Reklama

Niedziela Lubelska

Jestem – rozumiem – wspieram

Wolontariusze przygotowują materiały do produkcji maseczek

Jolanta Woźniak

Wolontariusze przygotowują materiały do produkcji maseczek

Wciąż rozprzestrzeniający się koronawirus dla osób związanych z Centrum Wolontariatu w Lublinie stał się impulsem do niesienia konkretnej pomocy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie nauczyło mnie, że w chwilach trudnych należy przede wszystkim stanąć przy osobach doświadczających jakiegoś dramatu. Trzeba zrealizować wezwanie: „jestem”. Tak jak w Apelu Jasnogórskim, gdzie najpierw deklarujemy Maryi: „Jestem przy Tobie”. Pamiętam rozważanie treści apelu św. Jana Pawła II sprzed 37 lat, w czerwcu 1983 r. na Jasnej Górze.

Telefoniczne wsparcie

Trzy dni po hospitalizacji pierwszego pacjenta z rozpoznaniem koronawirusa w naszym regionie dzwoni telefon. Żona zakażonego mężczyzny wylądowała razem z dziećmi na obserwacji w szpitalu. Nie dawała sobie rady. Stres, napięcie, niepokój o rodzinę. Niestety, szpital nie organizuje konsultacji psychologicznych. Ja na szczęście mam w telefonie numery do dobrych specjalistów. Dzwonię do Janusza, jest znakomity w dziedzinie interwencji kryzysowej. A Janusz dzwoni do pani Kasi i przez godzinę prowadzi konsultacje. Skutecznie. Kobieta patrzy już z większym spokojem na swoją sytuację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tak zrodziła się idea pomocowa pod hasłem: Jestem – rozumiem – wspieram. Najpierw przy Centrum Wolontariatu powstała 10-osobowa grupa psychologów i terapeutów, oferujących wsparcie osobom zarażonym Covid-19, osobom objętym kwarantanną, ich rodzinom oraz wszystkim, którzy żyją w obawie przez zarażeniem. Pomoc świadczona jest codziennie w godz. 8-20. Pod numerem telefonu 663 551 680 dyżurują doświadczeni specjaliści. Dzwonić może każdy, kto czuje się osamotniony, odczuwa lęk i niepokój. Jedna z pierwszych dzwoniących szuka sposobu na zwalczenie załamania u swojej mamy, starszej pani, która usłyszała, że ze względu na wiek jest w szczególnej grupie ryzyka. Czasem odpowiedź terapeutów jest krótka, najczęściej potrzeba pół godziny. Ponieważ w Lublinie i regionie przebywa wielu Ukraińców, szybko powstała możliwość konsultacji w językach ukraińskim i rosyjskim.

Mniszki w akcji

Reklama

W poprzedni weekend udało się znaleźć kilkunastu zdrowych, nieprzeziębionych i niekichających wolontariuszy, gotowych do czasowego wsparcia rodziców w opiece nad dziećmi, np. podczas wyjścia po zakupy czy do apteki. Wirusologowie odradzają oddawanie dzieci pod opiekę dziadkom. Zaraz potem organizuje się kolejna ekipa ochotników, tym razem z samochodami. Chodzi o pomoc osobom starszym i samotnym, które ze względu na ryzyko związane z zakażeniem nie opuszczają domu. Wystarczy zadzwonić pod numer 81 534 26 52 i powiedzieć, co trzeba zakupić (żywność, leki), a wolontariusze zakupią i dowiozą. W gronie wolontariuszy są 2 siostry zakonne. Anna jest siostrą białą, a Agata prawosławną mniszką z monastyru w Turkowicach pod Tomaszowem Lubelskim.

Fabryka maseczek

W szpitalach w Lublinie i regionie brakuje maseczek dla personelu i chorych. W środę 18 marca rozszyfrowujemy, co to jest flizelina, czyli materiał do produkcji maseczek. Bogu dzięki, kilkanaście bel udaje się kupić w hurtowni. Później rusza akcja poszukiwania krawców. Zgłasza się 10 pań. Kurierzy wolontariusze rozwożą im flizelinę i nici. Panie szyją gratis. Po sterylizacji pierwsze maseczki trafią do szpitali.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-25 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Wielki Post w cieniu koronawirusa

Paweł Kula

Dla wielu włoskich katolików dziś pierwsza w życiu Środa Popielcowa bez obrzędu posypania głowy popiołem. W niektórych diecezjach na północy Włoch od kilku dni nie sprawuje się bowiem publicznych liturgii. W ten sposób biskupi odpowiedzieli na zalecenie lokalnych władz, by ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem, unikać wielkich zgromadzeń.

Więcej ...

Niemcy: 2,5 roku więzienia za kradzież pektorału Benedykta XVI

2024-05-08 13:02

Grzegorz Gałązka

Mężczyzna, który w czerwcu ubiegłego roku ukradł krzyż pektoralny papieża Benedykta XVI z kościoła w Traunstein w Górnej Bawarii, został skazany na dwa i pół roku więzienia. Tak orzekł sąd rejonowy w Traunstein w Górnej Bawarii, podała agencja KNA. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto