Reklama

Kościół

Rzymski kapłan w Gliwicach

Włodzimierz Rędzioch

Szerszej opinii publicznej ks. Sławomir Oder dał się poznać jako postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II. W styczniu papież Franciszek mianował ks. Odera biskupem gliwickim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sławomir Oder urodził się w 1960 r. w Chełmży na terenie ówczesnej diecezji pelplińskiej. Po uzyskaniu tytułu magistra ekonomiki handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie oraz teologię w Papieskim Seminarium Rzymskim i na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. w Pelplinie, a w 1992 r. został inkardynowany do nowo utworzonej diecezji toruńskiej. Kontynuując studia rzymskie, uzyskał tytuł doktora obojga praw. W latach 1992-95 był zastępcą dyrektora Biura Prawnego Wikariatu Rzymu. Przez kolejne 3 lata pełnił funkcję kanclerza Trybunału Apelacyjnego Wikariatu Rzymu, a w latach 2002-13 był jego przewodniczącym. W latach 2013-19 był wikariuszem sądowym Trybunału Zwyczajnego w wikariacie diecezji rzymskiej. Po powrocie do Torunia został ojcem duchownym kapłanów oraz sędzią Sądu Biskupiego Diecezji Toruńskiej.

Biskup Wiesław Śmigiel w liście do diecezjan podziękował ks. Oderowi za „troskę o życie duchowe duszpasterzy, którą przez ostatnie lata realizował z pełnym oddaniem”. „Posługa biskupa we współczesnych czasach jest zaszczytem i radością, ale jest także dźwiganiem krzyża odpowiedzialności za ludzi i sprawy Kościoła (...). Jestem przekonany, że biskup nominat posiada liczne charyzmaty i jest bardzo dobrze przygotowany do nowych zadań” – napisał biskup toruński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szerszej opinii publicznej ks. Oder dał się poznać jako postulator w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. W wywiadzie dla Niedzieli (9/2021, s. 46-47) powiedział: „Był to okres bardzo intensywnej pracy, ale i wspaniała przygoda, która całkowicie wypełniła moje życie”. Na pytanie Włodzimierza Rędziocha, co najbardziej uderzało go w świadectwach osób, które miały kontakt z Janem Pawłem II, odpowiedział: „Wszyscy mówili jednym głosem: to jest «nasz człowiek», «nasz papież» (...). Ludzie odczuwali jego obecność w ich życiu jako kogoś bliskiego, kogoś ważnego. W świadectwach uderzało też przekonanie o jego świętości, której nikt nie kontestował (...). To był wspólny mianownik różnych świadectw (...). Gdy w czasie procesu odwiedzałem kraje niechrześcijańskie, w których nieznana jest koncepcja świętości, ludzie wypowiadali się o Janie Pawle II jako o «Bożym człowieku», «dobrym człowieku»”.

Reklama

Pytany o przyczyny ataków na św. Jana Pawła II stwierdził: „To dla mnie bardzo bolesna sprawa (...). Jesteśmy świadkami jakiejś neomarksistowskiej rewolucji, która dokonuje się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Uderza ona w symbole wartości, które reprezentuje chrześcijaństwo, a które w ostatnim czasie utożsamiane są z osobą i nauczaniem Jana Pawła II”.

Ksiądz Oder nazywał siebie „kapłanem rzymskim”, tzn. „uformowanym w duchu Kościoła powszechnego”. „Miałem wielki przywilej móc posługiwać lokalnemu Kościołowi w Rzymie, którego głową jest biskup Rzymu – papież. Były to dla mnie wielki zaszczyt i wielka radość również dlatego, że w tę posługę wpisała się także moja rola jako postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II” – powiedział biskup nominat.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-01-31 15:03

Wybrane dla Ciebie

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...