Reklama

Niedziela Świdnicka

Społeczna zbiórka pieniędzy na remont wieży kolegiackiej

Ks. Wiesław Rusin, kustosz kolegiaty

Krystyna Smerd

Ks. Wiesław Rusin, kustosz kolegiaty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od pewnego czasu nie da się oglądać w pełnej krasie wałbrzyskiej kolegiaty. Jej najpiękniejsza ozdoba architektoniczna – 80-metrowa wieża – ma zasłoniętą górną część osłoną z tworzywa sztucznego. – To konieczne zabezpieczenie przed spadającymi z góry zwietrzałymi kawałkami cegły odpadającymi od ścian wieży oraz elementów zdobień z piaskowca, umocowanych na koronie balkonów i krawędziach jej ścian – informuje proboszcz i kustosz wałbrzyskiej kolegiaty i pw. Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów – ks. Wiesław Rusin. Zniszczenia to przede wszystkim efekt złego wpływu czynników atmosferycznych na tę najbardziej narażoną część budowli kościoła: wiatrów, mrozów czy padających deszczów.

Warto przypomnieć, że wieża wałbrzyskiej kolegiaty to zarazem jedna z najwyższych wież kościelnych w Polsce. Wybudowana ponad 100 lat temu świątynia ze swoją monumentalną ozdobą górującą nad wałbrzyskim śródmieściem należy też do najpiękniejszych i największych na Dolnym Śląsku. Ma niewiele ponad 100 lat i jest w stylu neogotyckim. Zastąpiła najstarszy wałbrzyski kościół pw. św. Michała z 1440 r., który stał w tym samym miejscu i został rozebrany. Nowa świątynia była budowana w latach 1899 – 1904. Autorem projektu kościoła Aniołów Stróżów był wybitny niemiecki architekt Alexis Langer z Wrocławia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stan wieży w ocenie ekspertów stwarza zagrożenie budowlane, stąd konieczność jej pilnego remontu, nie mówiąc o ogólnym wrażeniu i estetyce przy oglądaniu kościoła, który dużo na „obandażowanej” wieży traci. Pierwsza faza remontu wieży ma objąć jej odcinek od poziomu najwyższej galerii, na wysokości 55 metrów, do poziomu galerii niższej, na wysokości 35 metrów. Najbardziej nadwyrężony odcinek to aż 20 metrów wieży. Na tej powierzchni zniszczenia są już w stopniu znacznym. Specjalistycznej naprawy wymagają tu ściany, dwa filary i narożniki. Pełny koszt remontu wieży kolegiaty i naprawy frontonu kościoła – skąd również odpadają zwietrzałe kawałki cegły i piaskowcowych detali – został oszacowany na ok. 2 mln zł. To wydatek ogromny dla parafii, której wysiłki ostatnio przede wszystkim były kierowane na wymianę pokrycia dachu kolegiaty – szczęśliwie w tym roku już się zakończył. Czas jednak świątyni nie oszczędza. Przed parafią stanęło kolejne wyzwanie remontowe i finansowe. O tych wszystkich problemach mówił ks. proboszcz Wiesław Rusin na zwołanej w pierwszych dniach maja konferencji prasowej, która odbyła się przed kolegiatą. Wyjaśnił, że w pierwszym tygodniu maja zostało zarejestrowane stowarzyszenie, które będzie zabiegało o pozyskanie środków na remont kościelnej wieży i zwróci się też bezpośrednio ze swoją prośbą do mieszkańców. Uzyskało ono zgodę, od odpowiednich instytucji, na zorganizowanie społecznej zbiórki do puszek na ratowanie wieży wałbrzyskiej kolegiaty. Pierwsza kwesta na ten cel odbędzie się już podczas Dni Wałbrzycha – na ulicach miasta i w miejscach organizacji głównych imprez. W konferencji prasowej, na której informowano o konieczności remontu wieży, uczestniczyli też prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, dyrektor Urzędu Konserwacji Zabytków Delegatury w Wałbrzychu Maria Ptak, prezes zarządu firmy Alpex Jerzy M. Lisowski, która już rozpoczyna remont wieży. A dodajmy, ma spore doświadczenie, ponieważ to główny wykonawca remontu dachu kolegiaty. – Wałbrzych z tegorocznego funduszu miejskiego na ratowanie zabytków, jak tylko zaakceptuje to Rada Miejska, przeznaczy na naprawę wieży kolegiackiej 200 tys. zł – zadeklarował prezydent Roman Szełemej.

Z ciekawostek, które usłyszeliśmy, warto podkreślić to, że po remoncie będzie możliwe uruchomienie punktu widokowego na wieży i to jest teraz uwzględnione w opracowywanych projektach. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców, ale też turystów, którzy zechcą w przyszłości odwiedzić Wałbrzych.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-31 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciół kolegiaty coraz więcej

Odbudowa trwa od końca lat 80., pochłonęła blisko 20 mln zł

Zdjęcia: służenko.com – archiwum parafii

Odbudowa trwa od końca lat 80., pochłonęła blisko 20 mln zł

15 sierpnia tysiące głogowian i mieszkańców okolicznych miejscowości co roku korzysta z zaproszenia do kolegiaty na obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywanej także świętem Matki Bożej Zielnej. Gminy dbają o stoiska pełne smacznych potraw i ciast

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania