Reklama

Niedziela w Warszawie

Patron na obecne czasy

Moderatorzy Oratorium przed obrazem św. Antoniego Marii Zaccarii. Od prawej: pani Grażyna, Ewa Domańska, Piotr Bajor

Archiwum Piotr Bajor

Moderatorzy Oratorium przed obrazem św. Antoniego Marii Zaccarii. Od prawej: pani Grażyna, Ewa Domańska, Piotr Bajor

Jak to jest możliwe, że lekarz wyświęcony na kapłana 500 lat temu może być przewodnikiem duchowym dla osób zabieganych i uzależnionych od internetu?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na warszawskich Stegnach, przy ul. Jana III Sobieskiego 15, znajduje się kompleks Zgromadzenia Ojców Barnabitów: kościół, Krzyż Misyjny, Dom Chleba, przedszkole. O tej porze roku całość zaczyna tonąć w kwiatach i bujnej zieleni. Patronem tego miejsca św. Antoni Maria Zaccaria (1502-39).

Charyzmat patrona

Na początku roku w parafii powstało Oratorium św. Antoniego M. Zaccarii. Spotkania grupy odbywają się cyklicznie. Każde rozpoczyna modlitwa. Następnie czytany jest fragment listów lub kazań świętego, z którego robiony jest konspekt z odniesieniami biblijnymi. Na koniec jest czas na przemyślenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Naszym pragnieniem jest pogłębienie duchowości według wskazań patrona, a także skompletowanie wiedzy o nim oraz przekazywanie jej innym – opowiada o. Robert Kosek CRSP, jeden z pomysłodawców oratorium.

Przygotowany jest już podcast o patronie. Elżbieta Kijowska na podstawie książki „Św. Antoni M. Zaccaria Wierny Uczeń Chrystusa” nagrała medytacje nad obrazem przedstawiającym świętego jako lekarza. Natomiast małżonkowie Ewa Domańska i Piotr Bajor nagrywają „Rozpalił ogień wiary”.

– Chcemy nagrać książkę, która przybliży życie i duchowość naszego patrona – mówią moderatorzy.

Kolejna członkini oratorium, pani Grażyna, każdego dnia przesyła do ok. 40 osób myśli założyciela barnabitów. – To taki mały apostolat. Cieszę się, że coraz więcej osób poznaje jego duchowość i wzrasta w niej – mówi „Niedzieli”.

Wyprzedził epokę

Antoni M. Zaccaria żył w czasach rozłamu Kościoła – po wystąpieniach Lutra – i fascynacji klasycyzmem, co skutkowało odchodzeniem od wiary. Przyszły święty aktywnie odpowiedział na wyzwania swoich czasów.

W 1531 r. wprowadził „czas miłosierdzia”. Na dźwięk dzwonów, w godzinie śmierci Pana Jezusa, w kościołach zbierał się lud na nabożeństwie z kazaniem pasyjnym i ze spowiedzią. Rozpoczął również uroczystą celebrację wystawienia Najświętszego Sakramentu (tzw. 40-godzinne nabożeństwo).

Reklama

Zaccaria skupiał osoby konsekrowane i świeckie. Jest on założycielem: Księży Regularnych św. Pawła – barnabitów, Sióstr Anielanek św. Pawła oraz Wspólnoty Świeckich św. Pawła.

Włoski kapłan jako pierwszy w historii zaczął głosić, że obowiązkiem każdego ochrzczonego człowieka jest dążenie do Boga. Z założonymi przez siebie wspólnotami organizował Procesje Pokutne. Zachęcał do częstej spowiedzi, codziennej Eucharystii i Komunii św.

– Św. Antoni Maria Zaccaria pokazuje nam drogę, którą mamy kroczyć i daje rady, jak to robić. Np. pisze w listach: „Podczas medytacji i modlitwy starajcie się poznać swoje główne wady...”– mówi Roma Filipiak. A Michalina Bakoń podkreśla. – To wyjątkowy człowiek na nasze czasy. A jego nauka modlitwy, jako rozmowy z Bogiem w każdym momencie i w każdej sytuacji jest wskazaniem dla współczesnego człowieka.

Każdego, kto chciałby bliżej poznać nauczanie założyciela barnabitów, o. Tomasz Maria Więch CRSP zaprasza w IV czwartek miesiąca. – O godz. 18 sprawowana jest Msza św. wotywna ku czci patrona parafii, z kazaniem nawiązującym do jego nauczania oraz nowenną i błogosławieństwem relikwiami – mówi proboszcz parafii na Stegnach.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-28 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: duszpasterze młodzieży o zadaniach duszpasterstwa po ŚDM

B. M. Sztajner/Niedziela

O tym, jak podtrzymać zapał wiary wśród młodych, który powstał podczas Światowych Dni Młodzieży dyskutowali w środę w Warszawie diecezjalni koordynatorzy ŚDM. Podczas spotkania w Sekretariacie Episkopatu Polski zaprezentowano ramowy program duszpasterstwa młodych, który w najbliższym roku duszpasterskim będzie realizowany w diecezjach.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie