Reklama

Wiadomości

CBOS: Polacy za możliwością wyrażania przekonań religijnych

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

Aż 82% Polaków jest zdania, że katolicy w życiu publicznym mają prawo wyrażać swoje poglądy wynikające z przynależności religijnej – wynika z najnowszego badania CBOS nt. „Katolik w życiu publicznym - potencjalne konflikty norm i wartości”. Ponadto 22% sądzi, że jest to nie tylko prawo, ale też powinność katolika.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na opinie w tej kwestii wpływa także stosunek do wiary. Osoby deklarujące się jako niewierzące częściej niż przeciętnie są zdania, że katolicy w życiu publicznym nie powinni uzewnętrzniać swoich poglądów wynikających z przynależności religijnej (25%). Większość z nich (ogółem 69%) uważa jednak, że katolicy mają do tego prawo.

Badanie CBOS wykazało, iż opinia publiczna przychyla się do stanowiska, że nie ma nic niewłaściwego w uzewnętrznianiu swoich poglądów religijnych i światopoglądowych przez osoby pełniące ważne funkcje państwowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponad połowa respondentów (55%) uważa za dopuszczalne, aby wiceminister sprawiedliwości był jednocześnie świeckim zakonnikiem mającym rodzinę i aby nie ukrywał swojego zaangażowania religijnego. Sytuacja ta budzi jednak zastrzeżenia jednej czwartej badanych (25%).

Ponad dwie piąte (45%) nie ma nic przeciwko przyjęciu przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego papieskiego odznaczenia „Pro Ecclesia et Pontifice”), przyznawanego za zasługi dla Kościoła katolickiego. Za niedopuszczalne uznaje to 29% ankietowanych.

Inaczej rozkładają się oceny sytuacji, kiedy dyrektor szpitala ginekologiczno--położniczego odmawia pacjentce wykonania aborcji płodu z poważnymi wadami wrodzonymi w kierowanej przez siebie placówce, mimo że prawo zezwala w takiej sytuacji na przerywanie ciąży. Dwie trzecie badanych (66%) uznaje to z niedopuszczalne, a 22% nie widzi w tym nic niewłaściwego.

Według CBOS, największe kontrowersje budzi sytuacja, w której prezes Trybunału Konstytucyjnego przyjmuje papieskie odznaczenie. Opinie w tej kwestii bardzo wyraźnie zależą od religijności. Im rzadszy udział w praktykach religijnych, tym częściej wyrażane zastrzeżenia. Za niedopuszczalne uważa przyjęcie papieskiego odznaczenia przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego 46% respondentów nieuczestniczących w praktykach religijnych i 51% niewierzących.

Ponadto ankieta CBOS wykazała, że zdecydowana większość (85%) badanych uważa, że w Polsce przestrzegana jest gwarantowana konstytucyjnie wolność religijna. Łamanie prawa obywateli do wyznawania wybranej religii dostrzega 12% ankietowanych.

Reklama

Mniej powszechne jest natomiast przekonanie o neutralności światopoglądowej państwa. Mimo to prawie dwie trzecie badanych (64%) uważa, że w Polsce realizowana jest konstytucyjna zasada bezstronności państwa w sprawach przekonań religijnych. Przeciwnego zdania jest 23% ankietowanych.

Zastrzeżenia do realizacji obu zasad mają głównie osoby niebiorące udziału w praktykach religijnych oraz osoby określające się jako niewierzące.

- W ocenie społecznej Polska jest państwem neutralnym światopoglądowo, respektującym wybory i przekonania religijne obywateli. Ponadto dość powszechnie podzielana jest opinia, że katolicy mają prawo wyrażać w życiu publicznym swoje poglądy wynikające z przynależności religijnej – podkreśla Beata Roguska z CBOS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (298) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich ( face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-27 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania/ Media: konsekwencją II wojny światowej mogła być zagłada narodu polskiego

Ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W efekcie brutalnej polityki prowadzonej przez hitlerowskie Niemcy oraz sowiecką Rosję wobec Polski podczas II wojny światowej mogło dojść do zagłady narodu polskiego, przypomniał w piątkowej publikacji hiszpański dziennik “El Debate”.

Więcej ...

Caritas Polska: organizacja działa w sposób nieprzerwany; organizacją zarządzają zastępcy dyrektora

2024-06-27 07:29

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Zawieszenie dyrektora Caritas Polska, ks. Marcina Iżyckiego, nie jest związane z działalnością Caritas. Organizacja realizuje swoje działania w sposób nieprzerwany - podkreśla Caritas Polska w opublikowanym dziś oświadczeniu. W tym momencie organizacją zarządzają dotychczasowi zastępcy dyrektora.

Więcej ...

Świdnik. Klasycznie u św. Kingi

2024-06-27 14:24

materiały prasowe

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...