Reklama

Niedziela Rzeszowska

Uniwersyteckie propozycje

Prof. Janusz Pokrywka – twórca spektaklu o bł. ks. Józefie Kowalskim

Irena Markowicz

Prof. Janusz Pokrywka – twórca spektaklu o bł. ks. Józefie Kowalskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dostojny profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego w dziedzinie sztuki Janusz Pokrywka, a równocześnie wykształcony artysta po krakowskiej ASP, nim przeszedł na emeryturę, stał się obiektem naukowych dociekań. Nad jego działalnością pochylili się analitycy i stworzyli dyptyk, czyli w efekcie powstały dwie książki opublikowane w Wydawnictwie URz, w których opisano wiele aspektów jego twórczości, rysunek, malarstwo, scenografię, a także teatr narracji plastycznej. Sam artysta dołożył do tych dwóch części książkowych jeszcze trzecią część, konkretną, premierę sztuki teatru Scena Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego, zatytułowaną „Błogosławiony Józef” według ks. Jana Krawca o błogosławionym salezjaninie, ks. Józefie Kowalskim.

Nim Scena Propozycji jako autorski teatr przeniosła się prawie pięć lat temu na uniwersytet, wędrowała z Januszem Pokrywką od Teatru Lalki i Aktora „Kacperek” przez Estradę Rzeszowską i Młodzieżowy Dom Kultury. W sumie powstały wtedy 33 spektakle dla dorosłych i dzieci prezentowane w regionie, w kraju i za granicą. Po tym okresie wędrówki w niewielkim pomieszczeniu w podziemiach budynku uczelnianego zachowały się fragmenty scenografii, rekwizytów teatralnych i lalek oraz kolekcja zdjęć umieszczanych na drzwiach ogromnej szafy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dwoistość” ta pierwsza powstała w realiach akademickich sztuka miała za kanwę życie i twórczość Jerzego Nowosielskiego związanego z krakowską ASP twórcy, nauczyciela i wychowawcy studentów, w tym również pana Janusza. Ta najświeższa prezentacja, pełna słowa i ruchu ukazuje krótkie, bo zaledwie 31-letnie, ale święte życie bł. ks. Józefa Kowalskiego zamęczonego w Auschwitz 4 lipca 1942 r., beatyfikowanego przez Jana Pawła II w 1999 r. w gronie 108 męczenników Kościoła katolickiego. Był ostatnim księdzem, który pozostał w tym obozie zagłady, kiedy inni duchowni przewiezieni zostali do obozu w Dachau. On też tam miał trafić, ale w czasie poprzedzającej wywózkę kąpieli gestapowiec odkrył, że w ręce ściskał różaniec, a kiedy ten wypadł na ziemię, ksiądz Józef nie wykonał rozkazu jego podeptania. Po kilku miesiącach szykan, pastwienia się i dręczenia w karnej kompanii został utopiony w beczce z fekaliami, a ciało jego spalono w krematorium.

Reklama

Dzięki słowom, zapiskom, które pozostały, wiemy, że chciał być świętym, chciał cierpieć i być wzgardzonym, a w pierwszym liście z obozu do rodziny pisał: „Bądźcie o mnie spokojni, jestem w rękach Boga”.

Niewiele do tego można jeszcze dodać. Józef Kowalski urodził się w podrzeszowskich Siedliskach i w swojej rodzinnej miejscowości, gdzie nadal żyją jego krewni, wybudowany został kościół, któremu patronuje Błogosławiony. Jest tam też skromna izba pamięci, tam można odnaleźć ślady krótkiego życia kapłańskiego i ziemskiego. Jak twierdzi Janusz Pokrywka, to miejsce jest tak skromne, że jego teatr tam nie może zaprezentować sztuki o bł. Józefie. Na szczęście Scena Propozycji ma jeszcze inne możliwości i propozycje.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej