Reklama

Niedziela Legnicka

Rzeź niemowląt – zbrodnia Heroda

Niedziela legnicka 2/2021, str. VI

Rzeź niewiniątek, detal z ołtarza katedry Notre Dame w Paryżu

Ks. Piotr Nowosielski

Rzeź niewiniątek, detal z ołtarza katedry Notre Dame w Paryżu

Wydarzenie związane z wczesnym dzieciństwem Pana Jezusa, jawi się nie tylko jako smutne, lecz wręcz przerażające. Rzecz dotyczy rzezi niemowląt.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał oprawców do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców” (Mt 2, 16). Nasuwa się pytanie: Czy naprawdę miało to miejsce? Odpowiadając na nie, musimy uwzględnić to, jaki był Herod Wielki. Usuwał ze swojej drogi wszystkich, którzy mogliby mu nie tylko zagrozić, ale choćby pretendować do tronu. Oto młodemu, lecz popularnemu rywalowi Heroda, arcykapłanowi, zdarzył się „wypadek” – utonął w sadzawce, głębokiej na zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Podejrzewając o zdradę swoją żonę, kazał ją udusić. Także swoich dwóch synów, których podejrzewał o pretendowanie do tronu, kazał stracić. Już na łożu śmierci kazał stracić innego syna, który, tym razem rzeczywiście, spiskował przeciw niemu. Wobec takiej obsesji Heroda, cezar August, w oparciu o grę słów hys (świnia) i hyjos (syn), miał powiedzieć: „Lepiej być jedną ze świń Heroda niż jego synem”.

Józef Flawiusz tak relacjonuje jedno z ostatnich poleceń Heroda przed śmiercią: „Skoro tylko stwierdzą, że już ducha wyzionął, mają wydać rozkaz żołnierzom (…), aby okrążyli hipodrom i wybili strzałami zamkniętych w nim Żydów. Jeśli ich w ten sposób wytracą, sprawią mu podwójną radość”. (Dawne dzieje Izraela XV.6.5). Wobec tak licznych mordów Heroda, można łatwo uzasadnić również rzeź niewiniątek. Poza tym, sposób takiego właśnie usuwania osób, które były persona non grata dla jakiejś społeczności, mamy przykład z Księgi Wyjścia: „Potem do położnych u kobiet hebrajskich, z których jedna nazywała się Szifra, a druga Pua, powiedział król egipski te słowa: «Jeśli będziecie przy porodach kobiet hebrajskich, to patrzcie na płeć noworodka. Jeśli będzie chłopiec, to winnyście go zabić, a jeśli dziewczynka, to zostawcie ją przy życiu». Lecz położne bały się Boga i nie wykonały rozkazu króla egipskiego, pozostawiając przy życiu nowo narodzonych chłopców. (…) Faraon wydał wtedy całemu narodowi rozkaz: «Wszystkich nowo narodzonych chłopców Hebrajczyków należy wyrzucić do rzeki»” (Wj 1,15-17. 22). Podobna sytuacja mogła mieć miejsce w przypadku rzezi niemowląt, w celu wyeliminowania pretendenta do tronu, tak bowiem Herod postrzegał Jezusa.

Kolejne pytanie, które się wręcz narzuca to: Dlaczego Herod kazał wymordować chłopców w wieku do dwóch lat? Narracja Mateusza zdaje się sugerować, że wszystkie zdarzenia (zapowiedź narodzin Mesjasza, Jego przyjście na świat, pokłon trzech króli, rzeź niemowląt) miały miejsce niemal w jednym czasie. Czy tak było? Niezwykle trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony, ciągłość narracji pozwala przypuszczać, że wszystkie wydarzenia, związane z narodzinami Zbawiciela, miały miejsce w przybliżonym czasie. Z drugiej jednak strony, nie wykluczone, że Święta Rodzina zatrzymała się około jednego roku w Betlejem, by nie podróżować z noworodkiem. Poza tym, także trzej królowie mogli przybyć pod koniec ich pobytu i zatrzymać się dłużej, również około roku. W ten sposób Herod, widząc, że w drodze powrotnej królowie ominęli Jerozolimę, obliczył dokładnie czas od chwili, kiedy dowiedział się od mędrców o czasie narodzin Mesjasza. Z tego właśnie powodu kazał dokonać rzezi na wszystkich chłopcach do drugiego roku życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-01-05 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku