Reklama

Porady

Lekarz radzi

Oswoić chemioterapię

Niedziela Ogólnopolska 23/2020, str. 57

Adobe Stock.pl

Słowo „chemioterapia” budzi lęk. Większości z nas kojarzy się z bolesnymi zabiegami i nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi leczenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy można dobrze przygotować się do tego etapu leczenia onkologicznego?

W ostatnich latach chemioterapia zmieniła swoje oblicze. Dziś popularne określenie „chemia” obejmuje nie tylko chemioterapię, ale również stosowane w onkologii leczenie hormonalne, immunoterapię – czyli stosowanie leków wpływających na układ immunologiczny – oraz leczenie molekularne, ukierunkowane na określone zaburzenia genetyczne w komórkach nowotworowych. Dzięki wprowadzeniu do leczenia onkologicznego nowych leków przeciwnowotworowych można bardziej zindywidualizować terapię. Pozwala to na osiągnięcie lepszych wyników leczenia i na zmniejszenie skutków ubocznych.

Czyli słowo „chemia” nie musi budzić skojarzeń: brak włosów, nudności...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chemioterapia jest leczeniem, które ma dać pacjentowi szansę na dobre, długie życie. Nie zawsze wiąże się ona z przykrymi dolegliwościami, obecnie większość chemioterapii nowotworów litych jest dość dobrze znoszona. Warto więc to podkreślić i przełamać lęk. Pamiętajmy, że im lepszy jest stan ogólny pacjenta, tym lepiej znoszona jest chemioterapia.

Co to oznacza?

Pacjent prawidłowo odżywiony, z zachowaną aktywnością fizyczną i w dobrostanie psychicznym lepiej znosi leczenie systemowe, określane jako „chemia”. Bardzo ważne są: pozytywne nastawienie psychiczne, optymizm i wiara. Dziś chemioterapia nie musi odrywać pacjenta od pracy i rodziny, bo może być prowadzona w trybie chemioterapii jednego dnia. Pacjent przyjeżdża na ustaloną godzinę i w zależności od rodzaju choroby i leku, który jest podawany, spędza w ośrodku jedną lub kilka godzin, a potem wraca do domu. Jeżeli pacjent jest leczony lekami doustnymi, to chemioterapia jest stosowana często w trybie ambulatoryjnym. To wiąże się z wizytą u lekarza na oddziale lub w przychodni, gdzie pacjent otrzymuje tabletki, które następnie przyjmuje w domu. W sytuacjach natomiast, kiedy chemioterapia jest podawana w szpitalu, pobyt pacjenta na oddziale może trwać dwa lub więcej dni.

Jak pacjent może się przygotować do chemioterapii?

Chory powinien starać się zachować aktywność fizyczną dostosowaną do swoich możliwości, wskazane są spacery i lekkie ćwiczenia – równoważone odpoczynkiem. Ważna jest pełnowartościowa dieta, zapewniająca odpowiednią ilość energii i wysokiej jakości składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Właściwe odżywianie wzmacnia organizm, zwiększa odporność. Należy unikać tłustych i wzdymających potraw, smażonych dań, alkoholu, pikantnych przypraw i kwaśnych pokarmów, które mogą nasilać dolegliwości żołądkowe. Wskazane jest wyleczenie uzębienia, bo zły stan zębów może być źródłem dodatkowych infekcji. Jeżeli chodzi o nastawienie psychiczne, to pacjenci onkologiczni mogą liczyć na wsparcie psychoonkologów. Warto też skorzystać z działających przy stowarzyszeniach i hospicjach grup wsparcia, które mogą dodać choremu sił, bo ci, którzy pokonali chorobę nowotworową, najlepiej rozumieją innych pacjentów. I starać się żyć normalnie, tak jak z każdą inną chorobą.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-06-03 08:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ziele mniszka lekarskiego

Adobe Stock

Potocznie nazywany jest mleczem lub dmuchawcem, traktowany przez wielu jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast, a dla zielarzy jest cennym remedium na wiele dolegliwości.

Więcej ...

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24
Św. Józef Sebastian Pelczar

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous