Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kuźnia fachowców

Społeczność szkolna podczas uroczystości w kościele św. Maksymiliana w Olkuszu

Piotr Lorenc/Niedziela

Społeczność szkolna podczas uroczystości w kościele św. Maksymiliana w Olkuszu

Nie wystarczy światu człowiek silny i zdrowy. Nie wystarczy światu człowiek oświecony. Światu jest potrzebny człowiek dobry, kochający ziemię, ludzi i Boga – przypomniał bp Grzegorz Kaszak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 50-lecia rozpoczęli od wspólnej modlitwy. Mowa o społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu. Złoty jubileusz placówki zainaugurowała Msza św. sprawowana przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka 18 kwietnia br. w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Wspólnie z biskupem liturgię sprawowali ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii oraz ks. Przemysław Szot, dyrektor diecezjalnej Caritas. W uroczystości wzięli udział uczniowie wszystkich klas, rodzice i nauczyciele z dyrektor Maridą Zoń oraz Bogumił Sobczyk – starosta olkuski i Jarosław Klich – komendant Policji w Olkuszu.

Ciało i duch

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał o zależnościach między ciałem, duchem i psychiką człowieka. Odwołując się do łacińskiej maksymy: „W zdrowym ciele – zdrowy duch” zaznaczył, że każda ze sfer ludzkiego istnienia pozostaje ze sobą w ścisłej zależności. Zachęcił do dbania o tężyznę fizyczną, która jest nie bez wpływu na kondycję psychiczną i ducha. Odwołując się do nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, biskup zaznaczył, że zdrowie fizyczne i psychiczne powinno być ukoronowane także zdrowiem w kwestii moralności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nie wystarczy światu człowiek silny i zdrowy. Nie wystarczy światu człowiek oświecony. Światu jest potrzebny człowiek dobry, kochający ziemię, ludzi i Boga. Wychować dobrego człowieka można tylko z pomocą dobrych zasad moralnych, wszczepionych w duszę ludzką i złożonych w ręce Kościoła – przypomniał nauczanie Prymasa Tysiąclecia bp Grzegorz Kaszak.

Więcej niż pół wieku temu

Początki szkoły sięgają roku 1969, kiedy to w Zasadniczej Szkole Zawodowej przy Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych utworzono dwie klasy o specjalnościach: murarz-tynkarz i malarz budowlany. Rok później zorganizowano dwa następne kierunki: monterski i sztukatorski. W takich warunkach pracowano przez trzy lata, kiedy to 1 września 1972 r. został oddany dla potrzeb Technikum Budowlanego i Zasadniczej Szkoły Budowlanej obiekt wzniesiony w latach 1971-72 na Osiedlu Tysiąclecia w Olkuszu.

Reklama

Obok klas, które przeszły z Zasadniczej Szkoły Zawodowej działającej przy Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych, w nowym budynku otwarto 1 września 1972 r. dwie klasy Technikum Budowlanego o specjalnościach dokumentacja budowlana i prefabrykacja oraz Technikum Budowlane dla Pracujących. Kolejnymi etapami rozwoju było utworzenie w 1973 r. dwuletniego Policealnego Studium Zawodowego, a od 1974 r. trzyletniego Technikum Budowlanego na podbudowie Zasadniczej Szkoły Budowlanej oraz, od 1975 r., Zasadniczej Szkoły Budowlanej dla Pracujących. Szkoła ciągle się rozwijała, czego dowodem było nadanie jej we wrześniu 1973 r. imienia Komisji Edukacji Narodowej oraz ufundowanie przez Olkuskie Przedsiębiorstwo Budowlane szkolnego sztandaru.

Dla szkoły i środowiska

Szkoła nadal się rozwija. Na przestrzeni lat zorganizowano szereg nowych pracowni, wybudowano bibliotekę i Izbę Pamięci Narodowej. Wraz z oddaniem do użytku budynku szkolnego powstał internat dla 210 uczniów. Obecnie ten budynek pełni funkcje międzyszkolnej bursy. Zespół Szkół Budowlanych rozwinął szereg form współpracy z zakładami, a jedną z najbardziej wszechstronnych okazała się współpraca z Olkuskim Przedsiębiorstwem Budowlanym. Uczniowie ostatnich klas wykonywali i stale wykonują prace dyplomowe na rzecz szkoły i środowiska. W 2002 r. szkoła przekształciła się w Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-28 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Matki

Pod przewodnictwem Pasterza diecezji sosnowieckiej bp Grzegorza Kaszaka w niedzielę 9 sierpnia wyrusza Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z Olkusza na Jasną Górę. Uczestniczyć w niej będą tylko kapłani.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania