Reklama

Niedziela Łódzka

Teologia to mój wybór

Studenci na wykładzie z liturgiki

Archiwum uczelni

Studenci na wykładzie z liturgiki

Jestem studentem teologii, dlatego że noszę w sobie nurtujące mnie pytania dotyczące wiary oraz duchowe doświadczenie Jezusa Chrystusa – mówi Arkadiusz ze Zduńskiej Woli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach pytanie o Boga, o własną tożsamość religijną czy też wiarę uległo dewaluacji. Okazuje się, że jest to mylne założenie, ponieważ znajdują się osoby, które chcą poszukiwać prawdy z pogranicza świata widzialnego i niewidzialnego, i studiować teologię. Owszem, nie można pominąć kryzysu, który od lat dotyka uczelnie wyższe, ale jego podstawy są złożone i dotyczą również motywów oraz powodów dokonywanych wyborów, którą posługują się studenci w wyborze kierunków studiów. Nie omija to też uczelni katolickich.

Obecnie ta sytuacja się zmienia, ponieważ teologię studiują nie tylko klerycy, czy osoby, którzy chcą w przyszłości uczyć katechezy, ale również ci, którzy wybierają teologię jako kolejny kierunek swoich studiów. Wśród nich są i tacy, którzy pracują w mediach komercyjnych, bankach, firmach informatycznych, szkołach czy też prowadzą własne biznesy, ale zdecydowali się na studia z zakresu teologii dla własnego rozwoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie bez znaczenia jest też okazja do konfrontacji przedstawianej przez specjalistów rzetelnej teologii, wolnej od medialnej ideologii, z rozumieniem i przeżywaniem własnej wiary, w grupie osób o podobnych potrzebach i wrażliwości.

Reklama

Również w Instytucie Teologicznym w Łodzi, który jest uczelnią afiliowaną do Akademii Katolickiej w Warszawie, spotykamy osoby studiujące z potrzeby oraz pogłębienia swojej wiedzy i wiary w Boga, niekoniecznie wiążące swoją przyszłość z pracą nauczyciela religii. – Jestem studentem teologii, dlatego że noszę w sobie nurtujące mnie pytania dotyczące wiary oraz duchowe doświadczenie Jezusa Chrystusa – mówi Arkadiusz ze Zduńskiej Woli. Cztery lata studiów uporządkowały we mnie pewne rzeczy, choćby te, dotyczące mojej obecności i zaangażowania się w Kościół – dodaje. – Ja natomiast zdecydowałem się na studia z teologii, ponieważ mam w sobie pasję zgłębienia Objawienia Bożego, które w pewnych wymiarach jest fascynującą tajemnicą – zauważa Dominik z Łodzi. I dodaje: – Nie ukrywam, że chciałbym w przyszłości podjąć się pracy nauczyciela religii lub katechisty w parafii, gdyż dawanie świadectwa o Jezusie jest również formą nauczania Ewangelii, ewangelizacji. A w czasach, w których wielu ludzi nie nosi w sobie doświadczenia Boga i nie zna nauczania Kościoła, choć się na jego temat wypowiada, potrzebna jest rozbudowana katecheza dla dorosłych w naszych wspólnotach parafialnych. – Zbyt wielu ludzi swoją wiarę przeżywa emocjonalnie, a nie racjonalnie, dlatego szybko się zniechęcają i nie rozumieją, czy też wręcz nie znają swojego Kościoła. Studia z teologii mogą pomóc im to zmienić i zobaczyć, jak wielkim bogactwem, choć także i wyzwaniem, jest przynależenie do Kościoła rzymskokatolickiego – uważa Andrzej z Kluk.

Instytut Teologiczny w Łodzi, mieszczący się przy ul. ks. Ignacego Skorupki 7, rozpoczął rekrutację na rok akademicki 2023/24 na kierunku: teologia (specjalność katechetyka) oraz na studia podyplomowe dla nauczycieli o specjalności teologiczno-katechetycznej. Więcej informacji na: www. archidiecezja.lodz.pl/akw-it/.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-27 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Pawlina o Warszawskim Festiwalu Teologicznym: chcemy wyjść z teologią w sam środek miasta

diecezja.waw.pl

Warszawski Festiwal Teologiczny proponuje głębszą refleksję nad sensem swojego życia zarówno wierzącym jak i niewierzącym. Chcemy wyjść z teologią w sam środek miasta, do ludzi - powiedział PAP rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...