Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bieg Świętych

Po raz 14. rozegrano w tym roku Bieg Świętych ulicami Rzymu. 1 listopada 10-kilometrową trasę przebiegło 2,5 tys. zawodników. Bieg rozpoczął się i zakończył na placu św. Piotra. W imprezie uczestniczyli także zawodowcy, m.in. mistrz olimpijski na 100 m Marcell Jacobs i była mistrzyni świata w skoku w dal Fiona May.

AVVENIRE.IT
Jest przeciw

Czy zakazywanie używania języka rosyjskiego na Ukrainie jest słuszne? Rządzący w tym kraju politycy są za. Stojący na czele najważniejszej katolickiej archidiecezji u naszych wschodnich sąsiadów abp Mieczysław Mokrzycki jest temu przeciwny. Nie dlatego, że wspiera Putina, ale z tego powodu, iż zakaz uderza w sporą część kochających swoją ojczyznę i tak samo cierpiących Ukraińców. Metropolita lwowski rozumie, że jest to gest obrony i protestu przeciwko rosyjskim zbrodniom, ale zauważa, iż większość uchodźców, którzy szukali schronienia w bezpieczniejszej części swojego kraju, przeważnie mówi po rosyjsku. Jest też przeciwny restrykcjom wymierzonym w Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie. Podkreśla, że ukraińscy wierni tego Kościoła nie są winni temu, iż Kreml rozpoczął wojnę, ani temu, że patriarcha Moskwy „wziął ślub z wojną”. Jakiekolwiek uderzenie czy to w język, czy we wspólnotę religijną spotęguje cierpienia Ukraińców i pogłębi podziały, których Ukraina zwłaszcza teraz nie potrzebuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

REUTERS
Możliwe negocjacje

Papież Franciszek 7 listopada przyjął na audiencji zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka. O wyjątkowości tego spotkania świadczy fakt, że to pierwszy wyjazd duchownego poza granice Ukrainy od 24 lutego, czyli od początku wojny. Może ono świadczyć o tym, że coś drgnęło na polu dyplomatycznym, bo na pewno okolicznością pozwalającą na wyjazd nie była sytuacja na froncie. Trwający od kilkunastu tygodni ostrzał infrastruktury krytycznej Ukrainy przez Rosję sprawił, że sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna i mówi się o konieczności ewakuacji całego miasta. Z przecieków z Białego Domu wynika, że nawet USA podpowiadają stronie ukraińskiej możliwość negocjacji i odstąpienia od twardego stanowiska, iż dopóki Putin jest u władzy – rozmów nie będzie. Arcybiskup Szewczuk nie odrzucił drogi negocjacji, ale podkreślił, że nie będą one możliwe, jeśli Rosja będzie postrzegać Ukrainę jako rosyjską kolonię, którą trzeba podbić.

Reklama

CNA
Brakuje komunikantów

Na Kubie może zabraknąć komunikantów. Wpływ na to ma przede wszystkim kryzys ekonomiczny – Kubańczycy nie mają czym płacić za pszenicę, którą muszą importować. Poza tym na światowym rynku brakuje jej z powodu wojny na Ukrainie oraz trudności ze zbiorami i z eksportem. Już dziś na Kubie są kłopoty z dostępnością pszenicy, a tylko z białej mąki można wypiekać komunikanty, materię konieczną do ważnego celebrowania Mszy św. Karmelitanki z Hawany wydały komunikat, że nie mogą ich dalej wypiekać, ale zapewniły, że gdy tylko zdobędą mąkę, przystąpią do wypieku.

THE TIMES OF ISRAEL
Teokracja w Izraelu?

Po raz pierwszy w historii Izraela zdarzyło się, że w koalicji, która obejmie władzę po wygranych wyborach, większość posłów będzie reprezentować partie ultrareligijne. Zjednoczony Judaizm Tory, Sefardyjska Partia Strażników Tory i Religijny Syjonizm zdobyły w sumie 33 mandaty, podczas gdy prawicowa, ale bardziej umiarkowana pod względem religijnym Partia Likud Beniamina Netanjahu zdobyła ich 31. Łącznie daje to 64-osobową większość w 120-miejscowym Knesecie. Co to oznacza? Czy Izrael stanie się państwem teokratycznym? Komentatorzy polityczni nie idą tak daleko w przewidywaniach, niemal pewne jest jednak cofnięcie liberalnych reform dotyczących np. środowisk LGBT, które są wdrażane przez sąsiednią koalicję. Mówi się także, że rządząca koalicja będzie się starała ograniczyć władztwo sędziów i raczej zostaną cofnięte reformy certyfikowania potraw koszernych, które poprzednicy chcieli przekazać w ręce władz publicznych zamiast rabinów.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-15 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpańscy burmistrzowie dziękują Kościołowi za służbę podczas pandemii koronawirusa

pl.wikipedia.org

Podczas gdy Hiszpania walczy z pandemią korona wirusa, z ponad 188,000 przypadkami oraz 19,000 zgonami, burmistrzowie Madrytu i pobliskich hiszpańskich miast wyrazili wdzięczność za działania Kościoła podczas kryzysu.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ogólnopolska konferencja naukowa: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali"

2024-05-06 09:00

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt.: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali, która odbędzie się 10-11 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej