Reklama

Niedziela Lubelska

Niezłomny biskup

Na ołtarzu męczennika krewni bł. bp. Władysława Gorala złożyli kwiaty

Katarzyna Artymiak

Na ołtarzu męczennika krewni bł. bp. Władysława Gorala złożyli kwiaty

Stowarzyszenie „Anthill” we współpracy z Biurem Programu Niepodległa oraz archidiecezją lubelską realizuje projekt upamiętniający bł. bp. Władysława Gorala.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inauguracja projektu miała miejsce 20 września w archikatedrze lubelskiej oraz w Wieży Trynitarskiej, gdzie prezentowana była wystawa poświęcona lubelskiemu męczennikowi czasów II wojny światowej pt. Teraz przyszedł czas... Błogosławiony biskup Władysław Goral, cichy męczennik Kościoła i Ojczyzny. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba, który celebrował ją w ornacie i z pastorałem bp. Gorala z dnia jego konsekracji. – Jak płomień świecy zapala się jeden od drugiego, tak święci zapalają w nas płomień Bożej miłości – powiedział ksiądz biskup. Przed Eucharystią rys biograficzny błogosławionego pasterza przedstawił ks. Józef Maciąg. Uroczystość zgromadziła wiernych, w tym członków rodziny bł. bp. Gorala, której przedstawiciele złożyli kwiaty na ołtarzu męczennika.

Droga do świętości

W krótkim rysie biograficznym lubelskiego męczennika, wyniesionego na ołtarze 13 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II w gronie 108. męczenników II wojny światowej, została ukazana niezwykła siła i niezłomność biskupa, którą czerpał z wiary. Pomimo kilkuletniego więzienia w samotności, bez kontaktu ze światem zewnętrznym i bez możliwości sprawowania sakramentów, nie stracił pogody ducha i życzliwości do drugiego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Władysław Goral był niezwykle zdolnym człowiekiem. Przyszedł na świat 1 maja 1898 r. w Stoczku na Lubelszczyźnie, w rodzinie chłopskiej. Z domu wyniósł ogromną wiarę. W 1916 r. wstąpił do seminarium duchownego w Lublinie, a po 4 latach został skierowany na studia do Rzymu. Tam otrzymał święcenia kapłańskie i obronił doktorat z filozofii. W 1926 r. powrócił do Lublina i rozpoczął wykłady w seminarium. Był zatroskany o młodzież, o robotników. Z jego inicjatywy powstał dom księży emerytów. W 1938 r. został mianowany biskupem pomocniczym lubelskim. Święcenia przyjął 9 października 1938 r. w katedrze lubelskiej. Po wybuchu II wojny światowej, 17 listopada 1939 r., został aresztowany przez Niemców razem z kilkunastoma kapłanami w kurii biskupiej, w ramach akcji Sonderaktion Lublin, wymierzonej w polską inteligencję. Więźniów osadzono w ciężkim więzieniu na zamku lubelskim. Po interwencji Stolicy Apostolskiej, kara śmierci, na którą zostali skazani, została zamieniona na dożywotnie więzienie. Biskup Władysław Goral i kapłani zostali przewiezieni do obozu w Sachsenhausen. Tam biskup przebywał w całkowitym odosobnieniu, w betonowej celi, przez 5 lat. Jedynym kontaktem ze światem, na jaki mu pozwolono, były listy, które musiał pisać po niemiecku i które poddawano mocnej cenzurze. Zmarł wczesną wiosną 1945 r., na krótko przed wyzwoleniem obozu. Dokładne okoliczności jego śmierci nie są znane.

Pamięć o błogosławionym

Wystawa prezentowana w Wieży Trynitarskiej ma wędrowny charakter i będzie pokazywana w wielu parafiach naszej archidiecezji. – Chcemy zachować pamięć o błogosławionym, który pochodzi z Lubelszczyzny, a jego działalność duszpasterska rozsiewała się po całym Lublinie. To bardzo ważne, żeby wspomnienie było zachowane dla przyszłych pokoleń. Chcemy dać możliwość poznania błogosławionego wiernym z całej Lubelszczyzny – podkreślają autorzy projektu ze Stowarzyszenia „Anthill”. Wystawa powstała we współpracy z rodziną bł. bp. Władysława Gorala, a także z ks. Mariuszem Nakoniecznym, proboszczem parafii dedykowanej lubelskiemu męczennikowi. Zawiera trzy działy: posługę biskupią, czasy obozowe i rodzinę. Można na wystawie zapoznać się z treścią listów więziennych, a także zobaczyć zachowane zdjęcia.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-05 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dumni z obrońców ojczyzny

We  Frampolu obecna była m.in. Elżbieta Witek, marszałek Sejmu

Joanna Ferens

We Frampolu obecna była m.in. Elżbieta Witek, marszałek Sejmu

Pamiętajmy o tych ofiarach, oddawajmy im hołd, przekazujmy następnym pokoleniom – ku przestrodze, żeby nigdy więcej takie wydarzenia nie miały miejsca – apelowała we Frampolu marszałek sejmu Elżbieta Witek.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj