Reklama

Niedziela w Warszawie

Zimny lub gorący koniec wakacji

Artur Stelmasiak

W czterech miejscach niedaleko Warszawy pod koniec sierpnia odbywają się wakacyjne, plenerowe i rekolekcyjne spotkania młodzieży. Max Festiwal wystartuje po raz dziewiąty i będzie świętować 100-lecie Rycerstwa Niepokalanej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już tradycyjnie mazowieccy franciszkanie, pallotyni, kapucyni i salezjanie ściągną odpowiednio do Niepokalanowa, Ołtarzewa, Serpelic i Czerwińska po kilkuset młodych ludzi. Dlaczego warto pojechać na któreś z tych spotkań? Ich organizatorzy twierdzą, że to świetny sposób, by dobrze zakończyć i podsumować duchowo wakacje, a nikt, kto tam przyjeżdża nie wyjeżdża taki sam. Spotkania różnią się duchowością i klimatem; zakony i zgromadzenia mają swoje charyzmaty, a to nadaje charakter także spotkaniom.

Organizatorzy Max Festiwalu (22-26 sierpnia), który odbędzie się pod hasłem: „Bądź zimny albo gorący – czyli o decyzjach”, chcą dotknąć tematu problemów z dokonywaniem wyborów, a zwłaszcza tych radykalnych, co do których nie ma już odwrotu, np. odpowiedź na życiowe powołanie. Uczestnicy dowiedzą się nie tylko dlaczego boimy się decyzji i czy można dojrzewać bez podejmowania decyzji, czy możliwa jest całkowita pewność przed podjęciem najważniejszych decyzji w życiu, takich jak małżeństwo. Jak decydować wobec niepewności, jaką jest przyszłość, czy Pan Bóg zostawia nas samych w życiowych wyborach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tegoroczne spotkanie jest w setną rocznicę Rycerstwa Niepokalanej i to będzie tłem do wszystkiego. Chcemy pomóc zrozumieć młodym ludziom, że rycerskość to także decyzyjność– mówi o. Sylwester Maria Gąglewski, organizator Max Festiwalu. – Wielu ludzi boi się lub zwleka z decyzjami, zwłaszcza tymi na całe życie. Stąd temat: bądź zimny lub gorący i decyduj. Stajemy wobec wyborów, jeśli jest coś dobre i ważne warto wobec tego być gorącym, wobec zła bądź zimnym. I bądź rycerski.

O przesłaniu św. Maksymiliana, który nie bał się podejmowania decyzji, będzie mówił red. Tomasz Terlikowski. O. Piotr Szczepański opowie o życiowych wyborach św. Franciszka.– Przyjadą też rycerze, grupa rekonstrukcyjna z Gniewu – dodaje o. Gąglewski. – Będziemy chcieli pokazać czym jest prawdziwe rycerstwo, przedstawić też etos rycerza. Rycerza nie określała zbroja, ale także wartości, jakimi się kierował.

Reklama

Organizatorzy Max Festiwalu stawiają duże wymagania co do punktualności i uczestnictwa we wszystkich punktach programu, bo według tego, co mówił św. Maksymilian, posłuszeństwo rodzi największe owoce. W zamian oferują m.in. namioty tematyczne, pogodne wieczory i dobrą zabawę, koncerty muzyki chrześcijańskiej.

Natomiast hasłem jubileuszowych, 10. Pallotyńskich Spotkań Młodych (PSM) w podwarszawskim Ołtarzewie (21-26 sierpnia) jest „O Matko! ...”. Jak tłumaczą pallotyni, to zawołanie jest używane wtedy, gdy rodzice sprzeciwiają się naszym planom, nie rozumiejąc naszych potrzeb, mając ręką na nasze ważne sprawy. Nieświadomie przyzywamy wtedy opieki Najświętszej Maryi Panny. Pallotyni w czasie PSM chcą to zawołanie przemienić w prawdziwe zawołanie: „O Matko”, jako dziękczynienie i prośbę do Matki Bożej. Czyli z negatywnego – „O Matko...”,na „Maryjo, dziękuje, pomóż”. Tak jak zrobił to założyciel pallotynów, św. Wincenty Pallotti, który zapatrzony w Maryję, do końca umiał Jej zawierzyć.

Kościół żyje

PSM rozpoczną się, jak poprzednio, od warsztatów, m.in. muzycznych, medialnych i tańca religijnego oraz kursu ceremoniarza, które dają możliwość rozwinięcia umiejętności, zdolności i talentów podczas warsztatów. Jak zachęcają organizatorzy, podczas spotkań jest czas na poznanie się, rozmowy i ubogacenie różnymi charyzmatami i darami, jakie otrzymujemy od Boga; także nawiązania znajomości, a może i przyjaźni na długie lata.

– My siejemy, inni zbierają – mówią pallotyni pytani o spodziewane owoce PSM. To inwestycja w przyszłość. Chcą dobrze uformowanych młodych ludzi, świadomych, w co wierzą, czujących, że wiara nie jest nudna, że Kościół żyje. I są w nim ciekawe propozycje dla młodych ludzi, tyle, że muszą chcieć ich poszukać. Gośćmi mają być m.in. Mariusz Czerniewicz, mistrz Polski w kulturystyce i Andrzej Moszczyński, świadczący o swoim nawróceniu i odnalezieniu Boga za pośrednictwem Maryi. Zagrają i zaśpiewają zespoły Rock and Fire i Laudans.

Reklama

Złoty cielec

Biblijny symbol „Złoty cielec” reprezentuje wszystko, co w naszym życiu zajmuje miejsce żywego i prawdziwego Boga. „Złoty cielec”, to hasło przewodnie Golgoty Młodych, organizowanej przez warszawskich kapucynów w Serpelicach nad Bugiem (24-28 sierpnia). „Będziemy szukać prawdy o naszym sercu. I wybierać, za czym chcemy iść” – deklarują organizatory, zapraszając na Golgotę nad Bugiem każdego, kto chce podjąć duchowe zmaganie o swoje życie wieczne.

Średnia wieku uczestników czterech spotkań jest nieco poniżej 20 lat. Na Golgotę przyjeżdżają tylko nieco starsi, średnia to 20-21 lat. Dolną granicę wieku stanowi pierwsza klasa liceum, górnej nie ma. Jeśli ktoś dobrze się czuje wśród młodzieży i nie przeszkadzają mu chłodne czasami noce pod namiotem, kapucyni zapraszają do Serpelic na modlitwy, nabożeństwa, katechezy, konferencje i spotkania w grupach.

Tegoroczne „Campo Bosco” w Czerwińsku nad Wisła odbywa się (24-27 sierpnia) się pod hasłem „Urodzeni, by się nie bać”. Zupełnie współczesne („tu i teraz”) przesłanie będzie nawiązywać do świadectwa danego 75 lat temu przez Błogosławioną Piątkę Męczenników z Poznania – młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium, działających w konspiracji, a zamordowanych przez Niemców w Dreźnie.

Na drodze krzyżowej

Jednak na „Campo...”, gdzie młodzi ludzie przyjeżdżają, aby wspólnie się modlić, bawić i rozwijać rekolekcje są ważne, ale liczy się też dobra zabawa. Sporo będzie muzyki. M.in. koncert zespołu Muode koty (świeża krew na chrześcijańskiej scenie, chłopaki, którzy przyznają się do Jezusa i chcą Go uwielbiać w poetyce rapu), The King’s Road (młody, świeży zespół z Gdańska), Beat IT! i Muzyczni Czarodzieje. Sensacje może wywołać Misiek Koterski (m.in. „Dzień świra”), który opowie o tym, jak „prawdziwy świr” znalazł się na drodze krzyżowej i co z tego wynika.

Reklama

Nad spotkaniami unosi się, jak oceniają organizatorzy, specyficzny duch. Atmosfera jest rodzinna, łączy poczucie wspólnoty, doświadczanie żywego Kościoła.

Informacje na temat spotkań w Niepokalanowie, Ołtarzewie, Serpelicach i Czerwińsku znajdują się na stronach: www.campo.bosko.pl, www.golgotamlodych.pl, www.psm.pallotyni.pl, www.maxfestiwal.pl .

Podziel się:

Oceń:

2017-08-16 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje wielkopostne dla kobiet

W dniach 21-24 marca w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się rekolekcje wielkopostne pod hasłem „Spełniona kobiecość”. Poprowadzi je ks. dr Mirosław Smyrak.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...