Reklama

Niedziela Kielecka

Tam, gdzie harmonia, jest piękno

Biskup Jan wręcza medal 850-lecia bazyliki organiście Mariuszowi Bednarzowi

TER

Biskup Jan wręcza medal 850-lecia bazyliki organiście Mariuszowi Bednarzowi

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dzień odpustu parafii katedralnej, podczas Sumy biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił wyremontowane organy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z biskupem Janem przy ołtarzu modlili się m. in.: biskup Andrzej Kaleta, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Adam Perz oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Kędzierski. W homilii biskup Jan wskazywał na Maryję, która jest dla nas darem od Boga. – W Kościele i dla Kościoła Maryja jest modelem i mistrzynią życia duchowego i jego piękna. Ona jest żywym listem Boga dla świata i Kościoła. Chociaż w Nazarecie znano jej imię, była córką Joachima i Anny, to Boży posłaniec Gabriel w dniu zwiastowania mówił do niej zupełnie inaczej. Dla Boga, który jest Miłością, to imię „pełna łaski” było najważniejsze, bo dla Niego Maryja była przede wszystkim osobą i jako osoba jest Mu droga przez całą wieczność – mówił biskup. – Wraz z Maryją – podkreślał – z pokolenia na pokolenie, jesteśmy znakiem Królestwa, które nie jest z tego świata, ale wraz z Nią zmierzamy ku tej nowej Bożej rzeczywistości.

Reklama

Nawiązując do uroczystości biskup mówił: „Tam, gdzie jest harmonia, jest piękno. Mówią o tym wyremontowane organy. Ale większe piękno w wymiarze duchowym dostrzegamy w Maryi Wniebowziętej, patronce naszej katedry. W Magnificat słyszymy o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg uczynił Maryi. Jest napełniona Jego łaską i taką też prosimy o wstawiennictwo. Maryja przecież towarzyszy Kościołowi od pierwszych chwil jego istnienia. Przeżywając rok jubileuszowy, chcemy powierzać Jej wyzwania naszego miasta, diecezji, regionu świętokrzyskiego. Bo właśnie tam, gdzie jest piękno, jest też prawda, tam, gdzie jest prawda, jest wolność. Życzę wszystkim, abyśmy umieli wpatrywać się w Maryję”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Eucharystii kustosz bazyliki katedralnej ks. proboszcz Adam Kędzierski dziękował Panu Bogu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia katedralnych organów. Remont rozpoczął się w 2019 r. Po konsultacjach, jaki zakres prac trzeba przeprowadzić, oraz komu powierzyć to dzieło, wybrano firmę Dariusza Zycha z Wołomina, ze względu na jej wieloletnie doświadczenie. Proboszcz mówił o chwilach niepewności, czy remont zakończy się na czas. Związane to było z pandemią, która wpłynęła na stan finansowy parafii. – Jednak opieka Maryi i wielkoduszność wiernych sprawiły, że możemy przeżywać dzisiejsze, radosne święto. Dlatego wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać.

Biskup Jan wręczył pamiątkowe medale 850-lecia bazyliki kieleckiej osobom zasłużonym w dziele remontu organów. Wieczorem odbył się koncert, prezentacja organów, którą poprowadził ks. Michał Olejarczyk, a za klawiaturą instrumentu zasiadł Paweł Wróbel.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-24 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jeden z najważniejszych festiwali organowych w Europie już 7 lipca rozpocznie się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Więcej ...

Leon XIV: stańmy się znakami Bożej miłości i współczucia w świecie

2025-07-13 10:52

Vatican Media

„Jeśli w głębi naszego życia odkryjemy, że Chrystus, jako miłosierny Samarytanin, nas miłuje i troszczy się o nas, to również my jesteśmy poruszeni do tego, aby miłować w ten sam sposób i staniemy się pełni współczucia jak On. Uzdrowieni i umiłowani przez Chrystusa, staniemy się również znakami Jego miłości i współczucia w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w parafii św. Tomasza z Villanueva w Castel Gandolfo.

Więcej ...

Relikwie patronki teściowych w Bierutowie

2025-07-13 22:15
Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Archiwum parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie

Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie bł. Marianny Biernackiej. Od pół roku w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie, w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 8:00 odprawiane jest nabożeństwo modlących się dziadków i babć za swoje wnuki. Od teraz tej modlitwie towarzyszyć będzie bł. Marianna, jako patronka babć i teściowych

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski