Reklama

Niedziela Rzeszowska

Tam, gdzie Bóg sadził drzewa

Grób św. Charbela w Annaya w Libanie

Ks. Paweł Białek

Grób św. Charbela w Annaya w Libanie

Ziemia libańska to niezwykłe miejsce. Istnieje legenda, która mówi o tym, że po wygnaniu z raju Adam osiadł właśnie na terenach dzisiejszego Libanu. Według innej opowieści Bóg własnoręcznie zasadził tutaj słynne drzewa cedrowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 17–25 stycznia br. grupa 27 kapłanów z naszej diecezji udała się na rekolekcje do Libanu, pięknego kraju, ziemi uświęconej obecnością Jezusa. Rekolekcje, w których uczestniczyliśmy, prowadził Pan Bóg posługując się o. Zygmuntem Kwiatkowskim, jezuitą, wieloletnim misjonarzem w Syrii oraz Libanie, świetnie znającym Bliski Wschód.

Miejsca święte

To był czas łaski. W czasie naszych rekolekcji odwiedziliśmy wiele pięknych i świętych miejsc, m.in. Las Bożych Cedrów, położony na wysokości 2000 m n.p.m., a także biblijne miasta Tyr i Sydon, gdzie nauczał Jezus. Zobaczyliśmy sanktuaria maryjne m. in. Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej w Maghdouche, wybudowane w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Nawiedzilismy Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu w Harissa, bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania libańskich chrześcijan. Klasztor Matki Bożej z Nourieh  (Matka Boża Światła) w Hamacie, gdzie Matka Boża objawiła się marynarzom jako światło i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Sanktuarium NMP Pani Oswobodzicielki w Bikfajja, a także Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Tanail.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie ze św. Charbelem

Odwiedziliśmy miejsca, z którymi związany był najbardziej znany święty z Libanu – św. Charbel (Joussef Makhlouf). To pustelnik, człowiek modlitwy, wielkiej pokory i głębokiej wiary, znany „święty od uzdrowień“. Byliśmy w wiosce Bekaa Kafra, w której znajduje się jego rodzinny dom, a także w Annaya. Tam zwiedziliśmy klasztor, w którym św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Szczególnym duchowym wydarzeniem był udział w comiesięcznym święcie św. Charbela, które przypada na każdy 22 dzień miesiąca. Wtedy przeszliśmy w procesji modlitewnej, która wiedzie z pustelni do grobu świętego znajdującego się w klasztorze. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad Al-Chami, której w cudowny sposób zoperował tętnice i uzdrowił z paraliżu. Panią Nuhad mogliśmy spotkać osobiście i z nią porozmawiać.

Reklama

Święci z Libanu

Udaliśmy się również do miejscowości Kfifane, w której znajdują się groby innych, znanych i czczonych w Libanie świętych: Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą, nauczycielem i ojcem duchowym św. Charbela oraz bł. Stefana Nehmé, zwanego „świętym od uśmiechu i młodszym bratem św. Charbela“, mnicha, którego ciało nie ulega zepsuciu. A także do miejscowości Jrbata, gdzie jest sanktuarium św. Rafki, chyba najbardziej znanej po Charbelu świętej Libanu, zakonnicy, mniszki maronickiej, patronki osób przewlekle chorych i chorych na nowotwór.

Ale w Libanie jest jeszcze inne wyjątkowe miejsce, zwane Doliną Świętych (Wadi Kadisza). Związane jest ono z początkiem chrześcijaństwa na tej ziemi. Są tam monastery i pustelnie. Tutaj w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Tutaj również nawiedziliśmy klasztor wielkiego świętego Kościoła – św. Antoniego Pustelnika.

To był błogosławiony czas pielgrzymowania, w którym Bóg okazywał nam łaskę. Doświadczyliśmy nie tylko pięknych widoków, ale także ludzkiej życzliwości i gościnności. Mogliśmy się budować prostą, lecz szczerą i mocną wiarą ludzi.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2020-02-11 11:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Więcej ...

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous