Reklama

Niedziela Podlaska

Pomoc duszom czyśćcowym

Niedziela podlaska 44/2020, str. I

B.Sztajner/Niedziela

Słowa św. Jana Marii Vianneya: „jak chcemy zapewnić sobie niebo, to módlmy się bezustannie za duszami w czyśćcu cierpiącymi” są zachętą do wstawiania się za dusze czyśćcowe. Wspólnota w Sarnakach wzięła sobie te słowa szczególnie do serca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2009 r. przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach powstało Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, jako pierwsze w diecezji drohiczyńskiej.

Pierwszy apostolat w diecezji

Wcześniej słyszałam o takiej wspólnocie w Katolickim Radiu Podlasie. Byłam tym zainteresowana i pragnęłam, aby taka grupa i u nas powstała. Wkrótce moje marzenie ziściło się. Impulsem stała się ciężka choroba i śmierć mojej mamusi Marii. To ona ostatnim tchnieniem prosiła, abym modliła się za dusze w czyśćcu cierpiące i w miarę możliwości zamawiała za nie Msze św. Przyjęłam to jako testament duchowy i postanowiłam wypełnić jej szlachetną wolę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomógł mi w tym Duch Święty. Zadziałałam szybko. Wkrótce do naszej parafii przyjechała s. Anna Czajkowska, odpowiedzialna za formację członków Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. W niedzielę na wszystkich Mszach św. Siostra ciekawie i przekonująco opowiadała o działalności apostolackiej. Słuchałam z zapartym tchem, a po zakończeniu zgłosiłam chęć założenia Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym także w naszej parafii. Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony Siostry, jak również ks. proboszcza Andrzeja Jakubowicza, który przejął opiekę duszpasterską nad wspólnotą. Początkowo grupa liczyła 23 osoby, a obecnie jest nas kilkanaście prężnie uczestniczących w życiu wspólnoty.

Warto pamiętać o modlitwach za dusze czyśćcowe, tworząc wspólnoty lub modląc się indywidualnie.

Podziel się cytatem

Moc modlitwy

Reklama

Członkiem Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym może zostać każdy praktykujący katolik, który pragnie pomagać zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Można apostołować indywidualnie, albo tworzyć grupy parafialne. Bardzo ważnym dniem duchowej łączności jest każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Wtedy zamawiamy Mszę św. za dusze w czyśćcu cierpiące. Przed Mszą św. wspólnie odmawiamy Różaniec z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Członkowie grupy indywidualnie modlą się za zmarłych, ofiarowują za nich swoje cierpienia, dobrowolne posty, jałmużnę, Drogę Krzyżową, odpusty i codzienne trudy. Ponadto, każdy członek apostolatu modli się specjalną modlitwą wraz z Aktem codziennego ofiarowania za dusze czyśćcowe.

Nasze dobrowolnie przyjęte cierpienie fizyczne czy duchowe ofiarowane za dusze czyśćcowe stają się skarbem, jaki oddajemy Panu Bogu w darze za innych. Dlatego warto pamiętać o modlitwach za dusze czyśćcowe, tworząc wspólnoty lub modląc się indywidualnie. Czyńmy co tylko możemy, póki jest czas na przyniesienie ulgi duszom czyśćcowym w ich cierpieniu. One na to czekają i wstawiają się za nami, bo same sobie już pomóc nie mogą. Przez to podobamy się Panu Bogu, który również pragnie ich wyzwolenia i oczekuje ich w niebie. Warto się modlić i wstępować do wspólnot, w których moc naszej modlitwy jest jeszcze większa.

Podziel się:

Oceń:

2020-10-28 10:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: brama do nieba jest dla nas zawsze otwarta - jest nią Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały

Artur Stelmasiak

"Jeżeli bramy naszych cmentarzy w tym roku zostały zamknięte, to pamiętajmy, że ta najważniejsza brama, która prowadzi nas do nieba, do domu Ojca, jest zawsze otwarta. "Tą bramą do owczarni jest Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały" - powiedział w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

Archiwum szkoły

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania