Reklama

Niedziela Kielecka

O pożytkach SacroExpo

Inauguracja Sacroexpo 2023

T.D.

Inauguracja Sacroexpo 2023

Niemal wszystko, co jest potrzebne dla piękna liturgii oraz sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania naszych kościołów i parafii, można było odnaleźć w Targach Kielce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas 24. edycji Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo swoją ofertę przedstawiło ok. 200 firm 10 krajów: z Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Słowenii, Ukrainy i Włoch.

Wymiana doświadczeń

Uczestnicy wydarzenia w dniach 19-21 czerwca poznawali najnowsze rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych: technologiczne, cieplne, energooszczędne, z zakresu dekoracji i doboru naczyń liturgicznych, muzyki kościelnej i in. Nie zabrakło oferty pielgrzymkowej i czytelniczej, w tym stoiska Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trwały otwarte spotkania, np. administratorów obiektów zakonnych i kościelnych, zorganizowane przez wyższych przełożonych zakonów męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej z udziałem przedstawicieli firm energetycznych czy ubezpieczeniowych. Renomą cieszy się już loteria pielgrzymkowa – trwa ona od ponad 15 lat. W halach Targów Kielce był gwarno i radośnie – rozbrzmiewały m.in. organy Viscount powstałe z wykorzystaniem najnowszej technologii PhysisPlus. Na stoisku firmy Astorg można było posłuchać gry organisty Krzysztofa Tomaszewskiego.

Nowości

Wśród nowości – strefa sztuki, zbudowana z 240 dzieł artystów Polski i Ukrainy, z bardzo ciekawie dobranym i przedstawionym malarstwem sakralnym, z możliwością wylicytowania wybranych dzieł.

Z kolei Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w Drodze” zaprezentowało pojazdy/kampery i przyczepy kempingowe. Ich obecność związana była z szóstą edycją Zlotu Szlakiem Sanktuariów i Kościołów Wiślica – Kielce.

Z rodzinną firmą Haftina z Piotrkowa Trybunalskiego, prezentującą np. parasole procesyjne, nawiązała współpracę s. Alicja z Fundacji Boże Atelier, odpowiedzialna za misje w Kenii. Można z nią było porozmawiać na stoisku firmy. Dyskusje o działaniach charytatywnych podejmowanych i prowadzonych w Afryce, a także o możliwościach wsparcia najbardziej potrzebujących pozwolą na wypracowanie wspólnych projektów.

Reklama

Niech trwają…

W uroczystej inauguracji 24. edycji uczestniczyło wielu znamienitych gości, a oficjalne otwarcie przypadło w udziale metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo. – Jak mówił św. Jan Paweł II, świat który byłby zamknięty na sztukę, będzie zamknięty na miłość. Prawda, piękno, dobro muszą się wiązać – zaznaczył pasterz częstochowski, zauważając zarazem niepokojące trendy wskazujące na istnienie epoki postprawdy i „zamazywania dobra”, a także „fałszowania piękna”. Tym tendencjom przeciwstawia się skutecznie kieleckie SacroExpo.

„Zobaczyliśmy i zostaliśmy urzeczeni” – te słowa Pawła VI, zacytował abp Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie. – Sztuka sakralna jest to domena, w której w szczególny sposób mogą realizować się katolicy świeccy. W ubiegłych wiekach to właśnie sztuka sakralna była inspiracją dla sztuki świeckiej. Język sztuki to także język ewangelizacji, o czym nie powinniśmy zapominać – powiedział nuncjusz Jagodziński. Podkreślał dobrą organizację i „światowy poziom” oraz rozpoznawalność wydarzenia w świecie. – Niech SacroExpo trwa do końca świata i jeden dzień dłużej – mówił nuncjusz.

– Życzę, aby ta wystawa, której historia dzisiaj się pisze, emanowała pięknem, dobrem, harmonią, by – jak uczył św. Jan Paweł II, na dwóch skrzydłach wiary i rozumu wznosiła do źródła prawdy – zaznaczył z kolei biskup kielecki Jan Piotrowski.

W uroczystości otwarcia wzięli udział także m.in. biskup kijowsko-żytomierski Witalij Kriwicki, bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, kapłani prawosławni, przełożeni zakonów i zgromadzeń oraz władze miasta i regionu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-04 18:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: debatowali o kulturze i religii w czasach pandemii

Archiwum SACROEXPO

O relacjach społecznych, o ratowaniu przedsięwzięć kulturalnych i o tym, jak Kościół radził i radzi sobie w czasach pandemii, debatowano podczas konferencji „Kultura w czasach pandemii” zorganizowanej na zakończenie pierwszego dnia 21. Edycji Tragów SacroEkspo.

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Obchody święta 3 maja w Toruniu

2024-05-03 15:53

Renata Czerwińska

Na toruńskim Rynku Staromiejskim miały miejsce obchody święta 3 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady