Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kulisy spotkania

Wiemy już nieco więcej o spotkaniu kard. Pietra Parolina z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Rzymski dziennik Il Messaggero zadał watykańskiemu sekretarzowi stanu kilka pytań. Z pozyskanych informacji wynika, że o spotkanie poprosił Watykan, zaniepokojony rozwojem sytuacji i gotowy do mediacji. Jeśli chodzi o ryzyko użycia przez Rosję broni atomowej, kardynał odpowiedział, że w najnowszych enuncjacjach strony rosyjskiej nie ma niczego, czego nie słyszelibyśmy już wcześniej.

THE PILLAR
Kogo wybiorą?

Amerykańscy biskupi na najbliższym spotkaniu wybiorą przewodniczącego episkopatu. Nie będzie nim z racji wieku dotychczasowy wiceprzewodniczący. Kto więc jest faworytem? Za głównego uchodzi abp Timothy Broglio, ordynariusz diecezji wojskowej, który rezyduje w Waszyngtonie, zna pracę biurokratyczną konferencji i był pracownikiem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej – pełnił funkcję nuncjusza na Dominikanie. Jest on postrzegany jako przedstawiciel konserwatywnej części amerykańskiego episkopatu. Za największy atut innego faworyta – abp. Paula Coakleya uważane jest z kolei to, że szefował największej katolickiej organizacji charytatywnej CRS. Postrzegany jest jako zwolennik linii tradycyjnej. Mniejsze szanse ma abp Paul Etienne z Seattle. Odbierany jest jako sojusznik kardynałów Cupicha i McElroya, uważanych za frontmanów progresywnego skrzydła w amerykańskiej konferencji biskupów. Kandydatów jest w sumie dziesięciu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

REUTERS
To nie kurtuazja

Czy jest realne, aby papież odwiedził Koreę Płn., kraj oficjalnie ateistyczny i znajdujący się stale na czele prześladowców chrześcijan? Trudno powiedzieć, wydaje się jednak, że pojawiające się coraz częściej informacje o woli Franciszka, aby udać się na Półwysep Koreański, nie są jedynie kurtuazją. Świadczy o tym m.in. niedawna wypowiedź watykańskiego „ministra spraw zagranicznych” – abp. Paula Gallaghera, który potwierdził wolę Ojca Świętego odwiedzenia Pjongjangu w celu budowania pokoju w tym zapalnym punkcie świata. Potrzeba jedynie oficjalnego zaproszenia władz kraju. Co prawda w 2018 r. były prezydent Korei Płd. Moon Jae-in przekazał papieżowi ustne zaproszenie od Kim Dzong Una, ale na tym się skończyło. Obserwatorzy zwrócili uwagę, że słowa abp. Gallaghera padły po wzroście napięcia w tym regionie świata, co zostało wywołane przez agresywne działania reżimu w Korei Płn., który wystrzelił w ostatnim czasie kilka rakiet (spadły do morza). W tej sprawie zebrała się nawet Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Reklama

CNA
Młody biskup rezygnuje

W wieku 59 lat poprosił papieża, aby przyjął jego rezygnację z biskupa szwajcarskiej diecezji Lugano. 16 lat przed emeryturą. Franciszek przychylił się do prośby i bp Valerio Lazzeri od 10 października jest byłym biskupem Lugano. Co takiego się stało? Hierarcha tłumaczył swoją decyzję „wewnętrznym zmęczeniem” i coraz większymi kłopotami w zarządzaniu biurokracją czy sprawami finansowymi. Czuł, że nie daje już rady, i dlatego wolał zrezygnować.

AMERICA
Konferencje do lamusa?

Czy nowo powołana i zaakceptowana Kościelna Konferencja Amazonii (CEAMA) zapowiada głębsze zmiany? Gremium skupia reprezentantów 9 amazońskich krajów. Są wśród nich biskupi, księża, zakonnicy i zakonnice oraz świeccy – reprezentatywna grupa całego lokalnego Kościoła. Peruwiański kardynał Pedro Barreto mówi, że to pierwsza taka organizacja w historii Kościoła i tylko kwestią czasu jest, kiedy dotychczasowe konferencje biskupie będą się przekształcały w konferencje kościelne, co jest zresztą zgodne z wizją Soboru Watykańskiego II, który mocno podkreślał znaczenie całego ludu Bożego. Na progu swojej działalności CEAMA skupia się na dyskusji o kościelnych posługach, a szczególnie o miejscu kobiet w posłannictwie Kościoła. W Amazonii to temat bardzo żywy, bo kobiety już chrzczą dzieci w odległych regionach, asystują przy zawieraniu ślubów, przewodniczą zgromadzeniom modlitewnym, a nawet, jak wyraził się kardynał, „słuchają spowiedzi”, co znaczy, że są powierniczkami trosk ludzkich.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-18 13:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?