Reklama

Wiara

Powołany jest każdy

Karol Porwich/Niedziela

Trzeba pomóc młodym odkryć ich powołanie, bez względu na to, jakie ono będzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczął się kolejny rok pracy ośrodków duszpasterstwa powołań w Polsce. Inauguracją nowego etapu było spotkanie wszystkich osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań w diecezjach, zakonach i zgromadzeniach męskich i żeńskich oraz instytutach życia konsekrowanego. Na Jasną Górę zjechało 8 października ponad 110 osób, które zajmują się w Polsce problematyką powołań. Spotkaniu przewodniczył bp Andrzej Przybylski – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań. Najpierw jednak była modlitwa i zawierzenie całego dzieła powołań Matce Bożej podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy jasnogórskiej. W homilii ks. prof. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań, zwrócił uwagę na najważniejsze elementy tajemnicy powołania i niezmiernie ważny proces towarzyszenia powołanym.

Na część roboczą uczestnicy spotkania przenieśli się do gmachu Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Biskup Przybylski rozpoczął je omówieniem niektórych wskazań dla duszpasterstwa powołań po wizycie polskich biskupów ad limina Apostolorum w Rzymie. Przypomniał, że duszpasterstwo powołań nie wynika z malejącej liczby kandydatów do seminariów czy nowicjatów, ale stanowi normalną i stałą powinność Kościoła. Bóg powołuje w każdym czasie, a zadaniem Kościoła jest pomaganie w rozeznawaniu tego powołania. Dlatego tak ważne jest, aby dla tego rodzaju duszpasterstwa powstawały ośrodki w każdej diecezji i każdej wspólnocie życia konsekrowanego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podstawą duszpasterstwa powołań jest modlitwa o powołania, która nie może być tylko okazjonalna, ale ma być obecna w życiu każdego chrześcijanina, każdej rodziny i parafii. Duszpasterstwo powołań powinno ściśle współpracować z ruchami, stowarzyszeniami i wspólnotami katolickimi, szczególnie z duszpasterstwem młodych i Liturgiczną Służbą Ołtarza.

Reklama

Zebrani w Częstochowie duszpasterze powołań z całej Polski podzielili się swoimi doświadczeniami pracy w grupach, w których podjęto wiele ważnych aspektów tego duszpasterstwa, m.in. obecności tematyki powołaniowej w mediach, współpracy między ośrodkami powołaniowymi, procesu towarzyszenia osobom powołanym.

Na spotkaniu podkreślono, że należy dziś mówić o kryzysie nie tylko powołań kapłańskich i zakonnych, ale o kryzysie powołań w ogóle. We współczesnym świecie dla wielu ludzi powołanie jest czymś obcym. W szybkim tempie życia i ciągłych zmianach wielu młodych nie potrafi odkryć swojego powołania i pójść za nim. A przecież każdy z nich zmaga się z najbardziej zasadniczymi pytaniami o to, kim chce być, do czego jest powołany, co jest najważniejszym sensem jego życia. Duszpasterstwo powołań musi więc też uwzględnić specyfikę życia młodych we współczesnym świecie, który w swoim hałasie nie ułatwia im usłyszenia delikatnego głosu Bożego powołania. – Nie ma ludzi niepowołanych przez Boga – przypomniał bp Przybylski. – Są tylko ludzie głusi na powołanie i tacy, którzy od tego głosu uciekają lub pozwolili go w sobie zagłuszyć. Naszym zadaniem jest pomóc młodym odkryć ich powołanie, bez względu na to, jakie ono będzie. Dla młodych to jedna z najistotniejszych spraw, bo odnaleźć swoje powołanie oznacza odczytać swoją tożsamość, to, kim się chce i powinno być, żeby spełnić swoje życie.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ciche zaproszenie

Wielką pasją s. Nikodemy jest muzyka i śpiew

Zdzisława Marszałkowska

Wielką pasją s. Nikodemy jest muzyka i śpiew

Często wydaje nam się, że Bóg milczy, nie opiekuje się nami lub nie daje znaków. Może wystarczy dobrze wsłuchać się w ciszę i nie opierać się Jego zaproszeniu do szczęścia? O powołaniu, ogromie Bożej miłości i cudach za sprawą św. Józefa z s. Nikodemą Sieczkoś, józefitką, rozmawia Ewa Melerska.

Więcej ...

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj