Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święty Jerzy, prowadź nas!

Poświęcenie alei św. Jerzego

Maria Palica

Poświęcenie alei św. Jerzego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 24 kwietnia br. goleniowska parafia pw. św. Jerzego obchodziła swoje święto patronalne. Uroczystej odpustowej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga, a przy ołtarzu obok niego stanęli ks. kan. Bogdan Schmidt, proboszcz parafii św. Jerzego w latach 1974-2014, oraz ks. kan. Wacław Nowak, jego następca.

Parafia pw. św. Jerzego w Goleniowie erygowana została 4 marca 1974 r. i w tym roku obchodziła 45-lecie swojego istnienia. Na jej jubileuszowy odpust przybyli księża z parafii dekanatu Goleniów i kilku innych, przedstawiciele gminnych władz z burmistrzem Robertem Krupowiczem i przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Jaworską, zuchy i harcerze Hufca ZHP Goleniów, których święty Jerzy jest patronem, oraz parafianie i wielu gości spoza parafii. Rangę uroczystości podkreślała obecność pocztu z parafialnym sztandarem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne odpustowe uroczystości składały się z trzech części. Centralną była, oczywiście, Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga. Przywołując postać patrona parafii, powiedział m.in., że i dzisiaj świat potrzebuje ludzi takich, jakim był św. Jerzy – ludzi otwartego serca, odważnego intelektu i nieugiętych w swojej wierze w Jezusa Zmartwychwstałego. Zakończył słowami: „Medytuj nad dzisiejszym światem, gdy rozważasz życie i męczeństwo swojego patrona – św. Jerzego. I nie lękaj się prawdy, i nie lękaj się świadectwa, i nie lękaj się wyrazistości serca. Nie lękaj się być uczniem i świadkiem Jezusa Chrystusa w dzisiejszym świecie, Europie, Polsce i Goleniowie, nie lękaj się być uczniem i świadkiem Chrystusa Zmartwychwstałego, który żyje i króluje na wieki wieków”.

Dary ołtarza, m.in. chustę harcerską, nieśli harcerze, a chwilę później stojąc na baczność, odśpiewali „Harcerską modlitwę”. Pierwszą część uroczystości odpustowych zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do św. Jerzego.

Reklama

Po błogosławieństwie udzielonym przez Księdza Arcybiskupa, wszyscy w procesji przeszli do zmodernizowanej w ubiegłym roku alei lip między ulicami gen. Grota-Roweckiego i gen. Andersa, przy której znajduje się parafialny kościół, by uczestniczyć w oficjalnym nadaniu jej imienia św. Jerzego. Wnioskowali o to parafianie, Rada Miejska stosowną uchwałę podjęła 19 grudnia 2018 r. Przy tablicy z nazwą alei burmistrz Robert Krupowicz powitał w imieniu mieszkańców Księdza Arcybiskupa i poprosił go o jej poświęcenie. Arcybiskup Andrzej Dzięga, podkreślając urok tej alei stwierdził, że nadanie jej imienia św. Jerzego jest symbolicznym wyjściem świętego ze znajdującego się obok kościoła do przestrzeni miejskiej, by i tam głosić: „Zło dobrem zwyciężaj”. Pobłogosławił i poświęcił aleję oraz tablicę z nazwą, do odsłonięcia której zaprosił burmistrza Roberta Krupowicza. Burmistrz uczynił to razem z pierwszym proboszczem parafii ks. Bogdanem Schmidtem oraz parafianką Anną Rutkowską. Dopełnienie tej części uroczystości odpustowych stanowiło ponowne odśpiewanie przez harcerzy i parafialną scholę harcerskiej modlitwy: „O Panie Boże, Ojcze nasz, w opiece swej nas miej! Harcerskich serc Ty drgnienia znasz, nam pomóc zawsze chciej! Wszak Ciebie i Ojczyznę miłując, chcemy żyć, harcerskim prawom w życia dniach wiernymi zawsze być”.

Ostatnią częścią „imienin” parafii była tradycyjna agapa, wspólna uczta w ogrodzie plebanijnym. Ku wielkiej radości parafian był to czas na indywidualne rozmowy z Księdzem Arcybiskupem, z czego skwapliwie korzystali, prosząc o osobiste błogosławieństwo.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-15 09:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Walcząc ze smokiem

Ks. proboszcz Zbigniew Chromy z przedstawicielami parafii

Archiwum parafii Św. Jerzego w Wałbrzychu

Ks. proboszcz Zbigniew Chromy z przedstawicielami parafii

Przywołując jeden z wizerunków patrona parafii na wałbrzyskim Białym Kamieniu bp Marek Mendyk zachęcał zgromadzonych na odpuście wiernych do przeciwstawiania się złu.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...