Reklama

Polska

Kard Dziwisz: nie chcemy fałszywych ideologii w polskim prawie

Kardynał Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach

ks. Paweł Kummer

Kardynał Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach

„Nie godzimy się na to, by importowane, fałszywe ideologie spod znaku gender miały stanowić o polskim prawie” – podkreślił dziś na Kaplicówce w Skoczowie kard. Stanisław Dziwisz, wyrażając sprzeciw wobec praw niszczących małżeństwo i rodzinę. Metropolita krakowski, który przewodniczył niedzielnym uroczystościom, wielokrotnie nawiązał do pamiętnego przemówienia wygłoszonego w tym miejscu 20 lat temu przez papieża Polaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słów kard. Dziwisza wysłuchały tysiące uczestników dorocznej diecezjalnej pielgrzymki ku czci urodzonego w Skoczowie męczennika z XVII wieku, św. Jana Sarakandra.

Eucharystii na skoczowskim wzgórzu z monumentalnym krzyżem, miejscu, w którym 22 maja 1995 Jan Paweł II spotkał się z pielgrzymami, przewodniczył kard. Dziwisz. Msze koclelebrowali m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, metropolita Ołomuńca abp Jan Graubner, biskup diecezji żylińskiej na Słowacji Tomáš Galis, biskup ostrawsko-opawski, František Lobkowicz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając zgromadzonych biskup bielsko-żywiecki bp Roman Pindel przypomniał słowa Jana Pawła II sprzed dwóch dekad oraz podkreślił, że orędzie wygłoszone na Kaplicówce przez papieża o potrzebie ludzi sumienia było niezwykle ważne nie tylko dla Polski i całego świata.

Kard. Dziwisz w homilii nawiązał do słów Jana Pawła II z Kaplicówki o potrzebie ludzi sumienia. Podkreślił jednocześnie, że po 20 latach tamto papieskie wołanie jest wciąż aktualne. „Bo czyż Polska nie woła dziś w dalszym ciągu o ludzi sumienia? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski parlament, kręgi ludzi sprawujących władzę na wszystkich szczeblach? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski Kościół - by dawał przejrzyste świadectwo wierności Ewangelii, solidarności z narodem i odpowiedzialności za jego przyszłość? Czy nie potrzebują ludzi sumienia środki przekazu? - pytał metropolita krakowski.

Reklama

Zdaniem hierarchy, Polsce potrzeba świętych, którzy nie zagłuszają w sobie głosu sumienia, stale się nawracających, zaangażowanych w sprawy publiczne, troszczących się o dobro wspólne – małżeństw, rodzin, polityków, pracodawców i pracowników. Wskazał na pilną potrzebę międzyludzkiej solidarności.

Purpurat zaznaczył, że pamięć o słowach Jana Pawła II pomaga stawić się czoła wyzwaniom dnia dzisiejszego. „Chcemy w ojczyźnie mądrych praw, chroniących ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci” – dodał. „Nie godzimy się na to, by importowane, fałszywe ideologie spod znaku gender miały stanowić o polskim prawie, niszcząc małżeństwo i rodzinę, tradycję i religię, a więc korzenie, z których wyrastamy. Nie tędy droga! Nie na tym polega nowoczesność” – przestrzegł kardynał.

Wśród uczestników diecezjalnej pielgrzymki do miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Skoczowa, powiatu cieszyńskiego, województwa śląskiego oraz parlamentarzyści. W uroczystościach uczestniczyli wierni w strojach mieszczan żywieckich, górali śląskich i żywieckich, górnicy, strażacy, członkowie Bractwa Świętego Jakuba, poczty sztandarowe organizacji religijnych i społecznych.

Na koniec metropolita krakowski zaprosił na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Zachęcił także do włączenie się w przygotowania do tego wydarzenia.

Reklama

Stok Górki Wilamowickiej, zwany potocznie Kaplicówką, to miejsce, na którym w maju 1995 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Sarkandra. Stoi tu papieski krzyż – pamiątka nabożeństwa odprawionego przez papieża-Polaka na katowickim Muchowcu w 1983 roku.

Na Kaplicówce znajduje się też kamienny głaz z herbem papieskim i tablicą pamiątkową. Stoi w miejscu, gdzie ustawiono niegdyś ołtarz polowy, przy którym Jan Paweł II odprawił liturgię 22 maja 1995 roku.

Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie. Potem z rodziną przeniósł się na Morawy. Był doktorem filozofii i teologii. Został oskarżony o współpracę z Polakami i o ściągnięcie na Morawy najazdu Kozaków. Przez tortury usiłowano wymóc na nim przyznanie się do winy. Oprawcy domagali się także – bezskutecznie – wyjawienia tajemnicy spowiedzi.

Kapłan zmarł 17 marca 1620 r. Jego doczesne szczątki pochowano potajemnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ołomuńcu. Papież Pius IX beatyfikował Jana Sarkandra 6 maja 1860 r., a Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu. Uroczystości ku czci świętego odbywają się w Skoczowie tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca.

22 maja 1995 roku tuż po kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu, na Kaplicówce modlił się Jan Paweł II wraz z rzeszą kilkuset tysięcy pielgrzymów. Papież spotkał się wtedy również z przedstawicielami Kościoła ewangelicko-augsburskiego na ekumenicznej modlitwie.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2015-06-07 15:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz żegna się z Archidiecezją Krakowską

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

"Pozwólcie, że w tym ostatnim liście pasterskim, skierowanym do Was, posłużę się trzema słowami, które przypomniał nam Ojciec Święty Franciszek w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Te piękne słowa to: dziękuję, przepraszam, proszę" - napisał kard. Stanisław Dziwisz w pożegnalnym "Słowie pasterskim" do wiernych, które będzie odczytywane w kaplicach i kościołach Archidiecezji Krakowskiej w 4. Niedzielę Adwentu, 18 grudnia 2016 r.

Więcej ...

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę, skąd ten nowy trend?

2025-07-22 19:07

Adobe Stock

To duchowy rytuał, który pomaga w lepszym przeżywaniu Eucharystii, znak, że w tym szczególnym czasie chcę być tylko dla Boga – opowiadają na łamach La Croix kobiety, które podczas liturgii zdecydowały się zakrywać głowę koronkową chustą, tzw. mantylą. Paryski dziennik przypomina, że w przeszłości był to we Francji powszechny zwyczaj.

Więcej ...

Otwierał drzwi dla Chrystusa

2025-07-22 14:49

Red.

Miał dwie miłości swojego życia: Kościół i ojczyznę – o nich ks. Ireneusz Skubiś przed śmiercią opowiedział w wywiadzie rzece, który teraz możemy przeczytać w książce „Odnowiciel. W służbie słowu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

Franciszek

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...