Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Seniorzy i upały

Adobe Stock

Wysokie temperatury mogą spowodować nasilenie chorób przewlekłych, udar cieplny, a także odwodnienie organizmu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie upałów osoby starsze muszą być pod szczególną ochroną. Jedną z zasad, o której powinni pamiętać opiekunowie seniorów, jest zapewnienie im odpowiedniej ilości płynów. Organizm człowieka składa się w przybliżeniu z 60-75% wody, która pełni kluczową rolę w wielu procesach życiowych. Z tego powodu lekarze zalecają picie ok. 2-2,5 l płynów dziennie. Jest to jednak norma standardowa. Dla pacjentów z przewlekłymi schorzeniami, np. z chorobami układu krążenia, nerek czy cukrzycą, norma przyjmowanych płynów powinna być określona indywidualnie w porozumieniu ze specjalistą.

Niedobór płynów w organizmie zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Zdarza się, że u seniorów odwodnienie występuje nagle, ponieważ osoby starsze mają niekiedy zaburzenia w odczuwaniu pragnienia, a czasem świadomie ograniczają spożycie płynów, aby zbyt często nie korzystać z toalety. Dlatego jeżeli senior nie prosi o nic do picia, w czasie upałów trzeba częściej niż zwykle podawać mu płyny i dbać o to, aby wypijał je powoli, małymi łykami, ponieważ wtedy najlepiej się wchłaniają. Do picia możemy podawać wodę źródlaną lub mineralną, lekko posłodzony kompot, wodę z dodatkiem plasterka cytryny i listków mięty, słabą herbatę ziołową. Nie powinniśmy natomiast podawać napojów mocno słodzonych i gazowanych, a także kawy i herbaty, które nasilają diurezę, czyli działają odwadniająco.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niebezpiecznymi przyczynami odwodnienia, zresztą nie tylko latem, są biegunki i wymioty, które szybko mogą doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie. Jeżeli w takich przypadkach senior ma również trudności z przełykaniem płynów, problem trzeba zgłosić lekarzowi.

Łatwymi do zaobserwowania sygnałami odwodnienia organizmu są m.in.: suche, spierzchnięte usta, zmiana koloru moczu ze słomkowego na ciemnożółty, ból i zawroty głowy, osłabienie, a także zaparcia, ponieważ niedobór płynów zaburza proces trawienia.

Reklama

W okresie upałów osoby starsze nie powinny wychodzić z domu między godz. 10 a 15. Jeżeli jednak jest to konieczne, powinny ubrać się przewiewnie, pamiętać o nakryciu głowy i zabraniu czegoś do picia. Odkryte części ciała, np. ramiona, twarz i dekolt, trzeba posmarować kremem z filtrem.

Jeżeli senior przebywa w domu, również pamiętajmy o zabezpieczeniu go przed przegrzaniem. W upalne dni trzeba umieścić go w najchłodniejszym pokoju i ograniczyć dostęp gorącego powietrza i słońca, zamykając okna i zasłaniając rolety lub zasłony. Wietrzenie jest, oczywiście, niezbędne, ale trzeba przeprowadzać je w najchłodniejszych porach dnia. Senior przebywający w domu również powinien mieć na sobie wygodne, lekkie, luźne i przewiewne ubranie, niepowodujące otarć i pęcherzy, oraz stabilne obuwie.

Objawami udaru cieplnego są: dezorientacja, uczucie gorąca, zaczerwieniona i sucha skóra, pragnienie, szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami, zawroty i ból głowy, podwyższona temperatura ciała. W razie utraty przytomności konieczna jest szybka pomoc lekarza.

W czasie upałów warto też sprawdzić leki i preparaty, które stosuje senior (np. maści), pod kątem temperatury, w jakiej powinny być przechowywane. Gdy temperatura przekracza 25°C, wiele z nich powinno trafić do lodówki. Niektóre preparaty, np. insuliny, szczepionki, probiotyki, wymagają przechowywania w specjalnych warunkach, co także trzeba sprawdzić na opakowaniu lub ulotce.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-02 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

7-dniowy jadłospis dla seniora

Graziako/Niedziela

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Więcej ...

Film "Brat Brata" o Jerzym Marszałkowiczu [Zaproszenie na premierę]

2024-05-12 15:18
br. Jerzy Adam Marszałkowicz

Agnieszka Bugała

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

13 maja o godz. 16:30 w Kinie “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. O filmie poświęconym Jerzemu Marszałkowiczowi opowiada ks. Aleksander Radecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto