Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (7)

Krzyż na Grzywackiej

Krzyż umieszczono na platformie, na którą prowadzą kręte schody

Ks. Grzegorz Nagi

Krzyż umieszczono na platformie, na którą prowadzą kręte schody

Z okazji wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa powstało na terenie diecezji wiele tzw. „krzyży milenijnych”. Dziś zapraszamy do odwiedzenia Krzyża Papieskiego na Górze Grzywackiej w Kątach k. Nowego Żmigrodu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Góra Grzywacka, licząca 567 m n.p.m., jest naturalnym punktem widokowym na Ziemi Żmigrodzkiej. Jeszcze do niedawana całe wzgórze było uprawiane przez rolników, co dawało turystom możliwość podziwiania niezwykle ciekawej panoramy, choć i dziś widok jest zachwycający. Stąd można dostrzec nie tylko pobliski Nowy Żmigród, ale także całe pasma górskie. Od północnego zachodu po północny wschód horyzont zamykają nam Pogórza: Ciężkowickie, Strzyżowskie i Dynowskie. Można dostrzec też pasma Gór Słonnych na wschodzie. Przed pogórzami rozciągają się Doły Jasielsko-Sanockie i Pogórze Jasielskie. Na zachodzie zaś widoczne jest długie pasmo Magury Wątkowskiej. Przy dobrej pogodzie możemy też dostrzec odległe szczyty Tatr. Dlatego miejsce to stało się naturalnym dla postawienia tam milenijnego krzyża. Jego historia jest bardzo ciekawa. Pracownicy rzeszowskiej Firmy Elektromontaż chcieli z okazji obchodów 2000 lat chrześcijaństwa zbudować krzyż papieski i ustawić na jednym ze szczytów w Tatrach.

Jednak dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wyraziła zgody na jego budowę. Dlatego za podpowiedzią bp. Kazimierza Górnego, inicjatorom spodobało się wskazane miejsce i krzyż postawiono właśnie na Górze Grzywackiej. Krzyż upamiętnia także postać św. Jana Pawła II i jego VII pielgrzymkę do Polski. Przez Kąty bowiem pielgrzymował jako młody ks. Karol Wojtyła. Wjeżdżając do Kątów od Nowego Żmigrodu, przy budynku nr 5 napotkamy kamienny obelisk upamiętniający pobyt Karola Wojtyły na szlaku prowadzącym na Górę Grzywacką. Tam ks. Wojtyła nocował z grupą studentów. Budowa krzyża wraz z platformą widokową, stała się nie lada wyzwaniem dla śp. ks. kan. Jana Cebulaka, ówczesnego proboszcza w Kątach, który dla tej idei zaangażował wiele osób, instytucji i firm, dzięki czemu udało się ją zrealizować. Krzyż umieszczono na 12-metrowej platformie, na którą prowadzą kręte schody. Krzyż ma 7 metrów wysokości. Został wykonany przez Elektromontaż Rzeszów, a autorami projektu byli inżynierowie Witold Buć i Zbigniew Sowa. Obok wieży znajduje się tablica informacyjna, na której też zaznaczone są widoczne wokół miejscowości i szczyty. Poniżej krzyża od strony wschodniej zbudowano niewielką kaplicę, gdzie można się schronić przed deszczem. Do krzyża zbudowano wzdłuż drogi z Kątów stacje drogi krzyżowej. Stacje zostały wykute z metalu i nawiązują do charakteru sztuki kowalskiej z okolic Nowego Żmigrodu. Projektantem tych ciekawych i bardzo oryginalnych, ażurowych stacji jest prof. Piotr Patoczka. Droga Krzyżowa rozpoczyna się przy cmentarzu w Kątach i przez 2 km stromo wznosi się w górę na szczyt (przewyższenie ok. 250 m). Obecnie droga jest utwardzona, co znacznie ułatwi jej pokonanie. Zarówno krzyż jak i stacje drogi krzyżowej są w nocy podświetlone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak dojechać?

Do Kątów najlepiej dojechać z Nowego Żmigrodu. Zaparkować można na parkingu obok kościoła parafialnego. Wejście na Drogę Krzyżową, która prowadzi do krzyża papieskiego znajduje się obok szkoły i jest dobrze oznaczone. Trasę można pokonać z dziećmi. Koniecznie trzeba zabrać odpowiednie obuwie. Z Góry Grzywackiej możemy zejść tą samą drogą do Kątów lub przejść zielonym, a potem czerwonym szlakiem do Kątów. Zejdziemy na drogę w Kątach powyżej kościoła. Można też zejść zielonym szlakiem do Nowego Żmigrodu lub czerwonym – do Chyrowej.

Wydarzenia

Na Górze Grzywackiej w każdą drugą niedzielę miesiąca od maja do października o godz. 14 jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie w kościele parafialnym.

Podziel się:

Oceń:

2020-08-18 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?