Reklama

Niedziela Podlaska

Wspominajmy i módlmy się

Na cmentarzu parafialnym złożono wieńce i kwiaty

Tadeusz Szereszewski

Na cmentarzu parafialnym złożono wieńce i kwiaty

Pamięć o ofiarach zbrodni to nasz obowiązek – powiedział ks. Paweł Sierakowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy Mauzoleum Ofiarom Barbarzyństwa na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego 15 lipca odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę zbrodni niemieckiej w Lesie Pilickim. W tym roku przypada 79. rocznica aresztowania przez Niemców 49 mieszkańców Bielska Podlaskiego. Wszystkich wywieziono na uroczysko „Osuszek” i przy wykopanym wcześniej przez więźniów dole zabito strzałem z bliskiej odległości. Organizatorem uroczystości byli starosta bielski i Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych.

Po powitaniu uczestników i złożeniu kwiatów na grobach pomordowanych bielszczan, Mszy św. koncelebrowanej wraz z ks. Andrzejem Kiersnowskim i ks. Jarosławem Przeździeckim – misjonarzem z Urugwaju, przewodniczył ks. Paweł Sierakowski, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego, który też wygłosił homilię. – Wspominajmy ich, nie zatracajmy pamięci i wspólnie módlmy się za dusze ofiar 15 lipca 1943 r. Módlmy się, aby podobne tragedie nigdy nie miały miejsca, aby nienawiść nie zagościła w sercach ludzi. Pielęgnacja pamięci ofiar za ojczyznę to dobra lekcja pamięci dla potomnych. Mówi się, że człowiek żyje tak długo, jak długo trwa o nim pamięć. Dzisiaj powinniśmy być w tym miejscu i jesteśmy. Pamięć o naszych bliskich to nasz obowiązek – powiedział ks. Paweł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan przypomniał, że Niemcy rozstrzelali w Lesie Pilickim przedstawicieli polskiej inteligencji. Wśród nich byli księża, lekarze, urzędnicy wraz z rodzinami. Wspomniał też o zbrodni dokonanej jesienią 1942 r., kiedy to zlikwidowano bielskie getto. Wówczas kilka tysięcy Żydów z Bielska i okolicy zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince i tam zamordowanych. Kończąc homilię nawiązał do ataku Rosji na Ukrainę i potrzebie pomocy zaatakowanym. Nazwał to patriotyzmem i pośrednią formą służenia swojej ojczyźnie. Dodał, że ojczyźnie służyć można także modlitwą.

W uroczystościach wzięli udział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wicestarosta bielski Piotr Bożko, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Roszczenko, Iwona Kołos i Romuald Margański, delegacje licznych instytucji m.in. sądu, służb mundurowych, firmy Suempol, szkół, rodzina Piotrowskich, która w Lesie Pilickim 79 lat temu straciła swoich bliskich. Asystowały im liczne poczty sztandarowe i werble młodzieżowej orkiestry dętej. Uroczystości uświetniał śpiew chóru parafialnego.

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy przejechali na uroczysko „Osuszek” do Lasu Pilickiego, miejsca zbrodni, gdzie odbyła się wspólna modlitwa w intencji poległych i pomordowanych za ojczyznę. W miejscu mordu za zmarłych modlił się także prawosławny mitrat ks. Jan Szmydki. Po złożeniu kwiatów pod Krzyżem Modlitewnej Pamięci, przesłanie skierował wicestarosta Piotr Bożko. – Dzień 15 lipca 1943 r. był chyba najczarniejszym dniem w historii naszego miasta – podkreślił i dodał: – Fakt ten jest szczególnie trudny do zrozumienia w obliczu wojny na Ukrainie. Z żalem zauważył, że ludzkość nie wyciągnęła wniosków z tragedii II wojny światowej.

Wśród aresztowanych byli m.in. księża: proboszcz i dziekan bielski Antoni Beszta Borowski, ks. Ludwik Olszewski i ks. Henryk Opiatowski, burmistrz miasta Alfons Erdman. Najmłodszą ofiarą oddziału SS była zaledwie 14-miesięczna Basia Moryc.

Szczątki ofiar zostały ekshumowane w dniach 13-14 lipca 1945 r., a 15 lipca przewieziono je furmankami, w trumnach na cmentarz przy ul. Wojska Polskiego i tam pochowano. W tym samym roku zbudowano na cmentarzu pomnik „Ofiarom Barbarzyństwa 15 VII 1943 roku”, przy którym odbywają się rocznicowe obchody. W latach 60. na miejscu straceń w „Osuszku” stanął pomnik „Ofiarom Barbarzyństwa hitlerowskiego 1942-44”.

Podziel się:

Oceń:

2022-07-26 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Biskup zaprasza na piknik rodzinny — Spacer z Jezusem

2024-05-17 10:25
Bp Romuald Kamiński

YouTube

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński zaprasza na wydarzenie, które już 19 maja odbędzie się w Parku nad Balatonem na warszawskiej Pradze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...