Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z krzyżem na ulicach

Uczestnicy Drogi Krzyżowej wypełnili ul. 3 Maja

Ks. Tomasz Nowak

Uczestnicy Drogi Krzyżowej wypełnili ul. 3 Maja

Myśl przewodnia tegorocznej Drogi Krzyżowej na ulicach Rzeszowa: „A wy za kogo Mnie uważacie?” jest pytaniem skierowanym do każdego z nas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie już w pierwszy piątek Wielkiego Postu 24 marca br. na ulicach Rzeszowa została zorganizowana Droga Krzyżowa. Wierni przeszli z krzyżem z placu Śreniawitów do kościoła Ojców Bernardynów. Nabożeństwo, któremu przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, zgromadziło wiele osób w różnym wieku od dzieci i młodzieży po starszych. Wszyscy w sposób wspólnotowy chcieli rozpocząć przeżywanie Wielkiego Postu, dać świadectwo swojej wiary oraz ofiarować swój trud w osobistych intencjach. Przedstawiciele różnych środowisk, m.in. duchowieństwa, uczniów, służb mundurowych, wolontariuszy Caritas, Rycerzy Kolumba, młodzieży z Ukrainy, podjęli trud niesienia krzyża.

Rozważania i oprawa muzyczna były dziełem członków DA Emaus i wspólnoty Rzeszowskich Wieczorów Uwielbienia. Obie wspólnoty w piękny sposób angażują się na co dzień w różne akcje duszpasterskie w parafii akademickiej św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Swoim zaangażowaniem w prowadzenie rozważań i śpiewu podczas nabożeństwa dali świadectwo, że nie jest dla nich problemem publiczne mówienie o Bogu i wspólna modlitwa wszędzie, także w centrum miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne rozważania zatytułowane były: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Wskazano w nich na charakter krzyża zarówno w jego znaczeniu dosłownym, w postaci krzyży przydrożnych, naściennych czy noszonych na szyjach wielu osób, jak i w postaci krzyży symbolicznych: krzyży chorób, problemów małżeńskich, wojen itp. W rozważaniach poszczególnych stacji wskazano na istniejące zagrożenie odwrócenia znaczenia krzyża i błędne uznawanie wszystkiego za krzyż. Akcentowano, że najważniejszy jest krzyż Chrystusa. To przez niego przyszło zbawienie, to on jest bramą do nieba i powinien być odczytywany jako znak zwycięstwa, nie zaś jako klęska czy też kara. Dlatego też to ten krzyż powinien być postawiony w centrum, nie tylko w Wielkim Poście.

Droga Krzyżowa ulicami miasta przypomniała, że powinniśmy rozpoznawać nasze krzyże i tak jak Chrystus ochoczo je podejmować. Idąc ulicami, pomiędzy sklepami, restauracjami, gdzie toczyło się codzienne życie, uczestnicy Drogi Krzyżowej dali szczególne świadectwo. Nie wstydzili się przejść przez te miejsca z krzyżem, nie wstydzili się publicznie modlić i manifestować swojej wiary. Przez udział w tym szczególnym nabożeństwie każdy mógł poczuć się świadkiem wiary i dać odpowiedź, że Jezus jest moim Mistrzem, za którym chcę kroczyć i tak jak on ochoczo dźwigać swoje krzyże. Droga Krzyżowa zakończyła się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowa.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-07 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: Muzeum Diecezjalne zaprezentowało najstarszą figurę sakralną na Podkarpaciu

Igor Witowicz/www.bernardyni.rzeszow.pl

Więcej ...

Dobrze być księdzem, niezależnie od sytuacji

2024-07-01 10:12

Biuro Prasowe PKWP Polska

Świadectwo prześladowanych kapłanów. „Kiedy zostałem porwany, wydawało mi się, że mam za sobą ostatnią modlitwę w życiu” – mówi jeden z kapłanów, do którego w trakcie wizyty w Nigerii dotarła Pomoc Kościołowi w Potrzebie. O. James spotkał się z torturami. O. John został zaatakowany w swoim domu. O. Raymond wyjaśnia, że niezależnie od liczb najgorszy jest fakt, że w kraju wciąż mordowani są chrześcijanie. Z nigeryjskimi księżmi rozmawiał ks. prof. Waldemar Cisło.

Więcej ...

Pamiętamy i za nich się modlimy

2024-07-01 20:25
Przy grobie komandora Frankowskiego

ks. Łukasz Romańczuk

Przy grobie komandora Frankowskiego

Delegacja Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu złożyła kwiaty pod pomnikami: Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach; na grobie kmdra Stefana Frankowskiego, Komendanta Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu, nauczyciela marynarzy Pińskich; pod tablicą pamięci pracownikom ODGW, którzy zginęli w 1946 przy rozminowywaniu, a także na nagrobku kmdra Mieczysława Wróblewskiego, pierwszego kierownika administracji bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej we Wrocławiu. Delegacji towarzyszył ks. Jan Kleszcz, krajowy duszpasterz Żeglugi Śródlądowej, który przy każdym miejscu pamięci poprowadził modlitwę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska