia po raz pierwszy w Częstochowie, a nie w Katowicach, wręczono Krzyże Wolności i Solidarności, przyznawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-89. Wśród laureatów tego zaszczytnego wyróżnienia znalazł się nagrodzony pośmiertnie, zaprzyjaźniony z „Niedzielą” dr inż. Adam Banaszkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość miała miejsce w sali reprezentacyjnej Muzeum Częstochowskiego. Odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczał przybyły specjalnie do Częstochowy dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Po dobrej stronie

Dziękując za poświęcenie i często heroiczne decyzje, zwrócił się do zgromadzonych, stojących wtedy – jak zaznaczył – po dobrej stronie słowami: – Państwo podczas swojej działalności mieliście o tyle łatwiej, a może trudniej, że działaliście w cieniu, a może lepiej powiedzieć w blasku Jasnej Góry. Wystarczyło pokonać kilkaset metrów, aby poczuć się wolnym. Szkoda tylko, że na tę chwilę musieliście czekać tak długo, a niektórzy w ogóle tej chwili nie doczekali, bo nasi poprzednicy nie dostrzegali potrzeby podziękowania, mówiąc o styropianie i kombatantach – podkreślił prezes IPN. W imieniu odznaczonych przemówił Marek Dziubek. Choć – jak mówił – odznaczeni pochodzą z różnych środowisk, łączy ich idea walki o godność człowieka, upominanie się o wolność, suwerenność i podmiotowość państwa. – Bez pamięci nie ma narodu. Dalej będziemy stać na straży chrześcijaństwa i dziedzictwa narodowego! – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cenne uhonorowanie

Reklama

– To cenne uhonorowanie tego, co robił mój mąż – mówiła tuż po uroczystości Maria Banaszkiewicz, przez wiele lat pracująca w naszym tygodniku. – Pierwszym, jakże ważnym wyróżnieniem było to, co zrobiła „Niedziela”, która tuż po jego śmierci – dla uczestników pogrzebu i czytelników wydała okolicznościowy wspomnieniowy dodatek. To dzisiejsze wyróżnienie, mające charakter ogólnopaństwowy, jest dla mnie równie ważne. Razem z dziećmi cieszę się niezmiernie – podkreśliła.

Znali go wszyscy

Nie ma w redakcji osoby, która nie znałaby Adama Banaszkiewicza. Często pojawiał się w naszych progach, służąc nam swoją radą i doświadczeniem (p. Adam przez jakiś czas był redaktorem „Wiadomości Częstochowskich”), i na łamach jako autor cennych, bo popartych praktyką, artykułów o problematyce społecznej i samorządowej. Zaprzyjaźniony z wieloletnim redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszem Skubisiem i działający aktywnie w częstochowskim Duszpasterstwie Akademickim pod jego przewodnictwem. Zresztą z tego powodu w czasach komunistycznych – w 1979 r. po raz pierwszy p. Adam stracił pracę. Sytuacja powtórzyła się w 1987 r. Tym razem ówczesne władze ukarały go za działalność w Solidarności, do której przystąpił we wrześniu 1980 r., oraz w Diecezjalnym Komitecie Pomocy Bliźniemu, kierowanym przez bp. Franciszka Musiela przy parafii katedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie (jedną z wyróżnionych tego dnia była też zaprzyjaźniona z p. Adamem działaczka komitetu Bibianna Preisler-Trzmiel). P. Adam to także współzałożyciel i wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, notabene razem z Barbarą Popiołek autor monografii częstochowskiego KIK, wydanej w serii Biblioteka „Niedzieli” w 2012 r.

Pracownik naukowy Politechniki Częstochowskiej, samorządowiec, częstochowski radny, a nawet – od 2002 r. wiceprzewodniczący Rady Miasta, za działalność samorządową i społeczną odznaczony w 1996 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2009 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odszedł po długiej chorobie 5 marca 2013 r. w wieku 67 lat.

Idea odznaczenia

Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, ustanowione przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest osobom które podejmowały walkę z dyktaturą komunistyczną w czasach PRL, tzn. od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Po raz pierwszy przyznano je w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez prezydenta na wniosek prezesa IPN.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-15 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Święto Niepodległości prezydent odznaczył 17 osób, w tym cztery Orderem Orła Białego

Prezydent RP Andrzej Duda oraz odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski satyryk Jan Pietrzak

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda oraz odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski satyryk Jan Pietrzak

Działaczka podziemnej Solidarności, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Joanna Duda-Gwiazda, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski, poeta Leszek Długosz oraz poeta i wydawca Jan Polkowski - zostali odznaczeni w czwartek Orderem Orła Białego.

Więcej ...

Szkaplerz „kołem ratunkowym”

Niedziela świdnicka 29/2012

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Lepsza cząstka

2025-07-16 17:18

pl.wikipedia.org

Niewielka miejscowość Betania, której nazwa tłumaczy się jako „dom biednych”, była świadkiem interesujących wydarzeń w życiu Jezusa. Tu mieszkała zaprzyjaźniona z Jezusem rodzina, a dokładniej dwie siostry i brat, Maria, Marta i Łazarz. Gdy Nauczyciel pielgrzymował do Jerozolimy na uroczystości świąteczne, zatrzymywał się w ich domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...