Reklama

Kościół

Polska misjonarka walczy o oddech swoich pacjentów

S. Małgorzata Langner, franciszkanka misjonarka
Maryi, na dziedzińcu szpitala w Antsirabe

Karol Porwich/Niedziela

S. Małgorzata Langner, franciszkanka misjonarka Maryi, na dziedzińcu szpitala w Antsirabe

Siostra Małgorzata Langner od 14 lat mieszka w miejscowości Antsirabe na Madagaskarze i pracuje w miejscowym szpitalu. Warunki zawsze były tu trudne, ale pandemia spowodowała prawdziwy dramat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Antsirabe to trzecie największe miasto na Madagaskarze – liczy ćwierć miliona mieszkańców. W szpitalu Ave Maria w tej miejscowości pracują siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, w tym jedna Polka – siostra Małgorzata. W szpitalu przebywa obecnie 140 pacjentów, połowa z nich jest w bardzo ciężkim stanie spowodowanym koronawirusem. Do placówki trafia też wielu misjonarzy z całego Madagaskaru, którzy zarazili się koronawirusem w trakcie swojego misyjnego pobytu.

Prowadzące placówkę franciszkanki misjonarki Maryi nigdy nie miały łatwo. Bieda, fatalne warunki sanitarne, zbyt mała liczba lekarzy, co utrudnia dostęp do opieki medycznej – to codzienność mieszkańców tej wyspy. Z jedynym w mieście ginekologiem, blokiem operacyjnym, o którego zorganizowanie zadbała s. Małgorzata, i z nietypowym jak na Madagaskar podejściem do pacjentów (tutaj nie zaczyna się rozmowy z chorym od pytania o pieniądze) – szpital jest jedyną nadzieją dla cierpiących, na tej pięknej, lecz zmagającej się z ogromnymi problemami wyspie. Do znanych bolączek, które siostry nauczyły się pokonywać o własnych siłach, pandemia COVID-19 dodała jednak nowe. W szpitalach na całej wyspie brakuje tlenu dla pacjentów. Ratunkiem byłby zakup urządzenia do jego produkcji na miejscu, ale to ogromny wydatek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie nadążają z dostawami

– Jest u nas 70 pacjentów zarażonych koronawirusem i brakuje nam tlenu – alarmuje s. Małgorzata. – Używamy koncentratorów, ale mamy ich tylko 30. Tymczasem wszyscy, którzy do nas trafiają, mają problemy z oddychaniem. Po prostu – duszą się.

Reklama

Tlenu brakuje również w innych szpitalach w mieście, a także na całej wyspie. Siostry zamawiają go w odległej o 200 km stolicy kraju. – Nie nadążają go nam przywozić. Właśnie skończył się tlen w butlach – tłumaczy s. Małgorzata i apeluje o pomoc w zakupie generatora tlenu, który pozwoliłby rozwiązać problem na miejscu, w szpitalu. Takie urządzenie kosztuje 105 tys. euro – dla sióstr to wydatek nie do udźwignięcia. – Będziemy wdzięczni za każdą pomoc – zapewnia s. Małgorzata.

Mimo własnych problemów

Wesprzeć misjonarki na Madagaskarze zdecydowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Caritas Polska. Ksiądz Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podkreśla, że chorzy na Madagaskarze są w wyjątkowo trudnej sytuacji. – Z koronawirusem walczy cały świat, ale systemy opieki zdrowotnej w krajach wysoko rozwiniętych, mimo problemów, są dla chorych ratunkiem. Tymczasem w krajach takich jak Madagaskar wiele szpitali musi liczyć na wsparcie z zewnątrz, a pamiętajmy, że ludzie chorują tam tak samo ciężko, jak choćby w Polsce.

Chcesz pomóc?
Można przyłączyć się do zbiorki, wpłacając dowolną kwotę na konto:
77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: TLEN)
lub wysyłając SMS o treści TLEN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-05-11 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Afryce też pada deszcz

Archiwum autorki

Więcej ...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous