Reklama

Niedziela Małopolska

Pod patronatem „Niedzieli”

Wystawa na 25 lat muzeum

Kard. Stanisław Dziwisz odznacza Jana Gładysza srebrnym
Medalem Jana Pawła II. Obok ks. Dariusz Chrostowski
i ks. prof. Andrzej Witko

Maria Fortuna-Sudor

Kard. Stanisław Dziwisz odznacza Jana Gładysza srebrnym Medalem Jana Pawła II. Obok ks. Dariusz Chrostowski i ks. prof. Andrzej Witko

– Jesteśmy w domu Karola Wojtyły; księdza, biskupa, arcybiskupa i kardynała. Kanonicza 19 i 21 – adres muzeum archidiecezjalnego – to był najdłużej zamieszkiwany dom przez przyszłego papieża w ciągu całego jego życia w Krakowie – mówił ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego kard. Karola Wojtyły, podczas otwarcia stałej wystawy „Tempus argenti”, przygotowanej z okazji świętowania srebrnego jubileuszu muzeum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz prof. Andrzej Witko przypomniał historię placówki. Jej początki sięgają 1906 r., kiedy to kard. Jan Puzyna wydał dekret erygujący muzeum diecezjalne, które miało mieć swoją siedzibę na Wawelu, w dwóch kamienicach zakupionych od kapituły. Przez kolejne lata kilkakrotnie wracano do idei powołania muzeum, ale tamte czasy, w tym I i II wojna światowa, trudności materialne nie ułatwiały realizacji pomysłu.

Podróż przez sztukę i historię

O powstaniu muzeum myślał także kard. Karol Wojtyła. – Namiastką było powołanie do życia muzeum katedralnego, które kard. Wojtyła otworzył uroczyście przed samym wyjazdem do Rzymu na konklawe w pamiętnym 1978 r. – opowiadał ks. prof. Witko. Dodał, że placówka powstała przy ul. Kanoniczej, najpierw pod numerem 19, gdzie w 1994 r. kard. Franciszek Macharski otworzył muzeum diecezjalne, a po kilku latach włączono w ciąg muzealny także dom dziekański przy ul. Kanoniczej 21.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prof. Witko podkreślił szczególną rolę obecnego na wernisażu kard. Stanisława Dziwisza dla rozwoju muzeum. A wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II, wspominał: – Ten dom jest mi bardzo bliski. Byłem tu sekretarzem, kapelanem przyszłego papieża, który bardzo lubił ten zawsze otwarty dom. Tu ludzie mogli swobodnie, bez skrępowania przychodzić do biskupa, a potem arcybiskupa Wojtyły. Wprowadzając w tematykę jubileuszowej ekspozycji, ks. Jacek Kurzydło informował: – Wystawa „Tempus argenti” stanowi podróż poprzez sztukę i historię zarówno Kościoła jak i naszego muzeum.

Warto wiedzieć, że poszczególne sale ukazują zwiedzającym bogactwo treści ikonograficznych zawartych w dziełach sztuki chrześcijańskiej. Na wystawie, której kuratorami są Karolina Wolska-Wróbel i Damian Pyznar, można zobaczyć m.in. stroje i obiekty złotnicze związane z liturgią. Prezentowane są wizerunki maryjne oraz przedstawienia świętych i wyobrażenie scen biblijnych. Wyeksponowano osobiste pamiątki po św. Janie Pawle II. Ks. Jacek Kurzydło zwrócił także uwagę na ostatnią salę ekspozycji, gdzie pokazano pochodzące z różnych wieków relikwiarze. I zauważył: – Ponieważ relikwiarze są przede wszystkim obiektem kultu, dlatego ta sala została zaaranżowana jako oratorium, czyli miejsce przeznaczone na modlitwę, w tajemnicy świętych obcowania.

Reklama

Czas zadumy i refleksji

Równocześnie została otwarta czasowa wystawa „Made in Poznań. Fryderyk Pautsch”, która prezentuje obrazy z poznańskiego okresu twórczości malarza (z lat 1919-1925). Ekspozycja została zadedykowana abp. Markowi Jędraszewskiemu na 70. rocznicę jego urodzin. Nieobecny na wernisażu metropolita krakowski skierował list, w którym napisał m.in.: „Dzięki jubileuszowej wystawie możemy też spojrzeć na kapłańską codzienność Karola Wojtyły, najpierw jako prezbitera, następnie biskupa i kardynała. Ufam, że dzisiejsze jubileuszowe spotkanie pozwoli na chwilę zadumy i twórczej refleksji nad religijnym aspektem codziennych wyborów…”

W ramach wernisażu świętowano także 25 lecie pracy mgr. inż. Jana Gładysza, który z tej okazji został odznaczony srebrnym Medalem Jana Pawła II, przyznanym przez metropolitę krakowskiego. Z kolei prof. Andrzej Witko wręczył wieloletniemu pracownikowi statuetkę „Tuus Maria”, przyznawaną za zasługi dla Muzeum Archidiecezjalnego.

Na stronie: www.archimuzeum.pl można znaleźć informacje związane ze zwiedzaniem wystaw. Myślę, że wakacje to dobry czas, aby zajrzeć nie tylko do muzeum na Kanoniczą.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pasje hrabiego Jana

Zamek w Łańcucie

Arkadiusz Bednarczyk

Zamek w Łańcucie

W dniach 25-26 czerwca br. Muzeum-Zamek w Łańcucie uroczyście uczci „Rok Jana Potockiego” – wybitnego pisarza, podróżnika i badacza, protoplasty łańcuckiej linii Potockich.

Więcej ...

Samarytanie z Markowej

Niedziela Ogólnopolska 37/2023, str. 68-70

Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Rodzina Ulmów otworzyła drzwi swojego domu i to „otwarcie” stało się wydarzeniem, które sprawiło, że weszła na wyższy poziom heroicznego praktykowania świętości.

Więcej ...

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

2024-07-07 16:25

Kancelaria Sejmu

W tym tygodniu w sejmie do drugiego czytania trafi forsowany przez lewicę projekt ustawy nowelizacji kodeksu karnego. Postulowane zmiany to możliwość zabicia dziecka nawet w dziewiątym miesiącu ciąży, a także wykreślenie z kodeksu karania lekarzy nawet wtedy, gdy kobieta nie przeżyje aborcji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....