Reklama

Niedziela Świdnicka

Wciąż obecni w polskich sercach

Pomnik i nowy skwer Marii i Lecha Kaczyńskich poświęcili bp Adam Bałabuch
i ks. prał. Marek Babuśka

Ryszard Wyszyński

Pomnik i nowy skwer Marii i Lecha Kaczyńskich poświęcili bp Adam Bałabuch i ks. prał. Marek Babuśka

W Strzegomiu odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Ma on formę flagi oraz wysokość prawie trzech metrów, są też tablice z nazwiskami ofiar.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lech Kaczyński pragnął, aby Rzeczpospolita Polska była państwem na miarę naszych tradycji i aspiracji, by zajmowała należne nam – z racji potencjału, położenia i doświadczeń historycznych – miejsce w strukturach euroatlantyckich, by z tych samych względów odgrywała rolę regionalnego lidera...” – napisał w liście do mieszkańców na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia w Strzegomiu nowego pomnika w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej brat zmarłego prezydenta. – Ten piękny gest na zawsze pozostanie w mojej pamięci i będę za niego wdzięczny na zawsze, bowiem z jednej strony jest on zwycięstwem prawdy, miłości i godności, a z drugiej, świadectwem tego, że ci, którzy zginęli dwanaście lat temu w tragedii smoleńskiej, są wciąż obecni w polskich, w tym przypadku w państwa sercach – podkreślił w liście Jarosław Kaczyński.

Pomnik to inicjatywa byłego szefa kancelarii premiera – Michała Dworczyka, posła ziemi wałbrzyskiej. On sam podczas uroczystości odczytał list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest potężny

Pomnik jest ogromną, kamienną formą wykonaną z łączonych brył szarego i czerwonego granitu. Swoim kształtem przypomina falującą na wietrze polską flagę, która otula nazwiska pary prezydenckiej. W lewym rogu autor, strzegomski artysta rzeźbiarz Jerzy Zysk, umieścił polskiego orła z metalu. Całość waży blisko 7 ton. Pomnik jest wysoki na 3 metry i szeroki na 1,7 metra. W centralnym miejscu granitowej tablicy znajduje się napis: „W hołdzie wybitnym Polakom Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i Pierwszej Damie RP Marii Kaczyńskiej oraz uczestnikom delegacji państwowej tragicznie zmarłym 10 kwietnia 2010 r.” – Strzegom 30 października 2022 r. U podstawy pomnika widnieją, w dodanej do bryły metaloplastyce, nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy. Pomnik swoim ogromem wydaje się wołać do przechodniów, że pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej będzie trwać tak długo, jak trwały i niezniszczalny jest strzegomski granit.

Reklama

Poświęcenia monumentu dokonał bp Adam Bałabuch w asyście miejscowego proboszcza ks. prał. Marka Babuśki. Duchowni także pobłogosławili nowy skwer, na którym stoi pomnik, a który otrzymał imię Marii i Lecha Kaczyńskich.

Piękni ludzie

Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła Msza święta w strzegomskiej bazylice. – Chcemy uczcić tych wszystkich, którzy odeszli do wieczności, a którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. To byli piękni ludzie! Piękne córki i synowie naszego polskiego narodu – podkreślił w niedzielę 30 października przewodniczący liturgii bp Adam Bałabuch. W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy zwrócił uwagę, że w przestrzeni publicznej często stawiamy znaki, symbole, które przypominają nam ważne osoby i wydarzenia. Mogą być one przestrogą, ale są przede wszystkim wyrazami naszej pamięci o nich, o ich czynach i poświęceniu.

Na uroczystości oprócz duchowieństwa obecni byli europosłowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje z miast i gmin regionu dolnośląskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz mieszkańcy Strzegomia.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-07 17:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zamiana ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

Graziako

Prokuratura Krajowa potwierdziła ustalenia portalu wPolityce.pl - przypomnijmy, jak dowiadujemy się z bardzo pewnych źródeł, trzecia z kolei ekshumacja przyniosła wstrząsający wynik.

Więcej ...

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 1-12.

Więcej ...

KSM apeluje do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji ws. krzyży w urzędach

2024-05-24 20:52

Adobe Stock

"Głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w stolicy" wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). W liście otwartym do prezydenta Warszawy KSM stwierdza, że decyzja ta "stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego". Apeluje też do prezydenta Rafał Trzaskowskiego o zmianę decyzji ws. symboli religijnych w stołecznych urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania