Reklama

Niedziela Podlaska

Solidarni z potrzebującymi

Niedziela podlaska 35/2019, str. 6

archiwum prywatne

To czego nauczyliśmy się „wczoraj”, „dziś” jest już niewystarczające, a przecież przed nami jest jeszcze „jutro”, o które trzeba zatroszczyć się właśnie „teraz”. O tym zawsze przypomina nam początek września przez rozpoczynające się zajęcia szkolne oraz rocznicę kampanii wrześniowej, kiedy trzeba było bronić się nam przed agresją wojsk III Rzeszy i ZSSR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szybko zmieniające się warunki życia wymuszają na nas nieustanną adaptację kulturową, a panująca w edukacji zasada mówi o kształceniu ustawicznym i ciągłym rozwijaniu ważnych dla nas kompetencji. Wśród nich konieczna jest troska o rozwój życia duchowego, którego celem jest nasza świętość. Osiągamy ją współpracując z łaską Bożą przy realizacji swojego życiowego powołania, w które wpisane są powierzone nam osoby.

Kolejny rok formacji katechetycznej będziemy przeżywali pod hasłem „Solidarni z potrzebującymi”. Jako katecheci chcemy zwrócić uwagę na ważny aspekt życia duchowego, który jak to określił papież Franciszek: „jest umiejętnością oddania do dyspozycji Bogu tego, co mamy, naszych skromnych umiejętności, bo tylko w dzieleniu się z innymi, w dawaniu, nasze życie będzie bogate, przyniesie owoce” (Papież Franciszek, Rzym, Uroczystość Bożego Ciała, 2013). Doświadczenie „solidarności Boga” z człowiekiem, która nigdy się nie wyczerpuje i nie przestaje nas zadziwiać, chcemy odkrywać przez głębokie przeżywanie Eucharystii, która będzie tematem przewodnim w kolejnym roku pracy duszpasterskiej w całym Kościele. Jezus Chrystus jest solidarny z ludźmi i uczy tego swoich uczniów, czyli nas – katechetów, a przez naszą posługę chce uczyć naszych katechizowanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym właśnie duchu rozwijania cnoty solidarności chrześcijańskiej rozpoczęto rok pracy katechetycznej uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem nowego pasterza bp. Piotra Sawczuka. Wykład inauguracyjny na temat: Świadectwo wiary prześladowanego Kościoła wygłosił ks. dr Mariusz Boguszewski – dyrektor warszawskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Istotnym spotkaniem formacyjnym dla katechetów będzie dzień pastoralny poświęcony tematyce apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych, a także trzydniowe rekolekcje zamknięte podejmujące temat pracy misyjnej, ale też sposobów nauczania o misjach.

Reklama

W temat roku wpisuje się również praca katechetów z katechizowanymi na lekcji religii przez udział w konkursach organizowanych przez Wydział Katechetyczny. Mają one już swoją tradycję. Są nimi: Ogólnopolski Konkurs na Dzień Papieski dla wszystkich grup wiekowych pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”, konkursy diecezjalne dla uczniów szkół podstawowych: „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”, konkurs o Eucharystii oraz „Spotkania z Biblią”. Swój konkurs będą miały jak zwykle dzieci przedszkolne. Zorganizowany zostanie również konkurs o zasięgu regionalnym dla uczniów szkół specjalnych. Uczniowie szkół ponadpodstawowych zostaną zaproszeni do udziału w XXX edycji Olimpiady Teologii Katolickiej.

Ponadto młodzież jest zaproszona na coroczne inicjatywy duszpasterskie organizowane przez Wydział Młodzieży, a są to Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Serpelicach jeszcze we wrześniu oraz Diecezjalne Czuwanie Maturzystów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Najbliższe miesiące będą obfitowały w wydarzenia, które będą podejmowane na terenie diecezji w parafiach i szkołach: IX Tydzień Wychowania „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?”, XIX Dzień Papieski „Wstańcie, chodźmy!” i Tydzień Misyjny oraz Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Na początku kolejnego roku posługi katechetycznej, a zarazem pracy nad sobą życzę wszystkim, a zwłaszcza katechetom i katechizowanym, twórczego i radosnego przeżywania spotkań z drugim człowiekiem w duchu solidarności chrześcijańskiej.

* * *

Ks. Krzysztof Mielnicki
Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego

Podziel się:

Oceń:

2019-08-27 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Razem dla Martynki

Aneta Tryniecka

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?