Reklama

Kościół

Głodnych nakarmić

Caritas Polska

Przez miniony rok Caritas Polska pomogła 11 tys. potrzebujących w ramach programu Paczka dla Wenezueli. W 2023 r. organizacja planuje wsparcie na jeszcze większą skalę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wenezuela, niegdyś jedna z silniejszych gospodarek Ameryki Południowej, znajduje się w długotrwałym kryzysie. Ponad 90% mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie, doświadczając hiperinflacji, obecnie szacowanej na ok. 400%, braku dostępu do żywności i opieki medycznej, a także przerw w dostawach wody i prądu. Z ponad 7 mln osób, które opuściły Wenezuelę, blisko 2,5 mln znalazło schronienie w sąsiedniej Kolumbii. Niestety, kraj ten również zmaga się z problemami gospodarczymi. Tak duży napływ uchodźców grozi kryzysem humanitarnym. – Uchodźcy z Wenezueli mają ograniczony dostęp do pracy zarobkowej, opieki medycznej, bardzo trudne warunki mieszkaniowe. Dlatego Caritas Polska już od 2020 r. realizuje program Paczka dla Wenezueli – mówi Anna Lasocka, koordynator ds. projektów pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska. – Przekazujemy pomoc żywnościową, artykuły higieniczne, rozpoczęliśmy dystrybucję voucherów.

Głód, bezrobocie i przemoc

Według FAO, agencji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa, niedożywienie grozi 7 mln mieszkańców Kolumbii, w tym 1 mln Wenezuelczyków. W 2021 r. 56% uchodźców z Wenezueli miało trudności z uzyskaniem zatrudnienia i opieki zdrowotnej, a 64% odczuwało dyskryminację. Najbardziej zagrożone są kobiety i dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kiedy tutaj dotarłam, nie ważyłam nawet 40 kg. Ale głównie chodziło o dzieci. Miałam moje dzieci i troje dzieci mojej siostry, która też wtedy była w Kolumbii. Było bardzo ciężko – mówi Mariana, która uciekła z Wenezueli z mężem i dwójką dzieci.

– Musieliśmy emigrować, bo z płacy minimalnej nie dało się przeżyć, nawet wyrabiając nadgodziny – opowiada Mayerlin, która od 3 lat mieszka z rodziną w Kolumbii. – Kiedy wychodziłam na ulicę, ludzie postrzegali mnie jako inną, czułam ciężar bycia ocenianą. Nic nie wiesz, niczego nie znasz, tęsknisz za rodziną. To było dla mnie najtrudniejsze.

Paczki i bony na zakupy

W 2020 r. Caritas Polska, we współpracy z lokalnymi partnerami – Jeronimo Martins Colombia oraz Caritas Kolumbia – rozpoczęła program Paczka dla Wenezueli. Każda paczka zawiera produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak ryż, cukier, kawa, olej, fasola czy czekolada. Łącznie to aż 23 kg żywności. Caritas, wraz z partnerami, skupi się także na promocji dobrych praktyk higienicznych i wsparciu w integracji uchodźców.

Reklama

– Nasza pomoc jest skierowana przede wszystkim do osób starszych, chorych, rodzin wielodzietnych, samotnych matek. Planujemy dystrybucję ponad 3 tys. paczek z żywnością oraz 3 tys. voucherów żywnościowych. W sumie przekażemy pomoc o wartości 200 tys. euro – informuje Anna Lasocka. Kolejne 200 tys. euro przekaże Jeronimo Martins. Wsparcie dotrze do blisko 11 tys. osób. – Mogłoby się wydawać, że Wenezuela jest bardzo odległym krajem, a mimo to od początku Polacy są bardzo solidarni z Wenezuelczykami. Bez naszych darczyńców ten program by nie istniał – zauważa.

– Pomoc spadła mi z nieba. Mogłam dzięki temu przeżyć, kupić jedzenie tak jak dawniej; obecnie pracuje tylko mój mąż. Dzięki Bogu i osobom, których nawet nie znam, otrzymałam tę pomoc – dodaje Mariana.

Więcej informacji o Paczce dla Wenezueli można przeczytać na stronie: caritas.pl/wenezuela .

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-05-17 08:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Polska zachęca proboszczów do działań na rzecz ekologii

stock.adobe.com

Do podejmowania wysiłku w trosce o Ziemię zachęcił proboszczów dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Dziś, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, rozpoczyna się “Czas dla stworzenia” - międzynarodowe święto ekumeniczne, które łączy setki tysięcy chrześcijan w modlitwie i działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Inicjatywa ta kończy się 4 października, w dzień św. Franciszka.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Zgierzanie nawiedzili Matkę Boską Będkowską

2024-05-07 09:30

Archiwum parafii

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?