Reklama

Polska

Tryumf Boga w człowieku

Monika Łukaszów

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, popularnie nazywane Bożym Ciałem to jedno z najważniejszych świat w Kościele katolickim. Ulicami wsi, miast i miasteczek wierni poprzez uczestnictwo w procesjach eucharystycznych publicznie manifestowali swoją wiarę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość w biskupim mieście, rozpoczęła Msza św. sprawowana w legnickiej katedrze. Przewodniczył jej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim, modlił się biskup senior Stefan Cichy, profesorowie i wychowawcy Seminarium Duchownego, oraz księża z parafii św. Piotra i Pawła i św. Jana Chrzciciela.

Zwracając się do zebranych Biskup Legnicki mówił: „W dzisiejszą uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, gromadzimy się by przeżywać głębiej naszą tożsamość, w łączności z Tym, który nam siebie daje, byśmy stanowili jego Ciało. Uznajmy to wszystko, co jest w nas odrębne, inne od Ducha Jezusa Chrystusa. To, co w nas jest grzechem i błędem. Przez co oddzielamy się od drugiego człowieka i wyznajmy naszą wolę, naszą wiarę, że chcemy stanowić Jego Ciało, by przyjmując Jego Ciało - być Jego Ciałem. Dzisiejsza uroczystość, jest świętowaniem tej przedziwnej Obecności. Związanie się Boga z człowiekiem. Nie tylko, chcemy oddać cześć Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie, ale jest to także oddawanie czci Bogu, który uniżył się do tego stopnia, żeby uczynić siebie pokarmem dla człowieka, by człowiek mógł się zjednoczyć z Bogiem. By mieć w sobie życie Boże - mówił w homilii bp Kiernikowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W pewnym sensie możemy powiedzieć, że ta uroczystość jest także nobilitacją człowieka, każdego który wierzy i chce się uchwycić Jezusa. Jest to także wołanie człowieka, który wie, że sam nie potrafi, że potrzebuje tego pokarmu, potrzebuje innego życia, innego ducha, potrzebuje innej mentalności - mówił dalej Ksiądz Biskup - On uniżył samego siebie. Oddał siebie. Stał się pokarmem. Zatraca siebie w grzeszniku. I kiedy dzisiaj to czynimy wychodząc z Najświętszym Sakramentem publicznie na nasze ulice, to chcemy zamanifestować, że to jest jedyny sposób dla ratowania wszystkiego, co jest w społeczeństwie rozbite. Co jest rozbite w naszych relacjach w małżeństwie czy w pracy, czy gdziekolwiek. Lekarstwem jest to uniżenie. Będziemy nieść tę uniżoną Obecność, dającą się spożywać i dającą się kontemplować. To nie jest tryumfalizm pojęty na sposób ludzki. To jest tryumf Boga w człowieku. Tryumf jego związania się z człowiekiem, który w niego wierzy. To święto przebaczenia - powiedział kaznodzieja.

Reklama

ZOBACZ ZDJĘCIA

Przeczytaj także: Boże Ciało w Legnicy

Po Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna w której wzięli udział wierni legnickich parafii, profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele Bractwa św. Józefa oraz inne grupy i wspólnoty działające w parafiach. Procesja przeszła do czterech ołtarzy, przy których śpiewane były fragmenty Ewangelii mówiące o ustanowieniu Eucharystii. Przy pierwszym ołtarzu przygotowanym przez ojców franciszkanów, rozważanie wygłosił ks. Leopold Rzodkiewicz, wikariusz biskupi ds. formacji stałej duchowieństwa. Mówił m.in. „uświadamiając sobie Eucharystię uświadamiamy sobie, że to Chrystus oddał za nas Bogu swoje życie w ofierze. Eucharystia została ustanowiona w kontekście Paschy, a Pascha to żywe wspomnienie wyzwolenia”.

Kolejne rozważanie, przy drugim ołtarzu przygotowanym przez uczniów gimnazjum i liceum franciszkańskiego na temat zaspakajania głodu duchowego wygłosił ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak. Przy trzecim ołtarzu, przygotowanym przez kleryków Seminarium Duchownego, ks. Piotr Kot - rektor Seminarium, mówił o powołaniu młodych ludzi do stanu kapłańskiego oraz o przeżywanym obecnie roku życia konsekrowanego. Czwarty ołtarz przy kościele św. Piotra i Pawła przygotowali parafianie. Przy tym ołtarzu słowo do zebranych skierował bp Stefan Cichy, mówiąc o Eucharystii jako sakramencie miłości.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-05 09:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przywraca tradycję sprzed Jana Pawła II

Grzegorz Gałązka

Franciszek przywraca tradycję przewodniczenia przez papieża Mszy św. i procesji w uroczystość Bożego Ciała w rzymskich parafiach.

Więcej ...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?