Reklama

Kościół

Żywa Kaplica w prezencie dla Franciszka

Consuela Fabriani na tle Żywej kaplicy, która powstała w 5. rocznicę wydania
encykliki Laudato si

Włodzimierz Rędzioch

Consuela Fabriani na tle Żywej kaplicy, która powstała w 5. rocznicę wydania encykliki Laudato si

Papież Franciszek chciał, aby jego druga encyklika była poświęcona środowisku. Jej tytuł Laudato si’ (Pochwalony bądź) wywodzi się z Pieśni słonecznej św. Franciszka, który chwali Pana za Jego stworzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybór słów św. Franciszka z Asyżu nie był przypadkowy, ponieważ dla papieża jest on „w najwyższym stopniu wzorem troski o to, co słabe, oraz patronem ekologii integralnej, przeżywanej z radością i autentycznością”. Głównym tematem papieskiego dokumentu jest związek między kryzysem środowiskowym a kryzysem społecznym, czyli ekologia integralna.

Encyklika Franciszka odbiła się szerokim echem w świecie i zmobilizowała wiele osób do różnorodnych działań. Wśród nich był australijsko-kanadyjski kompozytor Julian Darius Revie, który zainspirowany Laudato si’, postacią św. Franciszka z Asyżu i agendą na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ 2030 (agenda ta, przyjęta przez państwa członkowskie ONZ w 2015 r., określa 17 celów zrównoważonego rozwoju dotyczących takich obszarów, jak: ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, zmiany klimatu, pokój czy sprawiedliwość społeczna), stworzył The Living Chapel (Żywą Kaplicę). Jak wyjaśnia twórca projektu: „Wszystko zaczęło się od pomysłu utworu muzycznego zainspirowanego słowami papieża zawartymi w encyklice Laudato si’, gdy zaprasza ludzkość do harmonijnego współżycia ze światem przyrody. Faktycznie, dla mnie, jako kompozytora, słowo «harmonia» ma specyficzne znaczenie techniczne, które popchnęło mnie w kierunku nowej interpretacji jego znaczenia. W ten sposób narodziła się Żywa Kaplica jako synteza muzyki, przyrody i człowieczeństwa (...). Z czasem idea Żywej Kaplicy przekształciła się w ruch ekologiczny zajmujący się sadzeniem drzew na całym świecie i zakładaniem ogrodów Laudato si’, co stało się naszym głównym celem – muzyka jest tylko jej dopełnieniem. Żywa Kaplica jest praktycznie żywym instrumentem muzycznym, w którym znajdują się dziesiątki bębnów (steel drums), które powstały z recyklingu beczek po oleju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żywa Kaplica została zaprojektowana i zbudowana przez międzynarodowy zespół kierowany przez architekt Gillean Denny, którą wspierało ponad stu studentów z Wydziału Architektury Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii. Według Denny, Żywa Kaplica jest współczesną wersją Porcjunkuli z Asyżu, o tych samych wymiarach, ale otwartą ku górze, która prawie w całości pokryta jest wiecznie zielonymi roślinami. W Żywej Kaplicy ogród i kaplica połączyły się w jedną całość, tworząc żywą architekturę. Została ona zbudowana w Ogrodzie Botanicznym w Rzymie, niedaleko Watykanu, pod nadzorem architekta krajobrazu, Consueli Fabriani, przy wsparciu Fabia Attorra, dyrektora Ogrodu Botanicznego. Instalacja wykonana jest z aluminium pochodzącego z recyklingu. System nawadniający zasilany jest przez panele słoneczne i ma cykl ciągłego, kropelkowego podlewania roślin. Równocześnie woda, spływając na zregenerowane metalowe elementy przekształcone w instrumenty muzyczne (steel drums), „tworzy” muzykę w harmonii z przyrodą.

Reklama

Jak wyjaśnia Fabriani, „nasza inicjatywa jest również częścią projektu Trillion Tree Campaign (Kampania Trylionów Drzew), który polega na sadzeniu jak największej liczby drzew w celu zwalczania zmian klimatycznych. Chcemy zachęcić ludzi do sadzenia jak największej liczby drzew – zaczniemy rozprowadzać drzewka we Włoszech wśród tych, którzy chcą założyć ogród Laudato si’. Nie możemy ich wysyłać za granicę, ale mamy już sygnały z całego świata, z miejsca gdzie powstają takie ogrody. Są one zakładane nie tylko na poziomie państwowym, ale także przez małe organizacje, stowarzyszenia i ruchy wrażliwe na środowisko, a nawet przez szkoły czy osoby prywatne.

Globalny ruch na rzecz sadzenia nowych ogrodów Laudato si’ na całym świecie działa we współpracy z Mountain Partnership („Partnerstwo górskie” to międzynarodowy, dobrowolny sojusz działający przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, mający na celu poprawę warunków życia ludów górskich i ochronę środowiska górskiego – przyp. autora). Fabriani zaznacza, że Żywa Kaplica powstała z myślą o zjednoczeniu ludzi wszystkich wyznań wokół wspólnej idei ochrony naszej planety. Ma być ona miejscem duchowości, refleksji i inspiracji do działań na rzecz środowiska. Architekt chciała nadać konstrukcji wymiary Porcjunkuli (6 x 9 m), kaplicy symbolicznie związanej ze św. Franciszkiem, a ostatecznym przeznaczeniem Żywej Kaplicy jest właśnie Asyż.

Fabriani podkreśla, że kaplica w Ogrodzie Botanicznym w Rzymie jest otoczona beczkami po oleju używanymi jako wielkie wazy na kolekcję starych, „zapomnianych” gatunków drzew owocowych pochodzących z Umbrii, podarowanych przez Fundację Archeologiczną Arborea Onlus, młodych drzew leśnych z Europy Środkowo-Południowej oraz roślin typowych dla makii śródziemnomorskiej. To z tych drzew i roślin powstanie ogród Laudato si’. W projekt Żywa Kaplica zaangażowała się papieska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. 20 września, z okazji ceremonii sadzenia drzew, ks. Joshtrom Isaac Kureethadam, koordynator sekcji „Ekologia i Stworzenie” w watykańskiej dykasterii, odprawi Mszę św. w kaplicy.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2020-09-02 10:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pajęczno. Encyklika „Laudato si'” w praktyce

Archiwum szkoły

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie wzięło udział w projekcie ekologicznym „Ekologia integralna encykliki Laudato si' w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”. Jest on odpowiedzią na gorący apel papieża Franciszka zawarty w encyklice „Laudato si'”, w której wyraził troskę o nasz „wspólny dom” – Ziemię.

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18
140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania