Reklama

Wiadomości

Dorota Segda o śp. Danucie Michałowskiej

Dorota Segda

wikipedia.org

Dorota Segda

„Była niedościgłym wzorem tego, jak mimo zmieniających się gustów zachować klasę aktorstwa” – powiedziała KAI o zmarłej wczoraj Danucie Michałowskiej Dorota Segda, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, której rektorem w latach 1981-1984 była Michałowska. Zdaniem Doroty Segdy, śmierć Michałowskiej to wielka strata dla polskiego teatru i polskiej kultury.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dorota Segda w 1984 r. zaczynała studia na krakowskiej PWST, gdy prof. Danuta Michałowska kończyła swoją rektorską kadencję. „Nigdy nie zapomnę owacji na stojąco, jaką zgotowali jej studenci. Przeprowadziła szkołę i ich przez okres stanu wojennego. Wyciągała ich z aresztów po demonstracjach. Była wielkim autorytetem moralnym no i oczywiście artystycznym” – wspomina prorektor PWST w Krakowie.

Segda pamięta Danutę Michałowską z jednego semestru zajęć. „Nigdy nie zapomnę, jak pomagała mi pracować nad bardzo trudnymi frazami Norwida. Zresztą dostałam u niej ocenę celującą, co do dzisiaj uważam za jeden ze swoich największych sukcesów. Nigdy nie zapomnę z jaką mądrością pomagała mi w interpretacji tych słów. Wychowała całe pokolenia polskich aktorów ucząc ich sztuki recytacji” – mówi aktorka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem Segdy, Michałowska była gwiazdą Teatru Rapsodycznego. Aktorka przypomina, że do historii przeszły jej role, m.in. kreacja Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie” w reżyserii Mieczysława Kotlarczyka. „Była piękną kobietą, damą, wielkiej klasy mistrzynią polskiego słowa. Recytując władała stylem pełnym patosu i melodyjnej formy. Tak doskonale i precyzyjnie, że nawet w dzisiejszych czasach, w których recytacje sprzed lat wydają się staroświeckie, ta jej precyzja myśli i duch powodowały ogromne wrażenie” – mówi Segda.

„Była niedościgłym wzorem tego, jak mimo zmieniających się gustów zachować klasę aktorstwa” – podkreśla Dorota Segda i przypomina, że Danuta Michałowska występowała do końca swoich dni, grała monodram, pisała książki. „Zapraszaliśmy ją na warsztaty ze studentami naszej PWST. Jej strata jest wielką stratą dla polskiego teatru, polskiej kultury i nas – społeczności szkoły teatralnej”.

Krakowska PWST do końca opiekowała się Danutą Michałowską. Dorota Segda wspomina 90. urodziny prof. Michałowskiej, w czasie których studenci PWST recytowali jubilatce „Kwiaty polskie”.

Reklama

Społeczność szkoły odwiedzała swoją byłą rektor, także w ostatnich dniach. Dorota Segda zapowiada, że w pogrzebie aktorki wezmą udział studenci PWST, nawet ci najmłodsi, którzy mogą ją pamiętać już tylko jako autorkę podręcznika „Mówić wierszem”. „Staramy się każdemu naszemu rocznikowi przypominać wybitne postacie, które już pomału przechodzą do legendy” – mówi prorektor krakowskiej PWST.

Danuta Michałowska zmarła 11 stycznia w Krakowie. Aktorka, reżyser teatralny, pedagog, była rektor PWST w Krakowie. Zadebiutowała w 1941 r. u boku Karola Wojtyły w Teatrze Rapsodycznym. Była wybitną interpretatorką poezji przyszłego papieża, z którym przyjaźniła się aż do śmierci Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-12 17:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. E. Formicki CM

misjonarze.pl

W weku 85 last zmarł 1 listopada w domu Zgromadzenia Księży Misjonarzy (CM) w Krakowie na Kleparzu ks. Edward Formicki CM. Chociaż większą część życia spędził pod Wawelem, to jedną z największych jego zasług było utworzenie w 1965 r. duszpasterstwa akademickiego przy parafii Świętego Krzyża w Warszawie

Więcej ...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

2024-04-16 13:43

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania