Reklama

Polska

Kard. Nycz w TVP 1: wiek XX i XXI czasem prześladowania chrześcijan

Stelmasiak Artur

Wiek XX i XXI to czas prześladowania chrześcijan - powiedział kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie, jaki w Wielką Sobotę wieczorem wyemitowała Telewizja Polska. Metropolita warszawski zauważył, że także w Europie dawanie świadectwa wiary wymaga od chrześcijan wiele odwagi. Życzył wszystkim, by Święta Wielkanocne przeżywali z głęboką wiarą w wydarzenie zmartwychwstania Chrystusa, które jest dla naszego zbawienia i zmartwychwstania. Rozmowę przygotowaną przez Redakcję Katolicką TVP poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Materiał zrealizowany został w kaplicy seminaryjnej Misyjnego Seminarium „Redemptoris Mater” w Warszawie. Kard. Nycz przypomniał, że istnieje ono od 25 lat, a pierwsze tego typu seminarium powołał w Rzymie św. Jan Paweł II. W sumie na całym świecie istnieje sto tego typu seminariów, w których kształcą się kandydaci do kapłaństwa. „Tu studiują Włosi, Hiszpanie, ludzie z Ameryki Południowej, Polacy, którzy są gotowi po święceniach pojechać na misje, głosić Ewangelię, gdziekolwiek Kościół ich pośle” - zauważył metropolita warszawski.

W tym kontekście kardynał zauważył, że kapłani ci posługują także w najtrudniejszych dla chrześcijaństwa miejscach, gdzie są świadkami a czasem niestety również uczestnikami prześladowań. W opinii metropolity wiek XX, ale i XXI jest „wielkim czasem prześladowania chrześcijan w różnych rejonach świata”. Najbardziej dramatyczny przebieg mają one obecnie na terenie Bliskiego Wschodu, w Iraku. Jak przypomniał kard. Nycz Ci, którzy odmawiają przejścia na Islam bardzo często oddaje życie za Chrystusa, tak jak to było w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. „Mają okazję, to jest trudna okazja, do tego, żeby dołączyć swoje cierpienie, swoje wyznanie wiary aż po krew, do cierpienia i męki Chrystusa” - powiedział metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Nycz dodał, że w pewnym sensie słuszną jest opinia, że także w Europie dochodzi do prześladowań chrześcijan. „Jesteśmy niewątpliwie doświadczani, jesteśmy świadkami jakiegoś dużego zderzenia cywilizacji” - zauważył metropolita. Jak wyjaśnił chodzi o zderzenie cywilizacji religijnej z cywilizacją skrajnie laicką, która jest wroga wszelkiej religii, w tym chrześcijaństwu. „Dawanie świadectwa wiary także w Europie wymaga od chrześcijan wiele odwagi” - przyznał kard. Nycz. Jako przykład krajów, w których chrześcijanie muszą dawać takie szczególne świadectwo swojej wiary, hierarcha wymienił Francję. Jak dodał, jest wiele innych miejsc, w których chrześcijanie muszą być świadkami na miarę chrześcijan pierwszego wieku.

Reklama

Odnosząc się do pojawiającej się często w dyskursie publicznym ideologii gender, w której Kościół widzi zagrożenie, metropolita warszawski zauważył, że w tej kwestii wypowiadał się także papież Franciszek. Media jednak tego nie zauważyły. W opinii kardynała problem polega na tym, że gender to ideologia, którą próbuje się wprowadzić w cywilizację Europy. To wielki i ważny problem „w jakim kierunku Europa pójdzie, w jakim kierunku chce pójść” - zauważył kard. Nycz. Dodał, że chodzi o to, czy Europa chce budować na wartościach, z których wyrosła, czy jesteśmy zdolni odkryć, uzgodnić, ustalić te wartości, które są ponad religijne, ponad wyznaniowe, które służą obronie godności człowieka, czy też po prostu będziemy szli w takim kierunku, gdzie wszystko będzie lekko, albo bardzo mocno rozmyte.

Hierarcha zapewnił, że Kościół, także Kościół w Polsce, nie chce niczego narzucać tym, którzy do tej wspólnoty nie należą. Chce być natomiast obecny wszędzie tam, gdzie „ustala ów kanon wartości wspólnych”. „Nie ma żadnej obawy o to, że Kościół chce zapisywać w prawie wartości, które by były tylko wynikające z Ewangelii i z chrześcijaństwa. To są wartości ogólnoludzkie, które są uprzednie w stosunku do religii” - wyjaśnił metropolita warszawski.

Krzysztof Ziemiec pytał również, jakie nadzieje Kościół wiąże z Światowym Dniem Młodzieży w 2016 roku. W tym kontekście kard. Nycz przestrzegł przed traktowaniem tego wydarzenia w kategoriach jednorazowości. Zachęcał, by wykorzystać je jako szansę na zbudowanie w parafiach czy ruchach wszystkiego tego, czego obecnie brakuje. Jak zauważył metropolita warszawski w czasie Światowego Dnia Młodzieży mamy pokazać młodym z całego świata i przeżyć z nimi Kościół, pokazać im Kościół w Polsce takim jakim on jest naprawdę. Jednocześnie jest to szansa, by po tych Dniach Młodzieży pozostało to, co jest nam potrzebne w Kościele, po to, „żebyśmy spełnili te wyzwania, przed którymi Kościół dzisiaj stoi”.

Kard. Nycz życzył, żebyśmy w miarę naszego życia duchowego rozwoju każde święta, także te najbliższe, przeżywali z głęboką wiarą w wydarzenie, które miało miejsce przed dwoma tysiącami lat, kiedy Chrystus umarł i zmartwychwstał. - Żebyśmy zawsze wierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa, które jest dla naszego zbawienia i dla naszego zmartwychwstania - stwierdził metropolita. Telewidzom hierarcha życzył, żeby były to święta spokojne, pełne radości prawdziwej, pełne szczęścia i błogosławione.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-04 21:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: rodzina jest wspólnotą niezastąpioną

Katarzyna Artymiak

Referendum w sprawie wprowadzenia związków partnerskich tej samej płci w Irlandii, a zwłaszcza jego wynik, są poważnym ostrzeżeniem dla całej Europy i Polski – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz podczas warszawskich uroczystości Bożego Ciała. Podkreślił przy tym, że rodzina jest dla społeczności i wychowania następnych pokoleń wspólnotą niezastąpioną.

Więcej ...

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46
Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Więcej ...

Marsz za tym co najważniejsze

2024-06-16 10:57

@VaticanNews

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...