Reklama

Niedziela Rzeszowska

25-lecie diecezji rzeszowskiej (46)

Kult Św. Ojca Pio W Terliczce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włoskie sanktuarium w San Giovanni Rotondo należy do najpopularniejszych i najliczniej odwiedzanych miejsc kultu chrześcijańskiego. Związane jest ono z osobą niezwykłego świętego czasów współczesnych – o. Pio Forgione. Na wzór tego świętego miejsca powstało w Kościele szereg podobnych ośrodków. Jeden z nich znajduje się również na terenie diecezji rzeszowskiej, w kościele w Terliczce. Na mocy decyzji bp. Kazimierza Górnego 13 maja 2005 r. podniesiony został on do rangi sanktuarium św. Ojca Pio.

Patron terlickiego sanktuarium o. Pio Forgione urodził się w 1887 r. w Pietrelcinie, w południowych Włoszech. Na chrzcie świętym otrzymał imię Franciszek. Od wczesnego dzieciństwa cechowała go niezwykle głęboka pobożność. Jej konsekwencją był wybór drogi życia zakonnego, którego dokonał w wieku 15 lat. Wstępując do nowicjatu zakonu kapucynów, przyjął imię Pio. Po odbyciu studiów teologicznych w 1910 r. przyjął sakrament kapłaństwa. Niestety, najpierw choroba, a później służba w wojsku, w jednostce sanitarnej, zmusiły go do przebywania poza klasztorem. Po zwolnieniu z wojska władze zakonne skierowały go do klasztoru kapucyńskiego w San Giovanni Rotondo, w którym pozostał przez pięćdziesiąt lat, aż do końca swego życia. W tym miejscu i czasie osiągnął szczyty świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Pio prowadził wprawdzie normalne życie zakonne, ale zachwycał wierną realizacją Chrystusowej Ewangelii. Był przede wszystkim wytrwałym i cierpliwym spowiednikiem, mądrym kierownikiem duchowym oraz wsparciem dla chorych i cierpiących. Tym jednak, co przyniosło mu szczególny rozgłos, były łaski, których udzielił mu Bóg, takie jak: stygmaty, dar bilokacji, dar lewitacji, nadprzyrodzona wiedza i dar widzenia. Nadto już za życia był skutecznym orędownikiem u Boga, wypraszając potrzebującym liczne łaski. Wszystko to sprawiło, że sława jego świętości rozeszła się szeroko po całym świecie. Zmarł 23 września 1968 r. Po jego śmierci nastąpił wśród wiernych żywiołowy rozwój jego kultu. Przyczyniło się to do wyniesienia go na ołtarze. Uczynił to Jan Paweł II, ogłaszając go najpierw błogosławionym (2 V 1999), a następnie świętym (16 VI 2002).

Reklama

Kult Ojca Pio w Terliczce zaczęli szerzyć pracujący tam ojcowie kapucyni. Jego inicjatorem był już budowniczy kościoła o. Włodzimierz Lech. Zapoznawał on wiernych z postacią tego wyjątkowego zakonnika. Ówczesny kult miał jednak charakter prywatny. Urzędowe zaprowadzenie kultu Ojca Pio związane jest z innym zakonnikiem kapucyńskim, proboszczem parafii w Terliczce, o. Janem Marią Sochockim. Stało się to dopiero w 1999 r. pod wpływem uroczystości beatyfikacyjnej, w której uczestniczyli również pielgrzymi z tej parafii oraz sugestii bp. K. Górnego, który wyraził życzenie, by kościół w Terliczce stał się lokalnym centrum kultu tego Błogosławionego. Ordynariusz Rzeszowski w tym celu dodał także tej świątyni drugie wezwanie, która od 4 czerwca 1999 r. obok wezwania Matki Bożej Fatimskiej nosi tytuł błogosławionego (od 2002 r. – świętego) Ojca Pio. Ważnym momentem było wprowadzenie do tej świątyni relikwii Ojca Pio, którego dokonał 13 czerwca 1999 r. redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. Ireneusz Skubiś.

Od tego czasu dolny kościół terlickiej świątyni, zwany popularnie „Kaplicą św. Ojca Pio”, stał się ośrodkiem kultu tego Świętego na Rzeszowszczyźnie. Znajduje się w nim obraz Świętego namalowany w 1999 r. przez Justynę Kurowską z Zaczernia i poświęcony 23 września 1999 r. przez bp. Antoniego Dydycza z Drohiczyna. Znajduje się tam nadto krzyż, będący repliką krzyża z San Giovanni Rotondo, wyrzeźbiony przez Kazimierza Czapkę z Sędziszowa Małopolskiego. Natomiast za świątynią rozciąga się niewielki park im. Ojca Pio.

Kult nowego, ale bardzo popularnego Świętego rozwija się w Terliczce bardzo intensywnie. Wkrótce po jego beatyfikacji powstała tam „Grupa Modlitewna bł. Ojca Pio”. Jej członkowie wywodzą się nie tylko z miejscowej, ale również z okolicznych parafii, zwłaszcza z Rzeszowa. Grupa ta ma swoje spotkania formacyjno-modlitewne każdego 23. dnia miesiąca. Mają one charakter otwarty i cieszą się dość znaczną popularnością. Podczas wspólnych nabożeństw oraz indywidualnie wierni zanoszą swe prośby do Boga za pośrednictwem św. Ojca Pio.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-22 10:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relacje między dwoma XX-wiecznymi świętymi mistykami: Janem Pawłem II i Ojcem Pio

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Więcej ...

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele