Reklama

Niedziela plus

Gliwice, opole

Przywrócić pamięć

Karol Porwich/Niedziela

Liczy się każda złotówka – zachęcali samorządowcy, artyści, społecznicy i młodzież podczas organizowanych na cmentarzach listopadowych kwest. Najdłuższą, bo ponad 20-letnią tradycję mają zbiórki prowadzone na cmentarzach w Bytomiu i Będzinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bytomska nekropolia Mater Dolorosa to jeden z najważniejszych cmentarzy na Śląsku. Szczyci się neogotycką kaplicą cmentarną z 1882 r. według projektu wiedeńskiego architekta Hugona Heera.

Na terenie bytomskich cmentarzy kwestę zorganizowało, po kilku latach przerwy, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu. Środki zebrane na koncie będą przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu Mater Dolorosa. Powstała w XVII wieku nekropolia przy ul. Piekarskiej została wpisana do rejestru zabytków w 1987 r. Przez lata pieniądze z pierwszolistopadowych kwest przeznaczane są m.in. na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców, a także na remont cmentarnych alei. W rezultacie udało się przywrócić dawną świetność zabytkowym grobowcom m.in.: rodziny Nowotnych, Wincentego Pisarka, rodziny Paikertów, mauzoleum rodziny Goetzlerów, Ignatza Hakuby, rodziny Garusów, rodziny Pruszydłów, rodziny Schastoków, rodziny Gołębiowskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Będzinie dzięki organizowanym od kilkunastu lat kwestom na trzech cmentarzach odnawiane są nagrobki najstarszej nekropolii miasta – na Górze Zamkowej, która powstała w XVII lub XVIII wieku wokół istniejącego tam wówczas drewnianego kościoła. Obecnie w tym miejscu znajduje się murowana kaplica. Od 2004 r. zebrano podczas kwest ponad 350 tys. zł, z których poddano renowacji dziewiętnaście zabytkowych nagrobków i rozpoczęto renowację kolejnych. Odnowione zostały m.in.: nagrobki górników kopalni „Reden” z 1836 r., rodziny Chorzelskich, mogiła weterana powstania styczniowego Walentego Walasa czy grobowiec Zdeblów i Zalewskich – najbardziej rozpoznawalny i jeden z najpiękniejszych obiektów w najstarszej części cmentarza. W ubiegłym roku środki ze organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina 2-dniowej zbiórki trafiły m.in. na renowację grobu harcerzy z ok. 1925 r. Na ozdobionym krzyżem z lilią oraz harcerskim pozdrowieniem „Czuwaj” nagrobku zachowały się medaliony z wizerunkami przedwcześnie zmarłych młodych ludzi. Kwesta zasiliła również remont nagrobka pedagoga i dyrektora będzińskiej szkoły – harcmistrza Franciszka Oruby. Tegoroczna kwota zebrana podczas kwesty będzie przeznaczona na renowację nagrobka Daniela Kajdy i Mariana Adamczyka, młodych, którzy zginęli zimą 1932 r. podczas starć z policją, biorąc udział w manifestacji robotniczej na Ksawerze.

Reklama

Najstarsza opolska nekropolia mieści się przy ul. Wrocławskiej i ma ponad 200 lat. Największą nekropolią opolską jest natomiast ta z 1931 r. na Półwsi – części Opola włączonej do miasta w 1936 r. Obecny cmentarz został zamknięty w 1963 r. W 1984 r. w trakcie inwentaryzacji znajdowało się na nim ok. 2, 7 tys. grobów, z których ok. 2, 5 tys. pochodziło sprzed wojny. Najstarszy istniejący grobowiec należy do rodziny Süssenbach (Christian Jan Süssenbach, królewski nadleśniczy, zm. 1832, oraz Cathrina Ernestin Süssenbach, zm. 1831). Nekropolia była również swoistym parkiem rzeźb, niejednokrotnie o wysokich wartościach artystycznych.

Czwarty rok z rzędu przy okazji uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu Opole-Półwieś na rzecz Fundacji Niezłomni kwestują przedstawiciele Stowarzyszenia „Jedna Odra”, którzy zbierają pieniądze na ekshumację ciał Żołnierzy Wyklętych.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-07 17:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miejsca, które zmuszają do zamyślenia

Stary Cmentarz w Łodzi

Anna Skopińska

Stary Cmentarz w Łodzi

Cmentarze, miasta zmarłych (nekropolie), miejsca wiecznego spoczynku. W pierwsze dni listopada zatłoczone i zasypane kwieciem, mają w sobie niezmiennie majestat i tajemnicę.

Więcej ...

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst