Reklama

Niedziela Świdnicka

Na Bożą chwałę i rolników

Klasztor „Chrystusa Króla” w Polanicy-Zdroju

Ryszard Wyszyński

Klasztor „Chrystusa Króla” w Polanicy-Zdroju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszkańcy Międzyrzecza koło Strzegomia uczestniczyli w uroczystej dożynkowej Eucharystii, która jak co roku została odprawiona na rozwidleniu dróg przy wielkim granitowym ołtarzu i krzyżu. Mszę św. sprawował i okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Marek Babuśka, proboszcz strzegomskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, do której należą wierni z tej wsi.

W ostrych tego dnia promieniach słońca wspaniale prezentowały się przy ołtarzu: wielki dożynkowy wieniec, bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna oraz kosze dorodnych owoców i warzyw oraz ziół, kwiatów i kłosów zbóż przyniesione z przydomowych ogródków, sadów oraz okolicznych pól i łąk, które zostały poświęcone na końcu nabożeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku wraz z dożynkami i uroczytością Wniebowzięcia NMP społeczność Międzyrzecza miała też trzeci powód do dumy – udział w uroczystości poświęcenia trzech rzeźb z granitu: figury Chrystusa umieszczonej na krzyżu, a po jego obu stronach – na kamiennych cokołach – figur Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Imponujących rozmiarów rzeźby zostały wykonane przez strzegomskiego artystę kamieniarza Zbigniewa Zycha, a ufundowali je na Bożą chwałę i podarowali mieszkańcom Międzyrzecza państwo Wiesława i Józef Boblowie.

Na rozpoczęcie Mszy św. mieszkańcy odśpiewali maryjną pieśń, a miejscowe dzieci i młodzież powitały Księdza Proboszcza pięknymi wierszami sławiącymi rolniczy trud.

– Cieszę się ogromnie, że mieszkańcy Międzyrzecza i przyjezdni, którzy tafią na to miejsce, będą mogli oglądać ten zobrazowany przez artystę w kamieniu testament Chrystusa, w którym przekazywał On swoją Matkę umiłowanemu uczniowi Janowi pod jego opiekę – mówił, wyjaśniając teologiczną treść zobrazowanej przez artystę sceny Ksiądz Prałat, po czym każdą z figur uroczyście poświęcił.

Reklama

Po okolicznościowej homilii wierni uczestniczyli w poświęceniu dożynkowego wieńca powstałego z tegorocznych kłosów i chleba, co było wyrazem dziękczynienia Panu Bogu za tegoroczne plony. Na zakończenie Mszy św. głos zabrała sołtys wsi Teresa Stopa. Podziękowała Księdzu Proboszczowi za odprawioną w tak szczególnym dla mieszkańców miejscu Mszę św. polową, która weszła już do tradycji wsi, a następnie zwróciła się z wyrazami głębokiej wdzięczności do fundatorów figur i artysty, mówiąc: „W imieniu całej wspólnoty Międzyrzecza dziękuję fundatorom rzeźb państwu Józefowi i Wiesławie Boblom oraz p. Zbigniewowi Zychowi za ich hojny dar serca, który ozdobił miejsce naszej modlitwy i pozostanie tu na wieki. Będziemy o was pamiętać w naszych modlitwach i niech wam i nam Bóg błogosławi” – podkreśliła.

Po Mszy św. Ksiądz Prałat, łamiąc dożynkowy chleb, podzielił się nim ze wszystkimi uczestnikami, podchodząc do każdego. Tradycyjnie dożynki w Międzyrzeczu zwieńczył poczęstunek w miejscowej świetlicy przygotowany przez koło gospodyń wiejskich.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-30 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dożynki z Biblią

Niedziela rzeszowska 33/2013, str. 4-5

Archiwum redakcji

Więcej ...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks. Michał Olszewski

2024-07-01 11:48
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

O 20:00 zaplanowano protest pod aresztem, gdzie przebywa zatrzymany przez ABW ks. Michał Olszewski.

Więcej ...

Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów

2024-07-03 18:29
Wierni na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie - w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych - kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...