Reklama

Niedziela Wrocławska

Kard. Dziwisz i Caritas Polska laureatami Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

www.civitaschristiana.pl

Kard. Stanisław Dziwisz i Caritas Polska zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w piątek 5 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas ogłoszenia tegorocznych laureatów redaktor naczelny miesięcznika „Civitas Christiana” Marcin Kluczyński podkreślił, że kard. Dziwisz, były wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, oprócz pełnienia wielu odpowiedzialnych funkcji w Konferencji Episkopatu Polski i w dykasteriach watykańskich, jest także autorem wielu książek o papieżu Polaku, w tym przetłumaczonego na 18 języków „Świadectwa” (2007), na podstawie którego powstał film o tym samym tytule (2008). Dzięki współpracy kard. Dziwisza powstał również najnowszy wchodzący na ekrany film o papieżu Polaku, pt. „Apartament”.

Kluczyński podkreślił też, że zasługi metropolity krakowskiego dla szerzenia kultu i pielęgnowania pamięci św. Jana Pawła II są nieocenione.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Maciej Szepietowski wskazał na zasługi drugiego laureata tegorocznej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka – Caritas Polska, "czyniącej bez rozgłosu wiele dobra, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami".

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka należy do najważniejszych niepaństwowych wyróżnień w dziedzinie polskiej kultury. Przyznawana jest od 1948 r. za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich w życiu narodu. Jej laureatami było wiele wybitnych postaci, m.in. Roman Brandstaetter, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka i ks. Jan Twardowski, ks. inf. Ireneusz Skubiś, prof. o. leon Dyczewski, Anna Świderkówna.

Ceremonia wręczenia Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka odbędzie się w piątek 5 czerwca o godz. 17.00, na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość poprowadzi publicysta telewizyjny Jan Pospieszalski, a galę uświetni swoim występem artystycznym Antonina Krzysztoń – znakomita wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka tekstów i kompozytorka, laureatka Nagrody Pietrzaka w 1999 r.

Reklama

Patron Nagrody, Włodzimierz Pietrzak żył w latach 1913-1944. Był pisarzem, krytykiem literackim, teoretykiem kultury i publicystą, autorem sześciu tomów prozy, dwóch tomików wierszy oraz dramatu. Jego talent najsilniej wyraził się w krytyce literackiej a tom esejów „Rachunek z dwudziestoleciem” sytuuje się w rzędzie najwybitniejszych osiągnięć krytyki literackiej okresu międzywojennego. Należy do tych postaci w dziejach naszej literatury, które wciąż czekają na sprawiedliwą ocenę i przyznanie im należnego miejsca w gronie literackich luminarzy narodu.

Był osobowością natchnioną duchem wielkiego humanizmu wyrosłego na gruncie najlepszych chrześcijańskich tradycji europejskich i polskich. Wszelka jego aktywność zawsze dotyczyła problematyki kulturalnej. Jego największą troską była dbałość o właściwy kształt kultury narodowej, gdy Polska będzie wolna. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zginął trafiony odłamkiem granatu w sierpniu 1944 r.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-28 10:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życzenia Przewodniczącego KEP dla kard. Stanisława Dziwisza

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce, składam Księdzu Kardynałowi podziękowania za wieloletnią i ofiarną posługę pasterską, tak w wymiarze Kościoła powszechnego, u boku św. Jana Pawła II, jak i – w wymiarze Kościoła, który jest w Polsce – pełniąc zadania metropolity krakowskiego – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w słowach skierowanych do kard. Stanisława Dziwisza.

Więcej ...

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...