Reklama

Niedziela Lubelska

Wspinaczka ku świętości

Niedziela lubelska 40/2020, str. III

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Ewa Kamińska

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Uczniowie „Biskupiaka” wzorem św. Stanisława Kostki starają się dokonywać mądrych i ambitnych wyborów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie 18 września, we wspomnienie swojego patrona, uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki zgromadzili się na Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie. Eucharystię celebrował bp Adam Bab wraz z dyrektorem szkoły ks. Grzegorzem Strugiem, pierwszym dyrektorem ks. Krzysztofem Targońskim oraz z ks. Grzegorzem Różyło i ks. Michałem Baińskim.

Szczyt życia

Biskup Adam przywołał postać św. Stanisława Kostki i przypomniał, że mimo krótkiego życia osiągnął on dojrzałość i doskonałość. Zwracając się do młodzieży zachęcił, by wzorem swego patrona dokonywała mądrych i ambitnych wyborów, i kierowała się właściwą hierarchią wartości. Przytoczył epizod z życia św. Stanisława, gdy razem z bratem podczas studiów w Wiedniu, w Collegium Nobilium musieli opuścić jezuicki konwikt. Bracia zamieszkali na stancji w domu luteranina, który był zafascynowany ówczesną europejską awangardą, jaką była reformacja. Człowiek ten wiedział, że trafili do niego młodzi polscy katolicy i zaczął im dokuczać. Taka była moda zanegowania wielowiekowej tradycji, niechęci do Kościoła i do tradycyjnego katolicyzmu. Stanisław mimo przykrych doświadczeń nie tylko oparł się zakusom poddania panującym trendom, ale trwał w postanowieniu, żeby wstąpić do jezuitów i być świętym człowiekiem. Dzięki wielkiej pobożności, modlitwie i nauce osiągnął szczyty życia duchowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na ramionach gigantów

Pasterz zwrócił uwagę na analogię współczesnej awangardy ideowej, kulturowej, nawet naukowej, swoistej mody na „niebycie chrześcijaninem”, do czasów sprzed 470 lat. Przestrzegł, by młodzi nie dali się uwieść awangardzie, by ktoś za nich decydował, co jest nowoczesne, a co przestarzałe, co aktualne, a co nie. Życzył pierwszoklasistom, by wykorzystali czas nauki na stawianie mądrych i odważnych pytań o to, gdzie jest prawda, dla wszystkich jedna i ta sama, by dokonywali klarownych i jednoznacznych wyborów. Biskup Bab wspomniał o pięknych tradycjach szkoły, o jej wysokim poziomie nauczania i wychowania, czego efektem jest wydanie wielu świętych i uczonych. Kaznodzieja zacytował słowa Bernarda z Chartres: „Jesteśmy jak karły, które wspinają się na ramiona gigantów, by widzieć więcej od nich i dalej sięgać wzrokiem, i to nie za sprawą bystrości swojego wzroku, czy wysokości ciała, lecz dzięki temu, że wspinamy się w górę i wznosimy na wysokość gigantów”.

Dobra tradycja

Podczas szkolnej Eucharystii, z okazji 50-lecia kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Targońskiego zostały skierowane ku niemu gratulacje i podziękowania za trud odtworzenia „Biskupiaka” po 30 latach przerwy. Dzieje szkoły sięgają 1923 r., gdy powstało gimnazjum założone przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana. Gmach „Biskupiaka” zbudowano na Czwartku w latach 1927-34. Po wybuchu wojny w 1939 r. budynek został zajęty przez Niemców, a szkoła zlikwidowana. W 1944 r. wznowiła działalność i funkcjonowała do likwidacji przez władze komunistyczne w 1962 r. Staraniem ks. Targońskiego, w 1993 r. udało się reaktywować placówkę. Szkoła cieszy się dobrą renomą; nie tylko kształci, ale wychowuje uczniów w duchu katolickim i patriotycznym.

Podziel się:

Oceń:

2020-09-30 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najlepszy kapitał

Krzysztof Ułamek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie obchodziło 18 września jubileusz 30-lecia działalności.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego