Reklama

W wolnej chwili

Egzotyczne rośliny w domu

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 57

Adobe Stock

Latem możemy je uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub tarasie, ale na zimę należy je przenieść do pomieszczenia, gdyż nie zniosą mrozu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niektórzy wkładają wiele trudu i wysiłku w uprawę egzotycznych roślin. Są to pamiątki przywiezione z wakacji, chęć podarowania sobie odrobiny luksusu albo amatorska pasja ogrodnicza – wyhodowanie rośliny z nasion egzotycznych owoców.

Takie rośliny najlepiej uprawiać w doniczkach lub pojemnikach – umożliwi to sprawne ich przeniesienie, gdy zaczną się chłody; niektórzy nazywają takie rośliny „przenośnymi”. Najczęściej w pojemnikach uprawia się rośliny egzotyczne pochodzące z obszarów Morza Śródziemnego, Ameryki Południowej, Dalekiego Wschodu czy Afryki. Pochodzenie rośliny jest ważne. Aby pielęgnacja się udała, należy zagwarantować jej warunki zbliżone do tych naturalnych w okresie wegetacji oraz w czasie zimowania. Jeżeli roślina rośnie w gruncie, ma nieograniczony wzrost korzeni wszerz i w głąb ziemi, może korzystać z substancji odżywczych oraz wody z dużej powierzchni gruntu. Część nadziemna przyzwyczaja się do warunków środowiskowych, w których została posadzona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uprawa roślin w pojemnikach wymaga szczególnej pielęgnacji. Korzenie mają ograniczony wzrost, dlatego konieczne jest regularne podlewanie oraz nawożenie roślin. Bryła korzeniowa narażona jest na wahania temperatur, dlatego istotny jest wybór dobrej donicy, najlepiej ceramicznej, która lepiej izoluje przed zmiennymi temperaturami niż plastikowa.

Co najmniej dwa razy w ciągu roku roślina jest przenoszona w inne warunki środowiskowe, do których musi się przyzwyczaić. W wielu przypadkach na okres zimowania należy przyciąć część gałęzi z liśćmi, co jest kolejnym stresem dla roślin.

Rośliny egzotyczne często spotykane i uprawiane w naszym kraju:

Agapant – główną ozdobą są drobne fioletowe kwiaty zebrane w baldachy wzniesione nad liśćmi na długich szypułkach.

Agawa i aloes – sukulenty o mięsistych liściach, zazwyczaj tworzące rozetę.

Bugenwilla – największą ozdobą są jej liście przykwiatowe, najczęściej ciemnoczerwone, czerwone, pomarańczowe i fioletowe, które ochraniają mało dekoracyjne białe kwiaty.

Reklama

Datura (bieluń) – urzeka wiszącymi w dół dużymi kwiatami w kształcie trąbki, w kolorach białym, różowym i żółtawym.

Kamelia – drzewka o skórzastych liściach z pięknymi kwiatami przypominającymi róże.

Cytrusy – mandarynka, cytryna, pomarańcza – zachwycają owocami oraz cytrusowym zapachem.

Oleander – krzew o lancetowatych liściach oraz lejkowatych kwiatach zebranych w szczytowe kwiatostany. Należy pamiętać, że roślina jest trująca.

Męczennica – jej największą dekoracją są jednodniowe kwiaty przypominające koronę cierniową. Kwiaty – najczęściej barwne z przykoronkiem z nitkowatych tworów, z dużymi pręcikami i trójdzielnym znamieniem – wyrastają w kieszeniach liści.

Sundaville (mandevilla lub dipladenia) – wijące się pnącza o skórzastych liściach oraz pięciopłatkowych lejkowatych kwiatach w kolorze białym, różowym, czerwonym albo żółtym przez całe lato zdobią tarasy i balkony.

Palmy, sagowce, eukaliptusy, laur, banan, mirt, rozmaryn – główną ozdobą tych roślin są liście, które w ogrodach, na balkonach czy tarasach tworzą egzotyczny klimat.

Podziel się:

Oceń:

2020-07-28 08:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczny lek na COVID19?

newsletter.sinica.edu.tw

Academia Sinica, jedna z najlepszych instytucji naukowych na świecie, przebadała kilka tysięcy medycznych preparatów pod kątem COVID-19. Okazało się, że we wszystkich badaniach wysoką skuteczność wykazuje tradycyjne zioło pachnotka zwyczajna

Więcej ...

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-27 07:11

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z innym papieżem Janem XXIII. Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „Mszą czterech papieży”, ponieważ przewodniczył jej papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego