Reklama

Niedziela Podlaska

Pomaga żyć według Bożego zamysłu

Ks. dr Jarosław Rzymski

Archiwum autora

Ks. dr Jarosław Rzymski

O tym czym jest teologia i czy przeznaczona jest ona wyłącznie dla osób duchownych z ks. dr. Jarosławem Rzymskim, wykładowcą teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchowym w Drohiczynie, rozmawia Monika Kanabrodzka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Kanabrodzka: Proszę o wyjaśnienie słowa teologia i wskazanie, kim jest obecnie teolog.

Ks. Jarosław Rzymski: Pojęcie to pochodzi ze złożenia greckich słów Theos – Bóg oraz logos – słowo, pojęcie, nauka. Teologia oznacza zatem naukę o Bogu, ale także o wszystkim, co z Nim jest związane. Stąd teolog, oprócz Misterium Boga Trójjedynego, rozważa też świat – od jego stworzenia z człowiekiem na czele, aż po jego dopełnienie na końcu czasów i eschatologię, czyli po rzeczy ostateczne. Szczególne miejsce zajmuje historia zbawienia, tj. wszystko, co Bóg uczynił dla zbawienia człowieka, ze szczytowym punktem w wydarzeniach paschalnych. Teolog podejmuje także refleksję nad Biblią, Maryją, sakramentami, łaską, wiarą Kościoła, a także nad aplikacją prawd wiary w życie moralne chrześcijanina. Zadaniem teologa jest nie tyle podać wiedzę o Bogu, ile odczytując poszczególne prawdy teologiczne, dążyć do Boga, służąc innym swoją wiedzą, ale przede wszystkim przykładem życia.

Skąd możemy pozyskiwać wiedzę teologiczną i jakie ma ona znaczenie w formacji chrześcijańskiej?

Pierwszym i podstawowym źródłem jest Biblia. Sięgać możemy do nauczania soborów, papieży i biskupów. Dziś jest ono łatwo dostępne nie tylko w księgarniach, ale i w prasie, choćby na łamach Niedzieli, czy też w internecie. Zachęcam do wsłuchiwania się w teksty modlitw liturgicznych, zwłaszcza mszalnych, które są bogatym źródłem wiedzy teologicznej. Prosper z Akwitanii nie bez powodu sformułował zasadę lex orandi – lex credendi, czyli prawo modlitwy prawem wiary, albo inaczej: jak wierzysz, tak się modlisz. W formacji chrześcijańskiej wiedza teologiczna mówi nam o Bogu, ale i o świecie, i o człowieku, z prawdą najważniejszą, że Bóg pragnie naszego zbawienia. Nie tylko je zapowiedział, ale i we Wcielonym Synu zrealizował. Ten dar domaga się naszej odpowiedzi, stąd do lex orandi – lex credendi można by dodać kolejny element – lex vivendi. Jak się modlę i jak wierzę ma wpływać na to jak żyję. Wiedza teologiczna ma pomagać w życiu według Bożego zamysłu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dlaczego warto studiować teologię? Czy jej zgłębianie zarezerwowane jest wyłącznie dla duchownych?

Studiowanie teologii, choć nie należy zawężać go jedynie do studiów uniwersyteckich, jest poznawaniem wiedzy. Z drugiej strony prawdą jest, że sama wiedza nie zbawia. Studia teologiczne nie są jedynie zaznajamianiem się ze zbiorem prawd wiary, ale przede wszystkim są poznawaniem Boga, które prowadzi do wiary. W pojęciu wiary zawarte są dwa momenty: wierzyć w prawdy o Bogu i wierzyć Bogu. Studia teologiczne łączą te dwa elementy, które powinny być pożądane przez wszystkich, dlatego zgłębianie teologii nie jest zastrzeżone jedynie dla duchownych. Widać to zwłaszcza na uniwersyteckich korytarzach, gdzie obecnie znaczną grupę stanowią świeccy profesorowie i studenci.

Wspomnienie znanego m.in. z gorliwego poszukiwania prawdy św. Tomasza z Akwinu przypada 28 stycznia. Co współczesny człowiek może zaczerpnąć z jego spuścizny?

W dzisiejszym świecie, stawiającym wiarę i rozum po przeciwnych stronach barykady, chcącym rozumem wyśmiać i obalić wiarę, aktualne pozostaje jego przesłanie, że wiara i rozum, ale traktowane łącznie, jako pomocne sobie wzajemnie, mogą doprowadzić do poznania prawdy, której ostatecznym celem jest poznanie Boga. Doktor anielski, mimo nieprzeciętnego umysłu, pozostał ufnym Bogu dzieckiem, kochał modlitwę, zwłaszcza adorację Najświętszego Sakramentu. Po prawie ośmiuset latach od jego narodzin nadal pozostaje wzorem łączenia spraw codziennych ze sprawami Bożymi.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-18 11:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Studiować może każdy

Karolina Krasowska

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze ogłosił nabór na rok akademicki 2015/2016 na pierwszy rok jednolitych, magisterskich studiów z teologii katolickiej, które prowadzone są w porozumieniu z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Arcybiskup Mediolanu o Carlo Acutisie: święty nastolatek zachęcający do świętości

2024-05-23 18:14

carloacutis.com

Świętym nastolatkiem zachęcającym swoich rówieśników do świętości nazwał arcybiskup Mediolanu Mario Delpini bł. Carlo Acutisa. Papież Franciszek zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na wydanie dekretu o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Otwiera to drogę do jego kanonizacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania