Reklama

Niedziela Świdnicka

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” rozpoczęta!

Organizatorzy wyjazdu, wolontariusze, opiekunowie i rodzice uczniów
zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na schodach Publicznego Gimnazjum
nr 6 w Wałbrzychu

Ryszard Wyszyński

Organizatorzy wyjazdu, wolontariusze, opiekunowie i rodzice uczniów zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na schodach Publicznego Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu

Wraz z wakacjami rozpoczęła się organizowana już po raz ósmy akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, która jest głośną inicjatywą Grażyny Orłowskiej-Sondej ze Studia Wschód TVP Wrocław i Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja ma na celu porządkowanie starych polskich nekropolii, na których są pochowani nasi przodkowie na dawnych polskich Kresach, obecnie Ukraina, a które popadły w zapomnienie. Oprócz porządkowania cmentarzy młodzież przy okazji wyjazdu na Kresy odwiedza najważniejsze miejsca związane z polską historią. Do blisko 1100 wolontariuszy ze szkół z całego Dolnego Śląska wyjeżdżających w tym celu na Ukrainę 8 lipca dołączyła 20-osobowa grupa wolontariuszy z Wałbrzycha. Są to uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

Wyjazd grupy nastąpił spod siedziby publicznego Gimnazjum nr 6 na Piaskowej Górze. Wolontariuszy razem z rodzicami, którzy ich odprowadzali, przyszli też pożegnać członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Oddziału w Wałbrzychu z prezes Ireną Froch oraz wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk. Po raz siódmy w akcji uczestniczy Adam Piotrkowski – rodowity borysławiak, który pełni funkcję koordynatora. – Nasza grupa będzie porządkować mogiły na dawnym polskim cmentarzu na Hukowej Górze w Borysławiu, który jest blisko 2-hektarową nekropolią, a także na cmentarzach, którymi opiekujemy się już od lat w Mrażnicy i niewielkiej miejscowości Podbuż – wyjaśnił. – Nasi wolontariusze będą odnawiawać stare kamienne krzyże i pomniki, a także usuwać zbędne krzaki i zarośla, które je przykrywają i często niszczą. Jednym z zadań, które tam na nas czeka, będzie na pewno oczyszczenie nagrobka Adama Burczymuchy Pałaszewskiego. Był to znany borysławski nafciarz, w młodości uczestnik powstania styczniowego. Ma piękny pomnik, który trzeba oczyścić i zabezpieczyć, tak żeby pozostał w dobrym stanie i cieszył oczy przez kolejne lata. O efektach akcji opowiemy po przyjeździe młodzieży. Warto przypomnieć, że wyjazd wolontariuszy był możliwy dzięki wielkiemu wsparciu akcji przez mieszkańców Wałbrzycha, którzy przekazywali środki na ten cel w kweście przeprowadzanej przed kościołami, a także dzięki dotacjom udzielonym przez miasto Wałbrzych, Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Oddział w Wałbrzychu. Oprócz Adama Piotrowskiego opiekunami grupy są: Katarzyna Ziemba, Bartosz Pietrzak, Katarzyna Pawlikowska, Daniel Sienkowiec. W wyjedzie uczestniczą: Adrian Lechocki, Kacper Kromyn, Kacper Warchoł, Damian Petryna, Natalia Sokół, Sebastian Detyna, Olgierd Kowalski, Gabriela Gdowska, Julia Rzeczycka oraz Judyta Rzeczycka. Dwie ostatnie wolontariuszki tuż przed wyjazdem mówiły, że będzie to dla nich wielkie przeżycie, przede wszystkim dlatego, że na Kresach został zamordowany przez Ukraińców ich pradziadek. To jedna z tysięcy ofiar zbrodni wołyńskiej. Obie wałbrzyszanki mają nadzieję, że kiedyś uda im się dotrzeć na miejsce jego pochówku, bo miejscowość przestała istnieć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-07-26 10:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niektóre z rozwiązań projektu ustawy o cmentarzach: Baza danych o grobach, elektroniczna karta zgonu

Karol Porwich/Niedziela

Baza danych o grobach, elektroniczna karta zgonu, instytucja koronera - to niektóre rozwiązania projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Rząd ma go przyjąć do końca roku, a nowa ustawa wejść w życie 1 czerwca 2023 roku - powiedział PAP pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda.

Więcej ...

Opium dla europosłanki

2024-06-22 10:25

Archiwum TK Niedziela

Był rok 2006, może 2007. Byłem z delegacją SEDE, czyli Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Bośni i Hercegowinie. Naszym mikrobusem dojeżdżaliśmy właśnie ze stolicy czyli Sarajewa do Mostaru. O ile to pierwsze miasto jest w zasadzie niemal całkowicie zamieszkane przez muzułmanów, o tyle w Mostarze katolików – Chorwatów jest nawet trochę więcej niż wyznawców islamu – Bośniaków.

Więcej ...

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny