Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. 9

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrzebna nam szczera refleksja

Na Jasnej Górze 10 lutego odbyła się uroczystość nadania sztandaru Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia Służby Więziennej w Kulach w woj. śląskim i poświęcenia go.

1 stycznia 2020 r. dotychczasowy Ośrodek Szkolenia SW zyskał nowe uprawnienia i został przekształcony w Centralny Ośrodek Szkolenia, stąd zrodziła się potrzeba nadania sztandaru nowej jednostce. Na uroczystość przybyli m.in.: Michał Wójcik – wiceminister sprawiedliwości, który nadzoruje Służbę Więzienną w Polsce, gen. Jacek Kitliński – dyrektor generalny Służby Więziennej, płk Artur Dziadosz – zastępca dyrektora generalnego SW, gen. Paweł Nasiłowski – dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. Systemu Dozoru Elektronicznego. – Ośrodek szkolenia w Kulach zajmuje się przede wszystkim realizacją szkoleń zawodowych funkcjonariuszy Służby Więziennej, czyli takich, które dają możliwość pełnienia służby w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi – wyjaśniał ppłk Dariusz Małolepszy, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy sztandar został uroczyście wprowadzony na Mszę św., której w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a koncelebrował m.in. ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa.

– Zakład penitencjarny jest obciążony zbyt wieloma grzechami przeszłości, zanadto został zniekształcony; więzienia w naszym kraju były nie tylko miejscem wymierzania sprawiedliwości, ale często też miejscem zemsty, miejscem największych niesprawiedliwości i niszczenia człowieka. Wystarczy wspomnieć okupację, okres stalinowski i jeszcze późniejsze czasy. Więzienia były miejscem walki i rozprawy z człowiekiem patriotą, bohaterem, rzecznikiem słusznej sprawy – powiedział w homilii abp Depo. – Jakże sprawa więziennictwa i cała dziedzina wymiaru sprawiedliwości wymaga uzdrowienia, uczłowieczenia! Warunki, które panują w więzieniach, są jednym z podstawowych sprawdzianów stanu moralnego władzy i społeczeństwa oraz kultury danego kraju – dodał.

Reklama

Musica Claromontana

Na rynku muzycznym ukazała się kolejna płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana. Na krążku vol. 68 znalazły się utwory Wojciecha Dankowskiego (ok. 1760 – 1814). Muzyka pochodzi ze zbiorów archiwum klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Wykonawcami utworów Missa ex C i Vesperae D jest Zespół Muzyki Dawnej LA TEMPESTA.

Celem projektu Musica Claromontana jest odkrywanie zachowanych w klasztornym archiwum jasnogórskich muzykaliów (zachowało się tu ponad 2 tys. manuskryptów i ok. 600 druków z XVIII i XIX wieku). Nad całością badań i publikacji czuwa o. Nikodem Kilnar, paulin, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Umocnienie dla chorych

Tradycyjnie w Światowym Dniu Chorego na Jasnej Górze została odprawiona uroczysta Msza św. za ludzi chorych i cierpiących. Jasnogórskie uroczystości rozpoczęły się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Nikodem Kilnar. Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo lurdzkie. Kapłani pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Nabożeństwo było połączone z modlitwą o uzdrowienie chorych.

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II, wybierając na jego obchody 11 lutego – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Podziel się:

Oceń:

2020-02-18 10:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Maryję do naszych parafii – wigilia uroczystości NMP Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

W piątek 25 sierpnia, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, ulicami Częstochowy przejdzie doroczna procesja maryjna na Jasną Górę.

Więcej ...

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Więcej ...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla zaprasza na dyskoteki ewangelizacyjne pod Most Świętokrzyski

2024-04-26 09:08

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...