Reklama

Niedziela Łódzka

Pójdźmy wszyscy do stajenki

Parafia Chrystusa Króla

Piotr Drzewiecki

Parafia Chrystusa Króla

Mając na uwadze niezwykłą historię, tradycję oraz przesłanie szkopek, zachęcamy do obejrzenia tych okazałych budowli na terenie naszej archidiecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy myślimy o szopce bożonarodzeniowej, pierwsze skojarzenie jakie nam przychodzi na myśl to św. Franciszek. I słusznie! To on, jak podaje przekaz br. Tomasza z Celano, na Boże Narodzenie 1223 r. zbudował szopkę w wiosce Greccio, we Włoszech. Była to szopka niezwykła, bowiem, jak dziś byśmy powiedzieli „żywa”, w której pojawiły się żywe zwierzęta.

Tradycja

W krótkim czasie tradycja budowy szopek rozprzestrzeniła się po innych klasztorach, a także parafiach. Skąd taka popularność tej nowej formy obrazowania najwcześniejszych momentów życia Jezusa? Być może z chęci posiadania „własnej szopki”, ponieważ nie każdy chrześcijanin mógł udać się do Italii. Zapewne jeszcze trudniej było wybrać się w pielgrzymce do Ziemi Świętej. A to właśnie tam – w Betlejem, z polecenia matki cesarza Konstantyna Wielkiego św. Heleny, wybudowano w 333 r. pierwszą bazylikę nad, poświadczonym przez tradycje i źródła, miejscem narodzin Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prosty przekaz

Innym powodem popularności szopki mógł być prosty przekaz. Dla ówczesnej ludności średniowiecznej Europy była ona niejako Biblią Pauperum (z łac. Biblią ubogich), gdyż poprzez scenografię, figurki, dekoracje wierni mogli spotkać się z zobrazowanymi wydarzeniami zbawczymi zapisanymi w Nowym Testamencie. Poprzez wzrok szopka bardziej przemawiała, niż poprzez słuch Ewangelia, a może potwierdzała i utrwalała usłyszaną Dobrą Nowinę…

Reklama

Szopka powinna dla nas stanowić pewien znak, który odsyła do wyższej rzeczywistości. Widzimy gipsowe, alabastrowe lub drewniane figurki Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus, ale nasze myśli nie powinny zatrzymać się na tym, co jest widoczne dla oczu. Tym bardziej nie powinniśmy traktować tej formy przekazu magicznie, koncentrując się na niej, jakoby sednem świątecznego nawiedzenia kościoła byłoby – „klęcząc obejrzeć przez chwilę stajenkę”.

Refleksja

Spoglądając na szopkę warto zadać sobie kilka tematów do refleksji: Bóg stał się człowiekiem i narodził się w takich skromnych warunkach… – Czy ja angażuje się w obronę każdego życia? Czy potrafię Bogu dziękować za to co mam, bo z pewnością Jezus miał gorszy początek? Skoro Słowo stało się ciałem, to jaka jest moja wiara w obecność tego samego Jezusa w sakramentach i słowie Bożym?

W związku z trwającą epidemią, zapewne nie każdy z nas wybierze się do kościoła, by pokłonić się narodzonemu Dzieciątku. Dlatego też warto przygotować nasze domy na przyjście Pana poprzez wspólne wykonanie, wraz z dziećmi, wnuczkami, najbliższymi, szopki, przy której zgromadzimy się w Wigilię, aby radować się z narodzenia Pana. Niech nasze mieszkania, rodziny faktycznie stają się domowymi Kościołami.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-20 20:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Prawie 40 szopek przyozdobiło centrum miasta

Karol Porwich/Niedziela

Prawie 40 szopek pojawiło się w czwartek na placach i ulicach w centrum Krakowa. Kunsztownie zdobione, strzeliste, barwne konstrukcje będą umilać czas spacerowiczom do 2 lutego.

Więcej ...

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego