Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Konsekracja kościoła pw. Chrystusa Króla w Dołujach

Poświęcenie ołtarza

Archiwum parafii

Poświęcenie ołtarza

Błogosławione znaczenie w naszej archidiecezji mają kolejne uroczystości odbudowy po wojennych zniszczeniach, a także budowy od podstaw nowych kościołów, które jednoczyć mają wiernych na modlitwie uwielbienia Boga. Uroczystość konsekracji świątyni parafialnej przeżyła 21 października 2017 r. parafia oddana Chrystusowi Królowi w Dołujach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy zaistniały Dołuje w źródłach w 1283 r. pod nazwą Nyenkerken. Do 1945 r. wieś nosiła nazwę Neuenkirchen (Nowy Kościół). Należała wówczas do księcia pomorskiego Bogusława IV. W 1331 r. książę Otton I nadał wieś kapitule kolegiackiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie. Kościół zbudowano w Dołujach w 1316 r. Podlegał jurysdykcji biskupów kamieńskich. Taki stan trwał do 1945 r., gdy średniowieczny kościół z wieżą oraz cmentarz uległy likwidacji.

Wrażliwe serce ks. prał. Zbigniewa Wyki sprawiło, że 16 października 2005 r. w Dołujach sprawowana była pierwsza Msza św. na dawnym placu kościelnym, gdzie zbudowane zostało drewniane zadaszenie dla ochrony ołtarza. Kilka miesięcy później, 26 sierpnia 2006 r., przybył ks. Jan Gierlach z zadaniem utworzenia nowej parafii w Dołujach. Pierwszą Mszę św. odprawił nazajutrz w szkole, która przez długi okres czasu służyła jako miejsce modlitwy. Nowa parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata została oficjalnie erygowana 25 lutego 2007 r. W skład parafii weszły kościoły i miejscowości: kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wąwelnicy; kaplica w Skarbimierzycach i kaplica, a obecnie kościół, w Kościnie oraz miejscowości Lubieszyn i Redlica. Głównym zadaniem stojącym przed ks. Janem było rozpoczęcie przygotowań o budowy nowego kościoła w Dołujach. 26 lipca 2007 r. ksiądz proboszcz otrzymał zezwolenie na budowę świątyni. Po zatwierdzeniu planów architektonicznych 27 lipca 2007 r. został wykonany pierwszy wykop pod kościół. Dzięki mieszkańcom i sponsorom kościół został wybudowany w stanie surowym i zwieńczony dachem już 30 marca 2009 r. W kolejnych latach świątynia zostaje otynkowana wewnątrz i pomalowana przy udziale wiernych. Od 17 listopada do 25 listopada 2007 r. odbyły się w parafii pierwsze Misje Święte, podczas których został poświęcony obraz Chrystusa Króla Wszechświata namalowany przez p. Barbarę Rykalską-Gischkowski, który góruje nad prezbiterium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W majestatycznym, misternie wybudowanym i wyposażonym według wszystkich wskazań liturgicznych kościele zebrali się 21 października kapłani pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, dziekana ks. prał. Zbigniewa Wyki, proboszcza ks. Jana Gierlacha oraz wierni z całej parafii. Przed rozpoczęciem liturgii gospodarz parafii przypomniał bogatą historię miejscowej wspólnoty.

Początkowym akcentem sakralizacji kościoła było najpierw poświęcenie ołtarza i murów świątyni zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przed Liturgią Słowa Bożego Metropolita Szczecińsko-Kamieński dokonał poświęcenia dwóch kamiennych ambon przepowiadania Dobrej Nowiny. Słowo Boże wygłoszone przez głównego Celebransa jako fundament oparło się na tekstach biblijnych, które nawiązywały do przeżywanego poświęcenia miejsca sprawowania Eucharystii i sakramentów św. Dostojny Celebrans przypomniał także z racji wspomnienia dzień później św. Jana Pawła II o wymowie dziedzictwa pontyfikatu Papieża Polaka. Oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do dnia konsekracji, a szczególnie ks. prał. Zbigniewowi Wyce i ks. Janowi Gierlachowi, wyjaśnił głęboką symbolikę nowego wyposażenia liturgicznego. Zwrócił także uwagę na to, że konsekracja dokonuje się raz w historii każdego kościoła, a przez to wpływa na miejscową wspólnotę, aby godnie uczestniczyła w Eucharystii, słuchała Słowa Bożego i przyjmowała sakramenty św.

Zasadniczym elementem liturgii była konsekracja ołtarza do sprawowania Najświętszej Ofiary. Jest to obrzęd bardzo przemawiający do wnętrza ludzkiego poprzez swą symbolikę i nawiązanie do najistotniejszych funkcji, które spełnia Ołtarz Żertwy Pańskiej. Po namaszczeniu Ksiądz Arcybiskup dokonał tego samego obrzędu w sześciu miejscach kościoła przy tzw. zacheuszkach, które stanowią widoczny znak świętości tego miejsca. Rozbudowany obrzęd okadzenia ołtarza i świątyni oraz zapalenie świec ołtarzowych, a także świec kandelabrowych przy zacheuszkach wprowadziły uczestników Eucharystii w dalsze przeżywanie Najświętszej Ofiary. Po Komunii św., trwając w wielkim modlitewnym skupieniu, Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia tabernakulum, umieszczając w nim na stałe Najświętszy Sakrament.

Uroczystość w Dołujach ukazała bogactwo ducha tutejszych wiernych zjednoczonych wokół prawd Bożych oraz mądrze i godnie kierowanych miłującym ich sercem ks. prob. Jana Gierlacha. Piękno właściwie odbudowanego od podstaw po wojennych zniszczeniach kościoła, duch modlitwy oraz świadectwo wiary zaangażowanych w wielu formatach wspólnoty wiernych budzi podziw. Przygotowaniem duchowym do konsekracji kościoła były także Misje Fatimskie, które przez cały tydzień we wszystkich kościołach głosili ojcowie redemptoryści: o. Leszek Mitoraj i o. Marek Krzyżkowski. Samą zaś uroczystość ubogacił wysokim poziomem artystycznym chór „Credo” z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie. Chrystus Król – Patron parafii – będzie więc odtąd czuwał, by w tej cząstce Kościoła powszechnego wzrastała nieustannie chwała Boża.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-08 11:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Kłodzku będzie nowa świątynia

Krzyż postawiony w miejscu budowy nowej kłodzkiej świątyni poświęcił bp Ignacy Dec

Marek Zygmunt

Krzyż postawiony w miejscu budowy nowej kłodzkiej świątyni poświęcił bp Ignacy Dec

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów