Reklama

Niedziela Świdnicka

Instalacja relikwii św. Rity

Błogosławieństwo relikwiami

Ryszard Wyszyński

Błogosławieństwo relikwiami

Patronka od spraw trudnych i beznadziejnych – św. Rita, stygmatyczka z włoskiej Umbrii, ma swoje miejsce kultu w Wałbrzychu, w kościele pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na Białym Kamieniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 22 października ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec dokonał instalacji sprowadzonych do Wałbrzycha relikwii tej wielkiej świętej, o których obecność zabiegała parafia, również głęboko się o to modląc. Uroczystość miała miejsce na wieczornej Mszy św., w dniu comiesięcznego nabożeństwa do św. Rity w tej świątyni. Przed kościołem na ordynariusza diecezji czekał proboszcz parafii ks. dr Zbigniew Chromy, który niósł relikwiarz, kapłani, służba liturgiczna ołtarza i wraz z biskupem wszyscy uroczyście przekroczyli próg świątyni. Po wejściu procesji Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia stojącej przy ołtarzu głównym przepięknej figurki Matki Bożej Bolesnej z tutejszego kościoła, która po niedawnej konserwacji otrzymała nowe pozłocenia oraz przyniesionych do ołtarza przez wiernych nowego ornatu i stuły. Następnie skierował swoje kroki do ołtarza bocznego, gdzie swoje miejsce będą miały relikwie św. Rity i gdzie poświęcił nowy witraż z jej wizerunkiem. Jest już tradycją, że na to nabożeństwo wierni przychodzą z różami – symbolami św. Rity, co dodaje nabożeństwu szczególnego wyrazu. Po tych symbolicznych, religijnych aktach i modlitwie Ksiądz Biskup powitał parafian i gości, podkreślając wysoką rangę wydarzenia. Przypomniał, że i on także ze szczególnym nabożeństwem odnosi się do św. Rity, bo to w dniu religijnego wspomnienia o tej świętej dokonywał przed laty pierwszego święcenia kapłanów w nowo powstałej diecezji świdnickiej, której przewodniczy. Podkreślił też, że jednym ze święconych wówczas księży jest obecny proboszcz tutejszej parafii.

W uroczystej celebrze, odprawianej pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, uczestniczyli proboszcz parafii ks. Zbigniew Chromy, ks. Krzysztof Iwaniszyn z parafii w Nowej Rudzie-Słupcu, gdzie funkcjonuje jeden z trzech ośrodków kultu św. Rity w diecezji świdnickiej, oraz wikariusze ks. Maciej Sroczyński i ks. Mateusz Hajder. W homilii Ksiądz Biskup mówił o Kościele. Jego wymiarze widzialnym, który tworzą: wierni, wspólnoty zakonne, struktura organizacyjna Kościoła, budynki świątynne i o części niewidzialnej Kościoła, za którą stoi Bóg, o wiele istotniejszej i najważniejszej dla nas wszystkich. Odnosząc się w kazaniu do uroczystości, Ksiądz Biskup przypomniał, że św. Rita ze względu na swe wielkie przymioty ducha nazywana jest wielką córą Kościoła. Żyła w latach 1380-1457 w Umbrii na ziemi włoskiej. Należy do najpopularniejszych na świecie włoskich świętych, obok samego św. Franciszka i św. Benedykta. Była żoną i matką. Znała dramaty życia. Owdowiała, a po śmierci synów wstąpiła do Zakonu Augustianek, gdzie służyła Bogu do końca swojego ziemskiego życia. – Cieszymy się, że ta święta chce nam pomagać. I chce być przez nas czczona. Dlatego będziemy się modlić, żebyśmy i my historią naszego życia zapisywali się podobną miłością do Pana Boga, jaką miała ta święta – podkreślał bp Dec w kazaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szczególnie doniosłym momentem uroczystości było nabożeństwo do św. Rity, które po raz pierwszy w parafii poprowadził Ksiądz Biskup, prosząc m.in. w przepięknej litanii do niej, abyśmy doznali skutków jej opieki i aby nasze modlitwy składane u jego tronu za jej pośrednictwem były skuteczne i stanowiły wielkie wzmocnienie naszej wiary.

Po nabożeństwie Księdzu Biskupowi za uroczystą instalację relikwii św. Rity w „kościele, co jeszcze bardziej wzbogaca kult tej świętej w tym miejscu” – ze wzruszeniem podziękowali w imieniu Bractwa św. Rity – Maria Korczyńska i Marek Mucha. Złotymi zgłoskami w kronice parafialnej zapisze się też błogosławieństwo, którego relikwiami świętej udzielił Ksiądz Biskup na zakończenie nabożeństwa, a którym poprzez ucałowanie relikwiarza wierni z osobna oddawali następnie cześć, trzymając w ręce przyniesione róże symbolizujące tę świętą i zanoszone do Pana Boga za jej pośrednictwem intencje. Goszcząc w parafii, Ordynariusz diecezji, co trzeba podkreślić, dokonał też poświęcenia nowej żelaznej kraty, zamontowanej w wejściu do świątyni, której istnienie umożliwiło zgodnie z zapowiedzią proboszcza parafii adorację Najświętszego Sakramentu od porannej Mszy św. do wieczornej.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-15 11:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona obecność w znaku relikwii

Relikwie wniósł do świątyni abp Mieczysław Mokrzycki

Henryk Tomczyk

Relikwie wniósł do świątyni abp Mieczysław Mokrzycki

Relikwie bł. Jana Pawła II znajdują się w wielu polskich kościołach i kaplicach. Dzięki kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu, którzy byli osobistymi sekretarzami Ojca Świętego, do licznych świątyń trafiły relikwie krwi bł. Jana Pawła II.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli