Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja na misjach

Niedziela kielecka 47/2019, str. 6

Sesja poświęcona misjom zwieńczyła Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Katarzyna Dobrowolska

Sesja poświęcona misjom zwieńczyła Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Sesja misjologiczna w WSD Kielce, ukazująca historię pracy na rzecz misji w diecezji na przestrzeni ponad stu lat oraz aktualne dzieła i wyzwania misyjne – zakończyła bogate obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. W wydarzeniu wzięli udział kieleccy biskupi, kapłani zaangażowani w działania misyjne, klerycy seminarium, siostry zakonne i świeccy misjonarze, którzy podzielili się swoim świadectwem pracy w krajach misyjnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup kielecki Jan Piotrowski, długoletni misjonarz w Kongu i Peru, poświęcił swoje wystąpienie „aktualności misyjnego powołania w Kościele”. Przypomniał istotę Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który jak zaznaczył „skłania nas przede wszystkim do duchowej współpracy, do modlitwy, do myśli o misjonarzach, do refleksji teologicznej, duchowej, duszpasterskiej, kulturowej, co my – jako ochrzczeni możemy zrobić dla misji”.

Biskup wyjaśniał, że zaangażowanie ochrzczonych na rzecz misji „wynika przede wszystkim z zadania przekazanego nam przez Chrystusa, ze świadomości czerpania i „dotarcia do źródła”. Tym źródłem zawsze powinna być Eucharystia. – Historia misji i Papieskich Dzieł Misyjnych zaczyna się na kolanach przed Jezusem Eucharystycznym – mówił. Wskazał na wątki misyjne z adhortacji papieskiej Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” z 2003 r. – Wspólnoty chrześcijańskie powinny dokonać refleksji nad swoim zaangażowaniem misyjnym i dawać świadectwo o Jezusie – mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp pomocniczy Andrzej Kaleta przedstawił recepcję dzieła misyjnego w Kościele kieleckim w okresie posoborowym. Podkreślał, że już w okresie międzywojnia kształtowały się zręby zaangażowania misyjnego w diecezji kieleckiej. Była to ogromna zasługa bł. Józefa Pawłowskiego, który w czasie studiów w Insbrucku zdobył duże doświadczenie z zakresu organizacji misyjnych dla księży . – Gdy przybył do Polski swoją działalnością zmierzał do przeszczepienia akceptowanych przez kolejnych papieży form zaangażowania misyjnego – mówił prelegent. Zwrócił uwagę na inicjatywy po Soborze Watykańskim II. Omówił m.in. wskazania posoborowe, zalecające ożywienie ducha misyjnego w parafialnym duszpasterstwie, zaangażowanie seminarium w sprawy misji, organizowanie grup misyjnych wspierających dzieła misji. Kolejnym impulsem do ożywienia misyjnego dzieła w diecezji był czas posługi pasterskiej bp. Stanisława Szymeckiego. W tym okresie kapłani z naszej kieleckiej zaczęli wyjeżdżać na misje. Bp Kaleta podkreślał także długoletnią i systematyczną pracę na rzecz krzewienia misji wśród najmłodszych i organizację Misyjnego Lata z Bogiem, które organizował i prowadził odpowiedzialny za PDMD ks. Jan Kaczmarek.

Reklama

Ks. dr Jan Jagiełka, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, swoje wystąpienie dedykował słudze Bożemu ks. Wojciechowi Piwowarczykowi, który na różnych sposób propagował misje wśród księży i świeckich. Ks. Piwowarczyk 2 czerwca 1979 r. został mianowany dyrektorem czterech dzieł misyjnych i dyrektorem do spraw misyjnych. Organizował Tygodnie Misyjne i starał się uwrażliwiać diecezjan na potrzeby misjonarzy.

O dynamicznej i obejmującej wiele działań pracy Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej, powołanego przez bp. Piotrowskiego opowiedział dyrektor ks. Łukasz Zygmunt. Poinformował, że w ciągu pięciu lat udało się zrealizować ponad 150 projektów, wspierających placówki misyjne, w których posługują nasi misjonarze. Były to projekty w zakresie dostępu do ochrony zdrowia, projekty edukacyjne, umożliwiające rozbudowę lub budowę kaplic i sal do celów duszpasterskich.

Doświadczeniem pracy Ogniska Misyjnego w kieleckim seminarium dzielił się diakon Wojciech Rutczyński. To najstarsze ognisko misyjne w Polsce, liczy ponad sto lat. Klerycy już trzykrotnie wyjeżdżali na praktyki misyjne do krajów, gdzie pracują nasi misjonarze. Obecnie na misjach pracują kapłani z naszej diecezji: ks. Andrzej Zawadzki i ks. Antoni Sokołowski – na Wybrzeżu Kości Słoniowej, ks. Grzegorz Pańczyk i ks. Tomasz Cieniuch – w Peru, ks. Marek Bzinkowski i ks. Maciej Pawłowski – na Jamajce, ks. Piotr Pochopień – w Brazylii. Ponadto w różny sposób ok. 40 osób świeckich i duchownych oraz zakonników i zakonnic z ziemi świętokrzyskiej posługuje na misjach.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-19 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: wiara to dar, który jest zobowiązaniem

Maciej Orman/Niedziela

– Każdy z nas musi zdać sprawę Bogu z daru swojego życia i kształtowania się na drogach powołania – powiedział do alumnów abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 25 czerwca Mszy św. na zakończenie roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania