Reklama

Niedziela Świdnicka

Dni Papieskie w Świdnicy

Koncert chóru katedralnego Tactus sonus

Ks. Mirosław Benedyk /Niedziela

Koncert chóru katedralnego Tactus sonus

Cykl wydarzeń upamiętniających pontyfikat św. Jana Pawła II – patrona miasta, został zorganizowany w biskupim mieście już po raz siedemnasty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczne przedsięwzięcia o charakterze religijnym, a także artystycznym, sportowym i rekreacyjnym miały miejsce od 13 do 18 maja br.

Wystawa, muzyka i śpiew

Tegoroczne Dni Papieskie zainaugurowało otwarcie wystawy plenerowej Urodziłem się w Wadowicach. Ekspozycja fotograficzna umieszczona na placu przed katedrą przypominała postać Papieża Polaka, jego dziedzictwo oraz związane z Nim nierozerwalnie miejsca. Były to przede wszystkim Wadowice, gdzie – jak mówił – „wszystko się zaczęło”. Doświadczenie domu rodzinnego, będącego szkołą miłości, ukształtowało Wojtyłę na całe życie. Z niego wyrosła szczególna postawa szacunku wobec drugiego człowieka i poszukiwanie bliskich, rodzinnych relacji z innymi. Nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, kiedy został sam. Doświadczenie śmierci najbliższych pogłębiło jego refleksję nad ostatecznym sensem życia człowieka i pozwoliło zaufać bezgranicznie Bożej Mądrości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjątkową chwilę spotkania z muzyką można było spędzić w świdnickiej katedrze w sobotni wieczór 14 maja podczas koncertu chóru katedralnego Tactus sonus pod dyrekcją Marty Monety oraz koncertu organowego jej brata Jakuba.

Poezja i festyn

Niedziela 15 maja stała pod znakiem literatury i rodzinnego festynu. W Miejskiej Bibliotece Publicznej można było wsłuchać się w teksty nie tylko świętego papieża, ale także niedawno zmarłego Zdzisława Grześkowiaka – pedagoga, literata i samorządowca. Wykład, który w 2007 r. przygotował i wygłosił Grześkowiak Poezja przestrzeni sanctum odczytał Tadeusz Szarwaryn. Natomiast Robert Kaśków przedstawił refleksję pt.: Literacki i religijny wymiar Tryptyku Rzymskiego. Tryptyk Rzymski jako dzieło medytacyjne.

W godzinach popołudniowych w Parku Centralnym odbył się festyn rodzinny, którego głównym punktem był cieszący się dużą frekwencją III Bieg Papieski. Przedstawiciele władz miasta i bp Marek Mendyk każdemu z uczestników wręczyli na mecie pamiątkowy medal. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym dmuchane zamki, przejażdżki osiołkami, karmienie peruwiańskich alpak, malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane. Nieco starsi mogli skorzystać z bezpłatnych badań na cholesterol, ciśnienie czy pojemność płuc. Każdy mógł też znaleźć coś dla siebie w wielkiej strefie gastronomicznej z domowymi wypiekami, potrawami z grilla i kuchnią polową z zupami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i występy uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Reklama

Modlitewna sztafeta

W kolejnych dniach świętowanie przeniosło się do świątyń. W kościele św. Andrzeja Boboli przez cały poniedziałek 16 maja trwała sztafeta modlitewna w intencji pokoju, Ojczyzny i mieszkańców Świdnicy. Kolejny dzień upłynął pod znakiem czytania Pisma Świętego. Lekturę Ewangelii podejmowali kolejno w kościele św. Józefa przedstawiciele świdnickich parafii. W dniu 102. urodzin św. Jana Pawła II w Świdnickim Ośrodku Kultury dzieci z przedszkola sióstr prezentek i młodzież z bielawskiego liceum zaprezentowały uczniom świdnickich szkół sylwetki dwóch wielkich Polaków – papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Wręczono także nagrody laureatom konkursów: poetyckiego i plastycznego.

Za świdniczan

Tego samego dnia wieczorem biskup świdnicki sprawując w katedrze Eucharystię za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, modlił się za wszystkich mieszkańców Świdnicy. – Nas, świdniczan, którzy wciąż nosimy wrażliwość względem osoby papieża, nie trzeba przekonywać o jego świętości – mówił bp Marek Mendyk, który po Mszy św. wraz z ppłk. Bartłomiejem Lenartowiczem, dyrektorem Aresztu Śledczego w Świdnicy, otworzył wyjątkową wystawę prac plastycznych o naszym rodaku, prac, które zostały wykonane przez więźniów z terenu całego kraju.

XVII Dni Papieskie zakończyła animacja słowno-muzyczna przygotowana przez ks. kan. Krzysztofa Orę oraz młodzież naszej diecezji i uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia. Przygotowany program artystyczny poświęcony był pamięci Papieża Polaka. Nie zabrakło jego wypowiedzi i odniesień do nauczania.

Historia

Przypomnijmy, że Dni Papieskie w Świdnicy zostały zapoczątkowane dzięki inicjatywie ks. prał. Jana Bagińskiego, ówczesnego proboszcza parafii św. Stanisława i św. Wacława oraz świdnickiego artysty-fotografika Andrzeja Protasiuka. Cykl imprez artystycznych i religijnych upamiętniających pontyfikat, życie i twórczość papieża Polaka wszedł na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w Świdnicy.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-24 12:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Otwórzcie drzwi Chrystusowi

Grażyna Kołek

Przeżywane obecnie dni przenoszą nas do Watykanu. 42 lata temu, w tych dniach wybrany został papież z dalekiego kraju, Jan Paweł II. Przesłanie pontyfikatu odzwierciedlały słowa, wypowiedziane przez niego na początku misji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy”.

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej