Reklama

Niedziela Kielecka

Kochajcie waszą świątynię

Namaszczenie ołtarza przez Biskupa

WD

Namaszczenie ołtarza przez Biskupa

Po 36 latach od erygowania parafii w podkieleckich Nowinach 20 października bp kielecki Jan Piotrowski poświęcił ukończony kościół parafialny, dedykowany Chrystusowi Odkupicielowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Towarzyszy nam dziś radość i duma – mówili parafianie tłumnie zgromadzeni na uroczystościach. Budowa świątyni trwała od 2001 r. Dziś to okazały, piękny kościół w pełni spełniający wszelkie potrzeby do kultu religijnego.

Uroczystość

Witając licznie przybyłych kapłanów, władze samorządowe, gości, siostry zakonne i parafian ks. kan. Józef Kubicza powiedział: „Nadszedł piękny dzień, w którym pragniemy ofiarować Panu Bogu świątynię. Jest ona owocem pragnień, modlitw, pracy i ofiar wielu ludzi, a nade wszystko jest ona znakiem Bożego błogosławieństwa. Tutaj spotkała się miłość Pana Boga z naszą miłością. Praca, którą wykonaliśmy, jest świadectwem naszej wiary i miłości wobec Boga i współczesnego świata” .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Jan poświęcił ściany świątyni i zebranych. Ołtarz został namaszczony, a następnie zapłonęło na nim kadzidło. Namaszczenia zacheuszek dokonał proboszcz ks. Kubicza. Przy ołtarzu zapalono światło – jako symbol Żywego Jezusa.

W homilii bp Jan przypomniał początki nowińskiej parafii, zaznaczając że tę historię tworzyli wierni i duszpasterze, którzy trudzili się nad wzniesieniem tej świątyni dedykowanej Chrystusowi Odkupicielowi. Podkreślił, że ten tytuł jest wyjątkowy ponieważ „odnosi się do istoty naszej wiary, bo Bóg objawia się w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Odkupicielu”

– Ośrodkiem wszechświata i historii jest Chrystus Odkupiciel. Do Niego i ku Niemu zwracają się ludzkie myśli i pragnienia, myśli wszystkich ludów i narodów – mówił. – Podkreślił, że ta „świątynia jest otwarta dla wszystkich, którzy szukają prawdy i sensu życia”. Zaznaczył że najpiękniejszą ozdobą tej świątyni są sami parafianie, którzy się w niej gromadzą.

– Kochajcie waszą świątynię, w której jest tak wiele waszego trudu i ofiary, modlitwy i nadziei, ale jeszcze bardziej dlatego, że tutaj jest Żywy Jezus Eucharystyczny – prosił zebranych.

Reklama

Ks. kan. Józef Kubicza na zakończenie Mszy św. podziękował bp. Janowi Piotrowskiemu za poświęcenie świątyni, budowniczym, architektom, wykonawcom i swoim parafianom – za ogrom pracy, ofiary i zaangażowanie.

Historia

Ośrodek duszpasterski w Nowinach powstał ze względu na rozrastające się osiedle, w którym zamieszkiwali robotnicy zatrudnieni głównie w Cementowni Nowiny i innych zakładach przemysłowych we wrześniu 1982 r. Już w 1983 r., dzięki staraniom duszpasterza ks. Henryka Byszewskiego bp Stanisław Szymecki poświęcił plac pod budowę kaplicy. Najbliższe kościoły na Słowiku i w Chęcinach były zbyt daleko. Osobna parafia została wydzielona z parafii na Słowiku i w Chęcinach i erygowana 16 października 1983 r. przez bp. Stanisława Szymeckiego. Najpierw parafianie gromadzili się w kaplicy, a od 2009 r., z chwilą przeniesienia Najświętszego Sakramentu, jej miejsce przejął nowy kościół parafialny pw. Chrystusa Odkupiciela. Wybudowano go według projektu architekta Włodzimierza Cichonia, wnętrza zaprojektowała architekt Aneta Barańska. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Chrystusa Odkupiciela, nawach bocznych ołtarze Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej. W oknach – witraże z motywami świętych i błogosławionych wykonane przez pracownię Furdyny.

Przygotowania

Parafia przygotowała specjalną publikację – „Kronikę parafii w Nowinach”. Jej autorem jest ks. dr Tomasz Gocel. Uroczystości poprzedziły misje święte, które prowadzili redemptoryści. Nauki misyjne oscylowały wokół odnowienia i umocnienia wiary, tematyki rodziny i małżeństwa. Był specjalny dzień dla chorych i cierpiących oraz podniesienie Krzyża Misyjnego. W parafii istnieją schola dziecięca Iskierki Boże i młodzieżowa, Grupa Modlitewna Rodzin, Róże Różańca, Apostolat Maryjny, ministranci. Wspólnota parafialna liczy ok. 3400 wiernych. Rozrasta się Zgórsko, gdzie sprowadzają się nowe rodziny, samo osiedle zamieszkuje dużo osób starszych – zauważa proboszcz.

– Nie spodziewałam się, że doczekam że takie dzieło zostanie po nas. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym duszpasterzom. Ks. Byszewski przyszedł na pola ze zbożem, a postawił świątynię i uczył nas wrastania w wierze. Ludzie są bardzo zgrani, zarówno jeśli chodzi o pracę jak i różne działania duszpasterskie. Życzliwi i chętnie pomagają. Od początku mamy cudownych proboszczów i wikarych. W tym roku mija 34. rok mojej pracy jako doradcy życia rodzinnego w parafii św. Józefa. Piętnaście lat temu w naszej parafii założyłam Grupę Modlitewną Rodzin św. Józefa. Mamy regularne czuwania w kościel pw. Świętej Trójcy w Kielcach w intencji powołań i w kaplicy Boga Ojca w intencji Ojczyzny – powiedziała Teresa Zwierzchowska.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-05 13:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak w dobie koronawirusa radzą sobie katolicy

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

XXII Ogólnopolskie Czuwanie Czcicieli i Grup Modlitwy Ojca Pio

2024-05-08 14:01

Mat.prasowy

Stygmatycy – żywe ikony męki i zmartwychwstania Chrystusa. XXII Ogólnopolskie Czuwanie Czcicieli i Grup Modlitwy Ojca Pio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...